Co je to únosce prohlížeče a jak jej odstranit

od Gabriel E. Hall - - Aktuální | Druh: Únosce prohlížeče

Únosce prohlížeče je potenciálně nežádoucí program, obvykle doplněk nebo plugin webového prohlížeče, který způsobuje změny v jeho nastavení. Takové programy mohou změnit úvodní stránku, výchozí vyhledávač i novou záložku. Jakmile únosce prohlížeče tyto změny provede, bude mít možnost přesměrovat lidi na předem určené webové stránky a zvýšit tak jejich popularitu. Propagací požadovaných webových stránek a zvyšováním jejich návštěvnosti, vývojáři únosců prohlížeče vydělávají peníze. Bohužel však neexistuje žádná záruka, že všechny tyto webové stránky jsou legitimní a neškodné.

Téměř každý únosce prohlížeče je schopen shromažďovat informace o prohlížecích návycích uživatelů. Tyto programy mohou zjistit, jaké termíny vyhledáváte, jaké stránky nejvíce navštěvujete, jaké soubory nahráváte, jaké informace zadáváte a podobné údaje, které jsou považovány za osobně neidentifikovatelné údaje (Non-PII). Nicméně, podvodné verze únosců prohlížeče se mohou pokusit shromažďovat osobní údaje a sdílet je s nezávislými třetími stranami. Dá se říci, že všechny programy klasifikované jako „únosci“ jsou distribuovány z komerčních důvodů. Chcete-li chránit své soukromí a zvýšit bezpečnost vašeho počítače, měli byste tento typ programu odstranit ze systému.

Vliv na systém a výkon počítače

Jakmile se únosce prohlížeče dostane do cílového PC systému, obvykle způsobuje tyto aktivity:

  • Změny na každém z webových prohlížečů. Při nakažení únoscem prohlížeče, můžete očekávat neznámou domovskou stránku, výchozí vyhledávač, a stránku s novou kartou. Kromě toho únosci prohlížeče mohou také přidat nebo odebrat položky v seznamu záložek a vyměnit je za neznámé nebo dokonce nežádoucí. Tyto systémové změny provede bez schválení uživatele.
  • Přesměrování na neznámé domény. Únosci prohlížeče se nejčastěji používají k přesměrování lidi na předem určené webové stránky a jejich propagaci. To provádí tak, že zobrazuje pozměněné výsledky vyhledávání a někdy dokonce i blokuje renomované internetové stránky. Uvědomte si, že neexistuje žádná záruka, že všechny tyto stránky jsou neškodné, takže přesměrování na ně může vážně snížit zabezpečení vašeho počítače.
  • Shromažďování osobně neidentifikovatelných údajů. Podobně jako programy typu adware, únosci prohlížeče se mohou pokusit zaznamenávat informace, které souvisí s činností uživatelů na internetu. Podle vývojářů těchto programů se většinou shromažďují data o aktivitě uživatelů na internetu jako: navštívené webové stránky, data, která se do nich zadávají, IP adresu počítače, jeho umístění, typ prohlížeče, atd. Nicméně, podvodníci mohou takový software použít pro shramažďování přihlašovacích údajů, kontaktních údajů a jiných důvěrných informací.
  • Zabraňuje jeho odstranění ze systému. Únosci prohlížeče obvykle neposkytují možnost odinstalování, aby tak zabránili jeho odstranění. Mohou se také spoléhat na pomocné objekty prohlížeče, které mohou způsobit jejich znovuobjevení na vašem prohlížeči po restartu PC.
  • Způsobuje problémy spojené se stabilitou systému a výkonem. Většina únosců prohlížeče zpomaluje webový prohlížeč a výkon počítače, protože jsou špatně vyvinuté. Při nakažení takovou verzí únosce prohlížeče, si můžete také všimnout nestability, chyb a celkově problémů s výkonem počítače.

Metody distribuce únosců prohlížeče

K distribuci únosce prohlížeče jsou využívány čtyři hlavní metody:

Freeware, shareware nebo programy podporující reklamu. Uvědomte si, že existuje spousta různých správců stahování, programů pro přehrávání, nahrávání videa a podobné programy zdarma, které byly svázány s podezřelými doplňky prohlížeče nebo panely nástrojů. Dokonce i spolehlivé produkty lze nastavit tak, aby přiměly uživatele ke změně jejich výchozího nastavení prohlížeče.

Zavádějící oficiální webové stránky. Můžete být přesvědčeni ke stažení zavádějícího programu, který je považován za únosce prohlížeče, manuálně. Vyhledávače, panely nástrojů, doplňky prohlížeče a rozšíření si prosím před instalací do počítače dvakrát zkontrolujte. Vždy si můžete jejich název vygooglit a přečíst si recenze jiných uživatelů.

Programy typu adware. Tyto potenciálně nežádoucí programy se také použávají pro šíření únosců prohlížeče jako volitelných komponent. Za prvé, nedoporučujeme stahovat adware do systému. Ale, pokud si myslíte, že rušivé reklamy nejsou špatná věc, měli byste pozorně sledovat instalaci takového softwaru, protože umožňuje snadnou instalaci únosce prohlížeče do počítače.

Falešné vyskakovací reklamy. Určitá část únosců prohlížeče se šíří pomocí falešných reklam, které upozorňují na chybějící aktualizace. Pokud vyskakovací oznámení tvrdí, že je Java, Flash Player nebo FLV Player zastaralý, měli byste ho ignorovat, protože by se mohlo jednat pouze o metodu distribuce nebezpečného programu. Jakmile oběť na takovou vyskakovací reklamu klikne, škodlivý skript nainstaluje únosce prohlížeče nebo podobný PUP do počítače.

Nejrozšířenější únosci prohlížeče

delta-homes.com: Tento škodlivý únosce prohlížeče již ovlivnil tisíce počítačů. Aktivně se šíří ve svazku s legitimními i škodlivými programy, proto není žádným překvapením, že existuje tolik uživatelů, kteří ho objevili na počítači bez schválení jeho instalace. Nejnovější verzi viru Delta Homes lze odstranit pouze pomocí aktualizovaného anti-spywarového programu.

mystartsearch.com: Další jasný příklad únosce prohlížeče. Bez ohledu na to, jak atraktivně vypadá, reklamy, které zobrazuje mohou být nebezpečné. Mystartsearch lze odstranit buď manuálně nebo automaticky, ale průzkumníci z odstranitvirus.cz doporučují používat tu druhou možnost. V opačném případě si nemůžete být jisti, že všechny jeho součásti, včetně pomocných objektů prohlížeče byly odebrány z počítače.

dregol.com: S tímto vyhledávačem byste měli být opatrní, protože může unést všechny vaše webové prohlížeče bez vašeho svolení. Poté, co tak učiní, může začít sledovat vaši aktivitu za vašimi zády a shromažďovat o vás informace. Nikdy nemůžeme odhadnout, jaká data se pomocí tohoto programu shromažďují a kdo je může používat pro své potřeby.

Co dělat, pokud si myslíte, že váš počítač byl infikován

Únosce prohlížeče můžete odstranit pomocí automatické nebo manuální metody odstranění. Zde je více informací o obou z nich:

Automatické odstranění: Nejjednodušší způsob, jak zabránit proniknutí únosce prohlížeče do počítače je nainstalovat spolehlivý anti-spywarový program. Totéž lze říci o odstranění takového potenciálně nežádoucího programu. Na ruční odstranění únosce prohlížeče byste měli myslet pouze tehdy, pokud jste důvtipný člověk a zkušený uživatel PC. Tyto programy se obvykle šíří ve svazku s různými komponenty, které lze jen těžko nalézt na typických místech, jako je Správce úloh.

Manuální odstranění: Tým z odstranitvirus.cz se vždy snaží každého únosce prohlížeče otestovat. Nicméně, ve vyjímečných případech ani přesné kroky pro odstranění nepomohou. To proto, že vývojáři únosců prohlížeče a podobných PUP je pravidelně aktualizují. Pokud máte pocit, že jste dostatečně zkušení, abyste všechny komponenty únosce prohlížeče našli, s radostí můžete použít návod na ruční odstranění, který je uveden v popisu každého únosce prohlížeče.

Nejnovější viry přidané do databáze

Informace aktualizovány: 2016-04-26

Přečtěte si v jiném jazyce

Software
Porovnávání