Jak odstranit Mac viry

od Lucia Danes - - Aktuální | Druh: Mac viry

Mac virus představuje skutečné nebezpečí, není to jen mýtus

Mac virus je termín používaný k popisu počítačové hrozby schopné ovlivnit operační systém Mac. I když počítačové viry mají mnohem větší pravděpodobnost infiltrovat osobní počítače pomocí operačního systému Windows, vědci v oblasti bezpečnosti hlásí, že pokusy napadnout uživatele MacOS se v roce 2017 zvýšily o 270 procent. Není pochyb o tom, že tato čísla se v roce 2018 zvýší protože se stále více a více různých hrozeb snaží překonat ochranná opatření společnosti Apple.

Nejpopulárnější způsob infikování Mac malwarem, je stahování pluginů třetích stran, jako jsou aplikace Adobe Reader, Flash a Java. Tyto pluginy jsou potřebné pro správné používání programů nebo procházení, takže není překvapením, že se lidé nechají oklamat.

Nicméně, jakmile oběť povolí některý z těchto pluginů, uvede Mac do nebezpečí. Infikovat se také můžete kliknutím na spamový odkaz nebo stažením přílohy škodlivého e-mailu nazvaného „faktura“ nebo „podrobnosti o zásilce“.

Bohužel, někteří uživatelé jsou stále přesvědčeni, že Mac antivirový software nepotřebuje, protože je imunní vůči Mac virům. To však není pravda, protože existuje mnoho počítačových infekcí, které mohou infiltrovat MacOS bez toho, aby uživatel musel zadat své heslo nebo pomocí technik sociálního inženýrství.

Pokud jste se zajímali o to, zda je operační systém Mac zranitelný či nikoliv, odpověď již poskytl Bogdan Botezatu, seniorní analytik společnosti Bitdefender a další odborníci:

Odpověď je rozhodně ano. Došlo k incidentům a bude jich více.

Je Mac virus skutečný?

Ano, určitě! Je to známý mýtus, který byl vyvrácen
Hlavní způsoby distribuce
  • Pluginy, rozšíření a doplňky třetích stran
  • Nelegální programy a falešné aktualizace
  • Spam s infikovanými přílohami
Hlavní typy
  • Adware
  • Únosci prohlížeče
  • Scareware
  • Ransomware
  • Cryptominers
Nejpopulárnější příklady Advanced Mac Cleaner, Mac Tonic, Mac Auto Fixer, mshelper, Filecoder, Flashback malware, iWorm
Známky infekce Zpomalení systému, četné reklamy přerušující práci na počítači, zašifrovaná data atd.
Nejvíce infikované země USA, Čína, Německo, Francie, Rusko, Indie atd.

Mac malware zahrnuje různé kategorie virů

Existuje mnoho typů virů Mac, které se od roku 2006 šíří po celém internetu.. Jsou kategorizovány téměř identicky jako ty od Windowsu:

Nejméně škodlivé programy jsou únosci prohlížečů, adware a falešné nástroje pro optimalizaci. Pokud jste infikováni tímto typem virů, neměli byste narazit na problémy při pokusu o odstranění viru Mac. Tyto potenciálně nežádoucí programy však mohou být extrémně nepříjemné, pokud jsou v počítači dlouho. Stejně jako únosci prohlížeče, je velmi pravděpodobné, že se do systému dostanou prostřednictvím svazování a z infikovaných webových prohlížečů.

Jakmile je PUP nainstalován, změní nastavení prohlížeče, například:

  • hlavní vyhledávač;
  • URL nové záložky;
  • domovskou stránku.

Mac virus different variation

Výsledkem je, že pokaždé, když se uživatel Macu pokusí provést vyhledávání prostřednictvím infikovaného prohlížeče, je nucen použít nový vyhledávač nebo je přerušen zavádějícími reklamami podporujícími sponzorované zboží nebo služby. Dejte si pozor na to, že některé z těchto reklam vás mohou zavést na nebezpečné webové stránky nebo způsobit, že utratíte peníze za nepotřebný software. Dejte si pozor na falešné nástroje pro optimalizaci systému, známé také jako „scareware“. Vyzývají uživatele k nákupu licencované verze, která jen napodobuje odstranění virů Mac a ochranu systému.

Když hovoříme o závažném škodlivém softwaru, naši odborníci v oblasti počítačové bezpečnosti poukazují na ransonwarové viry, které mohou zašifrovat soubory oběti, aby byly nepoužitelné. Tento typ škodlivého softwaru Mac se do počítačového systému dostane prostřednictvím zpráv o neoprávněných osobách (phishing) a jejich nepoctivých příloh. Když je spuštěn obsah související s viry, ransomware zašifruje data pomocí jedinečných algoritmů, jako je AES nebo RSA. Škodlivý program přidá ke každému uzamčenému souboru specifickou příponu a zobrazí žádost o výkupné. Tento typ žádosti má za cíl pohrozit uživateli, že jeho soubory budou trvale ztraceny, pokud nezaplatí určitou částku za nástroj pro dešifrování.

Zajímavost: virus Mac cryptominer je nejméně nebezpečný, ale nejproblematičtější

Cryptominers – malware, který se právě stal populárním mezi kybernetickými kriminálníky. Tento virus je používán k neoprávněnému použití počítačových prostředků oběti k těžení Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Monero, a další populární krypto měny. Při infikování tímto typem malwaru nemusí uživatelé na svých počítačích Mac zaznamenat žádné příznaky, kromě zvýšeného využití CPU a obecného zpomalení zařízení:

Moderní Mac OS X a Windows malware nezpomaluje vaše PC, pokud se nejedná o software k těžení kryptoměny Bitcoin.

Existují dva typy softwaru pro těžbu kryptoměn: krypto malware a škodlivý skript, který je přímo vložen do webové stránky. V případě posledně uvedeného, uživatelé, kteří navštívili ohrožené stránky, dovolí, aby jejich zařízení bylo zneužito pro těžbu kryptoměn. Jakmile však web opustí, činnost se zastaví a v zařízení není žádný malware. Uživatelé by měli používat nástroje pro zabezpečení Internetu, které je mohou upozornit na škodlivý obsah.

Mac crypto miners

Crypto malware, naopak vkládá skript do počítače a proces těžení začíná okamžitě po jeho spuštění. Proto pro zastavení procesu virů Mac se musí uživatelé zbavit jejich příčiny. Jediným způsobem, jak to udělat, je využít komplexní nástroj proti malwaru.

Některé viry nepatří do žádné z těchto kategorií, protože kombinují více než jednu vlastnost a funkci. Takové hrozby, někdy dokonce nazývané hybridní viry, mohou být použity pro zobrazování zavádějících varování, šifrování souborů uživatelů, distribuci dalších virů a další aktivity, které jsou považovány za škodlivé. Je velmi těžké tyto parazity nalézt a odstranit ze systému, protože se obvykle skládají ze součástí, které se po odstranění automaticky přeinstalují.

Mnoho virů má také další funkce, které jim umožňují skrýt se před antivirem. Takové hrozby mohou sledovat činnost antivirového softwaru a zachytit jeho požadavky. Když se antivirový program pokusí zkontrolovat infikovaný soubor, virus okamžitě předá originální čistou variantu tohoto souboru a zabrání tak jeho detekci. 

Apple používá řadu ochranných vrstev pro boj s viry Mac

Od představení Mac OS X 10.8 Mountain Lion byly viry příliš slabé, aby napadly počítače Mac, protože Apple přidal do systému řadu bezpečnostních opatření. Hlavní stěna bránící Macy proti virům je Gatekeeper, která se používá k odmítnutí aplikací, které nebyly schváleny společností Apple. Gatekeeper je v podstatě vestavěný skener, který zastavuje instalaci neschváleného softwaru. Aby uživatelé mohli přidat software třetí strany, potřebují zvýšená oprávnění.

Další technologií, kterou používá společnost Apple, je Aplikační brána firewall, která uživatelům umožňuje důvěřovat určitým aplikacím a portům a odmítat ostatní. Jeho fungování je založeno na jednoduchém principu: blokuje vstupní a výstupní připojení, která nesplňují požadavky přednastavených podmínek firewallu.

Navíc XProtect (oficiálně známý jako File Quarantine), vestavěný anti-malware společnosti Apple, chrání systém před spywarem, viry a jiným škodlivým softwarem. Zatímco tradiční anti-malwarové systémy neustále provádějí kontroly na počítači, XProtect se používá hlavně ke kontrole stahování. Předem porovná soubor s jeho databází, aby se ujistil, že není škodlivý před jeho spuštěním.

Mac protects from malware

A nakonec uživatelé musí zadávat hesla pokaždé, když je nainstalována nová aplikace, čímž je instalace škodlivého softwaru mnohem obtížnější. Navíc jsou všechny aplikace, které Mac spouští, sandboxed, což znamená, že jsou spouštěny v jedinečném prostředí, což zabraňuje šíření škodlivého kódu.

Techniky používané tvůrci virů k překonání ochrany společnosti Apple

Po mnoho let se miliony uživatelů Mac domnívali, že tato ochranná opatření jsou více než dostatečná, aby je udrželi mimo dosah nebezpečí. Hackeři jsou však sofistikovaní jedinci a vždy se snaží najít řešení a ochranu překonat.

Mac viry infikují počítač bez vědomí a souhlasu uživatele, například:

  • Falešné aktualizace přehrávače Flash Player jsou známé zdroje škodlivého softwaru pro počítače Mac – hrozby jako OSX/Shlayer, které využívají zranitelnosti předinstalovaného adwarového programu, jako je Advanced Mac Cleaner.
  • Mac viry infikují specifické dokumenty, spustitelné soubory a další soubory z důvěryhodných zdrojů. Jakmile oběť takový dokument otevře nebo spustí, virus se sám do systému tiše nainstaluje.
  • Existuje mnoho Mac virů, které jsou distribuovány jako přílohy e-mailu. Mohou se také šířit prostřednictvím instantních zpráv nebo mohou být vloženy do písmen. Tyto viry nemají neobvyklé názvy, proto se může stát, že je uživatel otevře nebo spustí. Jakmile uživatel takovou zprávu nebo soubor otevře, virus infikuje počítač.
  • Určitá část virů je distribuována prostřednictvím vyměnitelných disků, které se automaticky spustí hned poté, co uživatel vloží disk do počítače.
  • Pirátský software a padělané počítačové hry jsou často plné virů. Jakmile uživatel spustí instalaci takové hry nebo programu, parazit infikuje systém.
  • Mac viry se mohou do počítače také dostat pomocí jiných škůdců, jako jsou trojské koně, červy či zadní vrátka. Dostanou se do systému bez souhlasu a povolení uživatele.

Mac virus risks

Hlavní nebezpečí související s viry Mac

Když se virus Mac dostane do systému, spustí tyto činnosti:

  • Infikuje, přepíše nebo odstraní soubory. Může poškodit vaše osobní dokumenty, základní součásti systému a užitečné aplikace. Některý virus Mac může také zničit celý systém vymazáním všech kritických souborů a složek.
  • Vloží škodlivý kód na pevný disk, aby spustil destruktivní užitečné zatížení před načtením operačního systému.
  • Přidá škodlivé komponenty do renomovaných programů nebo upraví jejich nastavení tak, aby infikovaly dokumenty otevřené nebo vytvořené s těmito programy.
  • Převezme veškerou šifrovanou komunikaci SSL-TLS, která vstupuje a opouští Mac.
  • Vážně poškodí počítač změnou základních nastavení hardwaru, jako je například poškození Open Firmwaru. To může vést k kritické ztrátě dat a poruše počítačového systému. 
  • Vytváří tisíce náhodných souborů a složek, které mohou spotřebovat spoustu systémových prostředků.
  • Zobrazuje řadu falešných zpráv, mění různá systémová nastavení, způsobuje přesměrování a provádí další otravné akce, které komplikují běžné úkoly uživatele.
  • Mac virus infikuje systém s trojskými koni, zadními vrátky, keylogery a dalšími nebezpečnými parazity.
  • Používá kompromitovaný systém pro šíření dalšího malwaru.
  • Ukradne nebo zašifruje citlivé osobní informace, cenné dokumenty, hesla, přihlašovací jména, údaje o totožnosti nebo kontakty uživatelů.
  • Odstranění virů Mac může být docela komplikované, protože takovýto malware má tendenci se sám upravovat, zašifrovat infikované soubory, zachytit požadavky antivirového softwaru a změnit běžné chování systému.
  • Způsobuje zpomalení, snižuje bezpečnost systému a způsobuje nestabilitu softwaru. 

Doporučené metody pro odstranění virů Mac ze systému

Mac viry mohou být nalezeny a odstraněny ze systému pomocí různých metod. Některé z nich nejsou považovány za agresivní, proto se je můžete pokusit odstranit pomocí manuální metody odstranění.

Nicméně, pokud chcete mít jistotu, že všechny komponenty, které k příslušné kybernetické hrozbě patří byly odstraněny, je třeba systém zkontrolovat pomocí antiviru. Uvědomte si, že někdy i ten nejspolehlivější antivirový program může selhat, protože hackeři své hrozby neustále aktualizují. 

Pokud program nezjistí virus Mac, nevadí. V tomto případě, neváhejte svůj dotaz napsat do sekce PTEJTE SE a my vám pomůžeme virus odstranit zdarma. 

Nejnovější Mac viry přidány do databáze

Informace aktualizovány: 2016-05-09

Přečtěte si v jiném jazyce

Soubory
Software pro odstraňování Mac virů
Porovnávání