Co je to systémové nástroje a jak jej odstranit

od Alice Woods - - Aktuální | Druh: Systémové nástroje

Systémové nástroje jsou počítačové programy, které mohou být použity pro provádění různých úkolů. Lidé si je stahují do systému se specifickým záměrem, jako je například zlepšit výkonnost a bezpečnost, zlepšit prohlížení na internetu nebo jednoduše opravit počítačové chyby. Většina těchto programů patří renomovaným firmám, takže jsou bezpečné a snadno použitelné. Systémový nástroj můžete z počítače odinstalovat pomocí jeho funkce odinstalování.

Systémové nástroje lze rozdělit do dvou kategorií – legitimní a škodlivé. Bezpečnostní experti varují před škodlivými systémovými nástroji, protože mohou v počítači působit podobně jako počítačové viry a malware. Bez ohledu na to, co tvrdí oficiální internetové stránky takových programů, mohou spustit neočekávané aktivity hned poté, co byly nainstalovány do počítače. Typicky, pochybné verze systémových nástrojů způsobují zpomalení systému, zobrazují zavádějící systémové skenery, nechtěné oznámení a vyskakovací reklamy, způsobují přesměrování na neznámé webové stránky a obdobně. Takové systémové nástroje mohou být zařazeny do kategorie „potenciálně nežádoucí programy“ a měly by být z počítače co nejdříve odinstalovány.

Je třeba poznamenat, že je možné najít pochybný systémový nástroj na počítači bez jeho stažení, protože se tyto programy aktivně šíří ve svazku s jinými (většinou legitimními) programy. Zde jsou prezentovány jako volitelné komponenty, kterých je možné si všimnou jen pokud uživatel pozorně sleduje proces instalace takového programu. Většinu těchto pochybných systémových nástrojů také nelze z počítače odinstalovat tradičním způsobem, protože mají sklon používat specifické techniky, aby se před uživatelem schovaly. V tomto případě se doporučuje nainstalovat důvěryhodný anti-spywarový program.

Druhy škodlivých systémových nástrojů, kterým je třeba se vyhnout:

  • Falešné nástroje pro optimalizaci PC. Bez ohledu na to, že tyto programy jsou považovány za neškodné, mohou způsobovat objevení nepříjemných systémových skenerů a bezpečnostních upozornění. Obvykle upozorňují, že je počítač plný nejrůznějších chyb (zbytečné položky v registru, soubory a další obsah), které by měly být odstraněny. Také nabízejí tyto chyby opravit tím, že si koupíte jejich licencované verze. Hlavním problémem je, že mohou v počítači objevit jen malou část zbytečných komponent. Kromě toho jejich odstraněním lze jen těžko zrychlit počítač, protože je nutné odstranit tisíce z nich, aby bylo možné vidět rozdíl ve funkčnosti počítače.
  • Scareware. Takový software pro počítačový systém také nepředstavuje žádné nebezpečí. Nicméně, jak již název napovídá, může zobrazovat zavádějící systémové skenery a bezpečnostní upozornění, čímž se vás snaží vyděsit, že byl váš počítač napaden. Také vám může sdělit, že jediný způsob, jak systém opravit, je zakoupení licencované verze scarewaru. Poté, co vývojáři těchto programů dostanou peníze, přestanou na počítačích obětí zavádějící varovné zprávy zobrazovat.
  • Pochybné vyhledávače. Ve většině případů jsou tyto vyhledávací stránky považovány za důvěryhodné nástroje pro vyhledávání. Nicméně, mohou se v systému objevit, aniž byste si je museli stáhnout. Aktivně se šíří ve svazku, takže uživatelé mohou povolit jejich instalaci, aniž by si to uvědomily. Některé verze těchto systémových nástrojů mohou zobrazovat falešně výsledky vyhledávání a přesměrovat uživatele na neznámé webové stránky.

Distribuční techniky pochybných systémových nástrojů:

Pochybné programy, které jsou klasifikovány jako „Systémové nástroje“, by do systému neměli být stahovány. Dokonce i když nepředstavují hrozbu pro soubory a podobné údaje, mohou způsobit nežádoucí činnost. Níže jsou nejpopulárnější metody používané k distribuci systémových nástrojů:

  • Oficiální stránky. Můžete si snadno stáhnout systémový nástroj z jeho oficiálních internetových stránek. Jak jsme již zmínili, většina těchto programů je neškodných, takže mohou být propagovány přostřednictvím svých stránek.
  • Zavádějící vyskakovací reklamy. K vyskakovacím reklamám by mělo být přistupováno s mimořádnou opatrností, zejména k těm, které nabízejí opravit počítač zdarma. Pokud nechcete skončit s pochybným systémovým nástrojem v počítači, měli byste se držet dál od reklam, které tvrdí, že můžete počítač zkontrolovat se systémovým skenerem zdarma nebo že byste si měli nainstalovat aktualizaci. Obvykle se tyto reklamy používají k šíření pochybných programů.
  • Softwarové balíčky. Svazování hraje velmi důležitou roli v distribuci legitimních i pochybných systémových nástrojů. Chcete-li se chránit, musíte zvolit možnost vlastní nebo pokročilé instalace, při instalaci každého programu zdarma do počítače.

Příklady pochybných programů, kterým je třeba se vyhnout:

Disk Optimizer Pro tvrdí, že je program pro opravování chyb, odstranění starých položek registru a zvýšení rychlosti počítače. Bohužel, ale nemusíte vidět jasné zlepšení funkčnosti vašeho počítače po zakoupení této aplikace. Existuje spousta uživatelů PC, kteří již zaplatili za její licenci a tvrdí, že nevidí žádné zlepšení funkčnosti svého počítače. Doporučujeme vyhnout se všem nástrojům pro optimalizaci PC nebo alespoň vybírat verze zdarma. To zaručí, že nepříjdete o své peníze. Také byste měli odstranit optimalizátory, které byly nainstalovány do počítače ve svazku s jinými programy.

Program PC Mechanic 2015 si můžete nainstalovat k ochraně počítače před škodlivými programy a odstraňování nežádoucích složek ze systému. Bohužel, ale můžete být po jeho instalaci velmi zklamani, protože bylo prokázáno, že tento program není schopen ničeho. Jen stěží je schopný najít škodlivé soubory a další složky, které by v počítači neměly být nainstalovány. Kromě toho může začít zobrazovat nechtěná oznámení hned poté, co se usadí v počítači, protože hlavní věc, o kterou se tento program snaží je vyděsit uživatele k nákupu jeho licence.

YAC je velmi populární bezpečnostní nástroj, ale měli byste s ním být opravdu opatrní. Za prvé, může změnit vaši domovskou stránku a výchozí vyhledávač. Poté, co tak učiní, může začít způsobovat přesměrování na všech prohlížečích a nechtěné vyskakovací reklamy, které propagují jeho licencovanou verzi. Záleží jen na vás, rozhodnout, zda stojí za to si ji koupit, nebo ne. Nicméně, většina bezpečnostních expertů věří, že je to jen ztráta peněz.

Metody odstranění, které mohou být použity pro eliminaci systémových nástrojů:

Ve většině případů se lidé rozhodnou pro odstranění systémových nástrojů, protože je přestanou používat nebo prostě chtějí uvolnit místo na pevném disku. Nicméně, jste se také mohli rozhodnout, že se chcete zbavit jednoho z těchto programů poté, co jste si všimli jeho nežádoucí činnosti v počítači. Jak již bylo zmíněno, některé systémové nástroje jsou považovány za škodlivé a musí být ze systému odstraněny. Níže jsou dvě možnosti, které si k tomu můžete vybrat:

Ruční odstranění systémových nástrojů. Máte-li nepotřebný systémový nástroj na vašem počítači, můžete jej odinstalovat ručně. V tom případě použíjte „Programy a funkce“ výběrem „Start“; „Ovládací panely“ a „programy“. Jakmile uvidíte program, který nepotřebujete, zvolte „Odinstalovat“.

Metoda automatického odstranění škodlivého systémového nástroje. Pokud si myslíte, že máte co do činění s nebezpečnou (nebo podezřelou) verzí systémového nástroje, měli byste zvolit možnost automatického odstranění. Program FortectIntego nebo SpyHunter 5Combo Cleaner vám pomůže, ujistit se, že v počítači již nejsou žádné nežádoucí složky, které se vztahují k systémovému nástroji.

Nejnovější viry přidané do databáze

Informace aktualizovány: 2016-12-20

Přečtěte si v jiném jazyce

Soubory
Software
Porovnávání