FBI nabádá oběti ransomwaru výkupné neplatit

V nedávno zveřejněném oznámení, FBI varuje před nárůstem ransomwarových útoků na uživatele počítačů a sdílí rady, jak se s těmito počítačovými viry vypořádat. Není žádným překvapením, že Federální úřad pro vyšetřování takovou informaci zveřejnil, protože počet ransomwarových útoků ohromně vzrostl. Počítačoví zločinci je začali vytvářet jeden po druhém od roku 2015, a počet druhů ransomwaru pokračuje v růstu i v roce 2016. Tento typ počítačového malwaru se zaměřuje na nemocnice, malé a velké podniky, školy, vládní instituce i domácí počítače. Zašifruje všechny soubory na infikovaném počítači či celé síti počítačů, a pak požaduje výkupné výměnou za dešifrovací software.

Počítačoví zločinci vyvinuli pokročilé techniky k tomu, aby bez povšimnutí pronikli do počítačů obětí. Obvykle posílají spustitelné ransomwarové soubory oběti prostřednictvím e-mailu, který tvrdí, že nese důležité dokumenty nebo archivy. Když oběť takovou škodlivou přílohu e-mailu otevře, virus poškodí všechny soubory v počítači. A co víc, podvodníci se tak zdokonalili, že mohou vložit škodlivý kód i na legitimní webové stránky za jakýkoliv obsah na který se dá kliknout, tlačítka, odkazy nebo reklamy. Je samozřejmé, že přijetí bezpečnostních opatření a počítač a soubory zabezpečit předem je v dnešní době nesmírně důležité. Měli byste dbát zvýšené opatrnosti obzvláště s TeslaCrypt, Cerber (Mac ransomware), Cryptolocker a Locky.

Není pochyb o tom, že ztráta důležitých souborů je nepříjemná záležitost. Nicméně, FBI tvrdí, že oběti ransomwaru by výkupné, které počítačoví zločinci požadují neměly platit. Zástupce ředitele FBI Cyber divize James Trainor potvrzuje, že zaplacení výkupného nezaručuje, že počítačoví zločinci oběti poskytnou dešifrovací klíče nebo programy a že takto podvodníky pouze povzbuzujete, aby ve svých nezákonných aktivitách pokračovaly a zapojovaly do tohoto špinavého obchodu více lidí. Zisk, který ransomwarové hrozby počítačovým zločincům generují je ohromný a můžeme se jen domnívat, jaké jiné nezákonné aktivity podvodníci podporují s penězi, které zaplatili ransomwarové oběti.

FBI doporučuje brát bezpečnostní opatření, aby se ransomwarovým útokům zabránilo. Zde najdete, co můžete udělat pro zabezpečení vašich souborů:

  • Seznamte své zaměstnance s ransomwarovými viry a ujistěte se, že jsou si vědomi způsobů, jak ransomwarovým útokům zabránit.
  • Nainstalujte anti-malwarový software na počítačích, které vy nebo vaši zaměstnanci používají. Naplánujte pravidelné automatické systémové scany.
  • Zakažte funkci makra v aplikacích Microsoft Office.
  • Pravidelně aktualizujte počítačový software.
  • Vyhněte se používání administrátorských účtů, pokud to není nezbytně nutné.
  • Pravidelně zálohujte důležitá data. V ideálním případě zálohy uložte na externí disky a odpojte je od počítače.
O autorovi
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Malwarový analytik...

Kontaktujte Olivia Morelli
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce