Co je to rundll32.exe? Mám ho odstranit?

Soubor Rundll32.exe – legitimní proces používaný pro vkládání knihoven .dll do paměti

Rundll32.exe je legitimní proces systému Windows, který nemá negativní vliv na výkon systému. Právě naopak, soubor je odpovědný za načítání a spouštění dynamických odkazů souborů (.dll) knihovny. Nicméně, mnoho lidí nahlásilo rundll32.exe jako virus. Zatímco někteří lidé při procházení internetu přes Chrome, Firefox, IE nebo Edge narazili na zprávu „Kód chyby: rundll32.exe“, jiní zaznamenali více procesů Rundll32.exe v rámci Správce úloh a nepřetržitě vysoké využití procesoru. Tyto a podobné poruchy tohoto souboru mohou znamenat, že váš počítač je infikován potenciálně nežádoucím programem, adwarem, spywarem, trojanem, keyloggerem, kryptocurmentem nebo jinou infekcí.

Název rundll32.exe
Tvůrce Microsoft
Nalezen v Správce úloh
Souvisí s explorer.exe
Úroveň nebezpečí Téměř žádné
Kontrola důvěryhodnosti souboru Chcete-li se ujistit, že je Rundll32 v pořádku, spusťte FortectIntego

Původní verze souboru Rundll32.exe je dodávána se všemi verzemi operačního systému Windows a funguje tak, že používá funkci, která je exportována z konkrétního modulu DLL. Z netechnického hlediska pomáhá spouštět soubory DLL a umístit jejich knihovny do paměti systému. V žádném případě byste tento proces neměli ukončit, protože je nezbytný pro správnou funkci vašeho systému.

Pokud jste si však všimli více procesů Rundll32.exe v rámci Správce úloh systému Windows nebo se při procházení internetu objevilo vyskakovací okno „Kód chyby: rundll32.exe“, důrazně doporučujeme zkontrolovat systém pomocí nástroje FortectIntego nebo jiného profesionálního anti-malwaru. Je velmi pravděpodobné, že jste nedávno nainstalovali freeware a nechtěně souhlasili s instalací příloh.

Virus rundll32.exe lze spustit pomocí rozšíření webového prohlížeče podporující reklamy, které kromě reklam Rundll32.exe může způsobit následující vedlejší účinky výkonu počítače:

  • Nadměrné množství rušivých reklam;
  • Otravné reklamní vložky;
  • Zpomalení prohlížeče;
  • Přesměrování na neznámé/podezřelé webové stránky;
  • Systém zamrzne, atd.

DŮLEŽITÉ: adwarová infekce není tou nejhorší částí tohoto příběhu. Soubor rundll32.exe je často cílem hackerů, kteří se snaží skrýt závažné počítačové infekce jako spyware, keyloggery, trojské koně a další. V současné době hackeři dávají přednost tomu, schovávat cryptocurrency miners (těžiče kryptoměny) pod legitimní soubory operačního systému Windows.

Legitimní soubor rundll32.exe se obvykle nachází ve složce C:\Windows\System32. Pokud máte podezření, že virus nebo malware mohli soubor poškodit, zkontrolujte umístění souboru. Pokud se nenachází ve složce System32, měli byste soubor rundll32.exe okamžitě odebrat. Za tímto účelem použijte spolehlivý antivirový program s aktualizovanými definicemi. V opačném případě může začít načítat malware do počítače.

Hlavní techniky používané k šíření malwaru

Většina legitimních souborů operačního systému Windows je ve výchozím nastavení zabudováno do systému a nelze je stahovat jako samostatné instalátory. V případě poškození jsou tyto součásti systému obvykle opraveny instalací nejnovějších aktualizací nebo pomocí nástrojů pro optimalizaci profesionálních systémů, jako je Reimage.

Malware, který předstírá, že je jedním ze souborů systému, se však může do systému dostat různými způsoby. Jednou z primárních distribučních technik malwaru je svazování freewaru. Pro účely zpeněžení dodávají vývojáři freewaru své produkty s několika rozšířeními prohlížeče, doplňky a panely nástrojů, které označují jako výchozí součásti. Následně, pokud uživatel vybere metodu Rychlé instalace, souhlasí s instalací celého balíčku. Chcete-li zabránit tomu, aby se adware a únosce prohlížeče dostali do systému, je nutné vždy zvolit Pokročilé nastavení a zrušit výběr nežádoucích komponent.

Závažnější počítačové infekce se obvykle šíří pomocí exploitových sad, škodlivých spamových e-mailových příloh, infikovaných odkazů, falešných nebo neoprávněných webových stránek, falešných aktualizací, neoprávněně nainstalovaného softwaru a tak dále. Přestože neexistuje stoprocentní ochrana před závažnými infekcemi počítače, udržování systému v aktualizovaném stavu a zavedení profesionálního nástroje proti malwaru obvykle postačuje k odrazení infekcí.

Komplexní návod pro odstranění souboru Rundll32.exe

Původní soubor Rundll32.exe by neměl být ukončen nebo jinak upraven. Odstranění Rundll32.exe může způsobit vážné selhání nebo dokonce spadnutí systému. Pokud však máte podezření, že tento soubor byl ohrožen, měli byste systém prohledat pomocí antivirového softwaru. Neexistuje žádný způsob, jak virus Rundll32.exe odstranit ručně.

První známkou chyby Rundll32.exe je zvýšení využití procesoru. Kromě toho by v rámci Správce úloh mělo být spuštěno více procesů tohoto souboru, z nichž žádný nemůže být ukončen. A nakonec, zpomalení, zhroucení a zamrznutí systému jsou také častými příznaky malwaru Rundll32.exe.

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Fortect Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s macOS
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Fortect Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Fortect Intego má bezplatný omezený skener. Fortect Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Fortect, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.
O autorovi
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Vášnivý výzkumník virů

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Gabriel E. Hall
O společnosti Esolutions

Návody na odstranění v dalších jazycích