Počítačové viry a malware
Počítačové viry (neboli malware) jsou škodlivé programy vytvořené pro zahájení neoprávněné aktivity v postiženém počítačovém systému. Mohou v počítači způsobit závažné problémy, proto by se uživatelé měli instalaci virů vyhnout. Ve většině případů jsou počítačové viry vytvářeny pro generování peněz, aby mohli oběť sledovat a shromažďovat osobně identifikovatelné nebo neidentifikovatelné údaje. Kromě toho mohou způsobit přesměrování, zpomalení systému nebo podobné problémy. Adware, „únosci“ prohlížeče, ransomware, trojské koně a spyware jsou mezi malwary nejpopulárnější.
Malware infikuje systém bez souhlasu a vědomí uživatele. Takový škodlivý software si můžete do počítače stáhnout ve svazku s nelicencovaným softwarem, jako jsou například ilegální hry, cracky anti-spywarových/antivirových programů a podobné. Uživatelé by si také měli dávat pozor na e-maily, protože mohou být plné škodlivých odkazů nebo infikovaných příloh. A nakonec bezpečnostní výzkumníci varují před nelegálními webovými stránkami a zavádějícími vyskakovacími reklamami, které se také aktivně využívají k distribuci malwaru. Pokud reklama vypadá příliš dobře, aby to byla pravda, měli byste ji ignorovat. Téměř každý z těchto programů může být zastaven pomocí spolehlivého anti-malwaru. Nicméně, někdy dokonce i ten nejsilnější bezpečnostní software nedokáže ochránit počítač, protože všechny počítačové viry jsou neustále aktualizovány, a to vyžaduje čas k vývoji nových aktualizací pro anti-malware.
Funkčnost počítačových virů závisí na jejich typu, ale ztráty peněz a dat jsou nejčastější problémy způsobené škodlivým softwarem. Oběti mohou také narazit na problémy související s prohlížečem (změna úvodní stránky / domovské stránky / nové záložky, zobrazování reklamního obsahu, přesměrování uživatele na nebezpečné webové stránky, atd) a PC problémy související se (zpomalením systému, problémy při spuštění legitimního softwaru, výskyt falešných systémových skenerů, atd.) Malware může také infikovat systém s dalšími viry, nebo se dokonce pokusit o připojení postiženého počítače do botnetu a potom jej použít pro distribuci nevyžádané pošty. Nejvíce hrozeb, které patří do kategorie malware, běží tiše na pozadí a uživatelé systému nemají ani tušení, že jsou infikováni. Nicméně, podezřelé procesy ve správci úloh, náhlé objevení podivných panelů nástrojů ve vašem webovém prohlížeči, neznámé změny v nastavení systému a zpomalení počítače by vás mělo upozornit, že je váš počítač v nebezpečí.
Pokud jste si některého z těchto problémů všimli, bude váš počítač pravděpodobně infikován. Chcete-li vědět s čím se potýkáte a jak to odstranit, je třeba nejdříve identifikovat hrozbu. Můžete to udělat návštěvou databáze počítačových virů nebo spuštěním skenování celého systému s jedním z našich doporučených anti-malwarových programů. Pokud již znáte název svého malwaru, můžete počítač také opravit tak, že budete postupovat dle našeho podrobného návodu k odstranění nebo spuštěním kontroly celého systému se stejným anti-spywarovým softwarem. Chcete-li vybrat správný program, prohlédněte si sekci SOFTWARE. K opravě počítače důrazně doporučujeme použítí doporučených nástrojů.
Nejnovější viry přidané do databáze
Návod na odstranění ransomwaru U2k
Odstranit ransomware Bbii
Jak se zbavit b-ok.org
Informace aktualizovány: 2016-11-09