Co je to adware a jak jej odstranit

od Olivia Morelli - - Aktuální | Druh: Adware

Adware (také známý jako program podporující reklamu) je software, který se používá k nabízení reklamy. Po instalaci do systému, začne zobrazovat propagační obsah, včetně vyskakovacích oken, bannerové reklamy, odkazů v textu a podobných reklam, které mají zvýšit popularitu webových stránek přidružených stran.

Adware je obvykle vytvořen pro podporu přidružených stran a generování příjmů pro své vývojáře. Nicméně, po jeho přidání do prohlížeče, může také shromažďovat osobně neidentifikovatelné údaje (Non-PII) o aktivitě uživatelů na internetu. Shromážděná data jsou využívána k akumulaci obecných statistik, jako například které webové stránky lidé nejvíce navštěvují, jaká data zadávají a na jaké reklamy klikají. Všimněte si, že adware je obvykle rozdělen do dvou kategorií – potenciálně nežádoucí a legitimní. Nelegální reklamní programy jsou velmi nebezpečné, protože mohou začít shromažďovat citlivé informace. V tomto případě může uživatel nevědomky odhalit detaily jako jsou přihlašovací údaje, emailová adresa, IP adresa počítače, jeho umístění a podobné údaje.

Adware

Typické chování adwaru v systému

Pokud adware infiltruje systém, obvykle nainstaluje své soubory a spustí se na pozadí. Kromě toho, iniciuje tyto činnosti:

  • Zobrazování vyskakovací reklamy, bannerů a odkazů v textu. Tento obsah by měl podporovat přidružené stránky, které se snaží zvýšit svou popularitu.
  • Přesměrování na přidružené webové stránky. Taková aktivita se používá pro zvýšení návštěvnosti těchto webových stránkách.
  • Instalace další součásti bez autorizace uživatele. Adwary obvykle podporují související reklamní panely nástrojů, další adwary a nežádoucí software třetích stran.
  • Sledování aktivity lidí na internetu a shromažďování informací o jejich zájmech, nejvíce navštěvovaných webových stránkách, vložených datech, atd. Po jejich shromáždění, je celý soubor dat odeslán na vzdálený server.
  • Zpomalení celkového výkonu systému. Některé adwary jsou špatně naprogramované, takže mohou způsobit zpomalení systému a nestabilitu počítače.
  • Aktualizuje se prostřednictvím internetu bez vědomí uživatele.
  • Neposkytne úplnou funkci odinstalování, aby se zabránilo jeho odstranění ze systému. Můžete si také všimnout, že jakmile Adware odstraníte z počítače, objeví se na něm znovu hned po restartu. To je typická charakteristika programů typu adware.

Obvyklé metody distribuce

Adware se nešíří jako virus. Nepoužívá trojské koně a podobné škodlivé komponenty k infikování systému. Místo toho spoléhá na tři distribuční metody:

Zavádějící oficiální webové stránky. Většina programů typu adware mají své oficiální internetové stránky, které je prezentují jako užitečné nástroje, například výkonné doplňky prohlížeče, užitečné nákupní pomocníky nebo zábavné herní pluginy. Pokud uvěříte, že vám taková aplikace pomůže ušetřit peníze, můžete skončit s adwarem. Proto se doporučuje na internetu najít podrobnější informace o programu, který se chystáte nainstalovat.

Svazování. Existuje spousta programů zdarma (freeware a shareware), které jsou svázaný s adwarem. Pokud nevěnujete dostatečnou pozornost instalaci takového freewaru, můžete skončit s nechtěným doplňkem prohlížeče, rozšířením, pluginem, nástrojovou lištou nebo podobným adwarem. Odinstalování hostitelské aplikace vám nepomůže zbavit se souvisejícího adwaru. Tento způsob distribuce se nejvíce používá k propagaci adwaru a podobných parazitů, jako například „únosců“ prohlížeče. Abyste se ochránili, vždy volte možnost vlastní nebo pokročilé instalace programu zdarma.

Falešné vyskakovací reklamy. Kliknutí na zavádějící vyskakovací reklamy může být také nebezpečné a vést k infiltraci adwaru. Většina těchto reklam „doporučuje“ stažení chybějící aktualizace, potřebného softwaru nebo podobné komponenty. Bezpečnostní experti je doporučují ignorovat. Nejbezpečnější způsob, jak aktualizovat/instalovat potřebný program je používat jeho oficiální internetové stránky.

Příklady nejznámějších programů typu adware

DNS Unlocker: Jedná se o extrémně agresivní adware, který uplácí různé techniky pro zabránění jeho odstranění ze systému. Můžete jej nainstalovat pro odblokování konkrétních webových stránek, ale může také začít zobrazovat zavádějící vyskakovací reklamu. Kliknutí na ně se nedoporučuje, protože reklamy DNS Unlocker mohou vést k infiltraci dalších adwarů, jako DNS Unblocker, DNS-Locker, DNS-Keeper. Avšak ve většině případů tento program infiltruje počítače bez oprávnění uživatele.

Reimage: Jedná se o adware, který ke své propagaci používá velmi intenzivní marketingovou kampaň. Můžete jej nainstalovat buď z oficiálních internetových stránek nebo ve svazku s jinými programy. Doporučujeme odstranit tyto programy, protože reklamy ReImage Plus a podobné upozornění vás mohou přesměrovat na škodlivé weby, které se z vás snaží vytáhnout peníze. Pokud nejste zkušený uživatel PC, nemusí se vám podařit tento program odstranit ručně, proto se doporučuje jeho automatické odstranění.

Offers4U: Tento adware je propagován jako nákupní pomocník, ale jen stěží najdete osobu, které se s jeho pomocí podařilo ušetřit peníze. Typicky, takové programy používají své reklamy k přesměrování lidí na předem určené webové stránky. Proto jsou naplněné oznámeními o slevách a srovnáním cen. Hlavním problémem je, že člověk nikdy nemůže vědět, na jaké webové stránky bude přesměrován. Pokud chcete přesměrování zabránit, odstraňte tento adware z počítače.

Oprava počítače po infiltraci adwaru

K dispozici jsou dvě různé metody, které lze použít při pokusu o odstranění Adwaru ze systému:

Metoda ručního odstranění: Každý adwarový parazit má své vlastní kroky pro jeho odstranění ze systému. Jsou psány hned poté, co bezpečnostní experti z odstranitvirus.cz otestovali adware a našli nejjednodušší způsob, jak se ho zbavit. Nicméně, řada případů ukázala, že ruční odstranění adware může být složité, protože tyto programy cestují v jednom balení s různými komponenty. Aby se předešlo ponechání nepotřebných souborů a komponent v počítači, měli byste zvolit možnost automatického odstranění.

Metoda automatického odstranění: Nejspolehlivějším způsobem, jak odstranit adware a jeho komponenty z počítače je použití legitimního anti-spywarového programu. V tomto případě byste měli volit moudře, na internetu najdete spoustu zavádějících recenzí. Tým z odstranitvirus.cz vždy uživatele upozorňuje na nástroje, kterou mohou být pro odstranění konkrétního adwaru použity. Typicky, tyto programy mají zvláštní databázi, která jim umožní detekovat a odstranit většinu nežádoucích komponent.

Nejnovější viry přidané do databáze

Databáze Adware

Únor 27, 2018

ib.adnxs.com

adnxs.com je zavádějící webová stránka, která se dokáže umístit do všech vašich internetových prohlížečů.Celý článek
Leden 31, 2018

Virus Meteoroids

Co je to Meteoroids? Meteoroids je další aplikace fungující naprosto stejně jako Websteroids, Blasteroids a Distasteroids.Celý článek
Leden 16, 2018

Tech Support Scam virus

Co byste měli vědět o viru Tech Support Scam? S technologií, která se každý den vyvíjí, se stále více zapojujeme do virtuálního světa.Celý článek
Leden 02, 2018

Reklamy Stack Player

Důvody, proč nenechávat Stack Player na vašem počítači: Virus Stack Player může nezkušené uživatele počítačů pochybným způzobem přimět k jeho instalaci.Celý článek
Říjen 02, 2017

Amazon 1Button App

Je Amazon 1Button App důvěryhodná aplikace? Amazon 1Button App virus, také známý jako Amazon Browser Bar, je zdánlivě užitečná aplikace, která nabízí lidem informace o nejnovějších nabídkách pro online nakupování a slevách, poskytuje nástroje pro vytváření seznamů přání a slibuje spoustu dalších praktických funkcí. Celý článek
Září 29, 2017

Linkey

Linkey je prohlížečový plugin, který lze stáhnout z internetu.Celý článek
Září 29, 2017

Ludashi virus

Hlavní údaje o programu Ludashi. Neustále se objevující reklamy mohou znamenat, že se vám na počítači usadil virus Ludashi.Celý článek
Září 29, 2017

Reklamy Social2Search

Stojí za to používat Social2Search? Social2Search adware je pochybný program, který sám o sebě tvrdí, že je nenahraditelný nástroj, který pomáhá lidem držet krok s příspěvky přátel.Celý článek
Září 07, 2017

VKontakte.DJ

Je aplikace VKontakte.DJ důvěryhodná? Na obrovské síti Internetu, můžete narazit na aplikaci VKontakte.DJ.Celý článek
Září 05, 2017

“Error #268D3” virus

Jak poznám, že mám v počítači virus “Error #268D3”? Pravděpodobně se jedná o virus „Error #268D3“, pokud váš počítač hlásí „kritické“ chyby a tvrdí, že jediným způsobem, jak je vyřešit, je zavotat na bezplatné číslo.Celý článek
Srpen 07, 2017

Discount Buddy

Co je Discount Buddy a je bezpečné ho používat? Discount Buddy lze považovat za potenciálně nežádoucí program.Celý článek
Srpen 07, 2017

Superfish

Jak virus Superfish funguje? Superfish je potenciálně nežádoucí program, jehož reklamy se mohou začít objevovat ve chvílích, kdy pracujete či trávíte čas na internetu. Celý článek
Srpen 03, 2017

Genius Box

GeniusBox FAQ: Právě jsem si do počítače nainstaloval GeniusBox a zjistil jsem, že jsem byl podveden.Celý článek

Informace aktualizovány: 2016-04-26

Přečtěte si v jiném jazyce

Software
Porovnávání
Přidejte si nás na Facebooku k oblíbeným