Odstranit virus Locky (Návod k odstranení) - aktualizováno Srp 2017

Návod na odstranění viru Locky

Co je to Locky virus?

Locky virus – obecný přehled:

Locky virus

V současné době se Locky virus snaží ze svého počítače odstranit a obnovit „Locky Datei“ stovky lidí. Pokud jste o této hrozbě dosud neslyšeli, měli byste vědět, že se jedná o nejnovější virus typu ransomware, který je schopen zničit vaše soubory.

Pokud rádi soubory shromažďujete v průběhu let, mějte se na pozoru, tato hrozba může vaše cenné vzpomínky ohrozit. Locky je zrádný malware, který údajně už napadl více než půl milionu uživatelů. Bohužel se stále šíří a podle odborníků na počítačovou bezpečnost může být jedním z nejvýznamnějších virů současnosti.

Virus funguje podobně jako CTB Locker, Cryptowall, Teslacrypt a Cryptolocker, takže, jakmile se dostane do počítače, začne soubory šifrovat pomocí šifrovacího algoritmu AES-128. Po zašifrování oběť nemá přístup ke svým souborům. Jediný způsob, jak tyto soubory získat zpět je s pomocí dešifrovacího klíče, který mají vývojáři viru Locky.

Uživatelé, jejichž soubory byly uzamčené jsou vyzváni k zaplacení určité částky peněz, výměnou za tento klíč. Požadují za něj zaplatit od 0,5 do 1,00 Bitcoinů (nebo $400). Nicméně, odborníci na bezpečnost obětem nedoporučují za tento klíč platit, protože neexistuje žádná záruka, že „klíč“ bude fungovat.

Pro shrnutí, Locky ransomware je extrémně nebezpečný virus, který musí být z počítače ihned odstraněn. To je jediný způsob, jak zabránit zašifrování dalších cenných dat. Chcete-li Locky virus a jeho škodlivé soubory odstranit, měli byste váš počítač prohledat pomocí programu FortectIntego nebo podobného anti-spywaru.

Jak tento ransomware funguje?

Jakmile Locky infikuje systém, spustí tyto procesy:

 • Šifrování souborů. To trvá od několika hodin až po několik dní. Zpravidla v této fázi zůstává virus bez povšimnutí, ale můžete zaznamenat zpomalení počítače a podobné problémy.
 • Poté začne zobrazovat žádost o výkupné. Tato varovná zpráva _Locky_recover_instructions.txt je téměř totožná s předchozími, která dává uživatelům na vědomí, kolik bitcoinů by měly převést vývojářům viru Locky výměnou za speciální dešifrovací klíč potřebný k dešifrování jejich souborů.

Locky virus

Jak může Locky nakazit můj počítač?

Locky ransomware (alternativní název této hrozby) se šíří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů jako příloha Word. E-maily, které tyto soubory obsahují mají tendenci být přesvědčivé a snaží se lidi přimět přílohu stáhnout. Když si stažený soubor otevřete pomocí aplikace Word v nastavení makro, virus okamžitě zahájí svoji škodlivou činnost.

Nicméně, to není možné, pokud jsou makro zakázány, proto oběť požádá o jejich povolení. To prosím NEDĚLEJTE, protože makro kóduje informace způsobem, který virus aktivuje. To je důvod, proč je Locky také nazýván Macro virus.

Poté, co byl aktivován, virus začne skenovat počítač pro soubory, včetně fotografií, videa, dokumentů, archivů atd. a pak je zašifruje pomocí algoritmu AES. K tomu všemu virus nemá vliv pouze na soubory v počítači, ale může také ovlivnit soubory na externích úložných discích připojených k počítači nebo soubory sdílené na sítí.

A co víc, on-line cloudy pro ukládání souborů a weby pro sdílení sítě jsou také vystaveny riziku. A bylo hlášeno, že Locky šifruje i Bitcoin peněženky. Jedná se o mimořádně nebezpečný virus, proto byste jej měli hned jakmile se objeví na vašem počítači odstranit. Také byste NEMĚLI otvírat neznámé e-maily a nestahovat žádné podezřelé přílohy.

Odstranění viru Locky:

Jak můžete vidět, Locky ransomware je dobře strukturovaný malware, který může snadno vést ke ztrátě vašich souborů. Je známo, že už byl přeložen do několika jazyků a šíří se prostřednictvím aplikace Outlook a Microsoft 365. Někteří odborníci na počítačovou bezpečnost ho nazývají „mistrovské dílo kriminality“.

Důsledky nakažení tímto virem mohou být zničující. Antivirový program obvykle nedokáže tomuto viru zabránit, takže byste měli přemýšlet o instalaci spolehlivého anti-spywaru. Proto musíte být při stahování přílohy přijaté od podezřelého zdroje velmi opatrní.

Proces odstranění viru Locky může být zdlouhavý a obtížný, ale co je nejdůležitější, nevrátí vám vaše soubory zpět. Pokud byl váš počítač infikován, následujte průvodce níže.

Locky virus FAQ:

Otázka: Mohu soubory dešifrovat poté, co Locky infiltroval počítač?

Odpověď: Bohužel, ještě nikdo žádný Locky Decrypter nevytvořil. Pokud na zálohování dat, což je jediný způsob, jak ztrátě souborů zabránit, pořád zapomínáte, můžete zkusit jednu z těchto aplikací: Photorec, Kaspersky virus-fighting utilities nebo R-Studio.

Bohužel neexistuje žádná záruka, že vám tyto programy pomohou soubory získat zpět. Také byste neměli zapomínat na zabezpečení počítače. Locky virus je nutné ze systému co nejdříve odstranit. K tomu doporučujeme nainstalovat program FortectIntego.

Otázka: Právě mi přišel e-mail se zprávou „v příloze najdete fakturu“. Připojená příloha: Dokument s názvem „Faktura J-98223146“. Bohužel, už jsem ji stáhl a moje soubory jsou teď zablokované! Proč?

Odpověď: Bohužel jste byli infikováni ransomwarem Locky. Jedná se o vážně nebezpečný virus, který vyžaduje zvláštní platbu za možnost soubory dešifrovat. Chcete-li počítač opravit a škodlivé soubory odstranit, podívejte se na návod krok za krokem uvedený níže.

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Fortect Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s macOS
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Fortect Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Fortect Intego má bezplatný omezený skener. Fortect Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Fortect, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.

Návod na ruční odstranění viru Locky

Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Důležité! →
Pro běžné uživatele může být návod na ruční odstranění příliš komplikovaný. Správné odstranění vyžaduje pokročilé znalosti v oblasti IT (pokud jsou zásadní systémové soubory odstraněny nebo poškozeny, může to vést k celkovému poškození systému Windows) a může trvat několik hodin. Proto doporučujeme raději použít metodu automatického odstranění, kterou naleznete níže.

Krok 1. Přejděte do nouzového režimu se sítí

Ruční odstranění škodlivého softwaru se nejlépe provádí v nouzovém režimu. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Klikněte na Start > Napájení > Restartovat > OK.
 2. Jakmile je váš počítač aktivní, začněte opakovaně mačkat tlačítko F8 (pokud to nefunguje, zkuste F2, F12, Del atd. – vše záleží na modelu vaší základní desky), dokud se nezobrazí okno Rozšířené možnosti spuštění.
 3. Ze seznamu vyberte Nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Windows 10 / Windows 8

 1. Pravým tlačítkem klikněte na Start a vyberte Nastavení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Přejeďte dolů a vyberte Aktualizace a zabezpečení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Vlevo vyberte Obnovení.
 4. Posuňte dolů na Spuštění s upřesněným nastavením.
 5. Klikněte na Restartovat hned.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vyberte Odstranit potíže. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 7. Přejděte na Pokročilé možnosti. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 8. Vyberte Nastavení spuštění. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 9. Klikněte na Restartovat.
 10. Zmáčkněte klávesu 5 nebo klikněte na 5) Povolit nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 2. Ukončete podezřelé úlohy

Správce úloh systému Windows je užitečný nástroj, který zobrazuje všechny úlohy, které běží na pozadí. Pokud úlohu spouští malware, musíte ji ukončit:

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Klikněte na Více informací.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Posuňte dolů na část Procesy na pozadí a vyhledejte podezřelé procesy.
 4. Na proces klikněte pravým tlačítkem a vyberte Otevřít umístění souboru.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Přejděte zpět na proces, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Ukončit úlohu.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vymažte obsah škodlivé složky.

Krok 3. Zkontrolujte spouštění programu

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Přejděte na kartu Po spuštění.
 3. Na pochybný program klikněte pravým tlačítkem a vyberte Zakázat.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 4. Odstraňte soubory související s virem

Soubory související s malwarem naleznete na různých místech vašeho počítače. Zde jsou pokyny, které vám mohou pomoci je najít:

 1. Do vyhledávacího pole systému Windows zadejte Vyčištění disku a stiskněte Enter.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Vyberte jednotku, kterou chcete vyčistit (C: je ve výchozím nastavení váš hlavní disk a pravděpodobně to bude disk, který obsahuje škodlivé soubory).
 3. Procházejte seznamem souborů k odstranění a vyberte následující:

  Dočasné soubory internetu
  Stažené soubory
  Koš
  Dočasné soubory

 4. Vyberte Vyčistit systémové soubory.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Můžete také vyhledat další škodlivé soubory skryté v následujících složkách (zadejte tyto položky do vyhledávače Windows a stiskněte Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po dokončení restartujete počítač. Windows se standardně spustí v normálního režimu.

Odstraňte Locky pomocí System Restore

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Command Prompt Vyberte 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Command Prompt. Vyberte 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Obnovení systémových souborů a nastavení
  1. Jakmile se objeví okno Command Prompt, zadejte cd restore a klikněte na Enter. Zadejte 'cd restore' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  2. Nyní zadejte rstrui.exe a znovu stiskněte tlačítko Enter.. Zadejte 'rstrui.exe' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  3. Když se objeví nové okno, klepněte na tlačítko Next a vyberte bod obnovení, který označuje dobu před infiltrací Locky. Poté klikněte na Next. Jakmile se objeví okno 'System Restore', vyberte 'Next' Vyberte si bod obnovení a klepněte na tlačítko 'Next'
  4. Pro spuštění nástroje obnovení systému klikněte na tlačítko Yes. Klepněte na tlačítko 'Yes' a spusťte obnovení systému
  Po obnovení systému do dřívějšího data, si stáhněte a zkontrolujte počítač pomocí programu FortectIntego a ujistěte se, že odstranění Locky proběhlo úspěšně.

A nakonec byste také měli vždy myslet na ochranu proti crypto-ransomwarům. V zájmu ochrany počítače před Locky a dalšími ransomwary použijte renomovaný anti-spyware jako je například FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes

Doporučujeme Vám

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Jake Doevan
Jake Doevan - Život je příliš krátký na to ztrácet čas s viry

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Jake Doevan
O společnosti Esolutions

Návody na odstranění v dalších jazycích