Míra závažnosti:  
  (99/100)

Odstranit virus CTB Locker (Vylepšený návod) - aktualizace 2021

od Jake Doevan - -   Curve-Tor-Bitcoin Locker, CTB-Locker | Druh: Ransomware

Virus CTB Locker je nejčerstvější hrozba ransomwarového typu, která se na internetu objevila v průběhu července 2014. Je v podstatě totožný s viry Cryptowall, Cryptolocker, Cryptorbit a některými dalšími a, stejně jako tyto viry, je také velmi nebezpečný. V napadeném počítači zašifruje určité datové soubory, které uživateli opět zpřístupní až poté, co mu daná oběť za odblokování souborů zaplatí. Za opětovné zpřístupnění souborů s vašimi fotografiemi, videi a dalším obsahem budete muset zaplatit obvykle 120 dolarů. V některých případech vás ale může CTB Locker požádat i o jinou částku, například 24 dolarů. Požadované výkupné (anglicky ‚ransom‘) má být přitom uhrazeno v bitcoinech. Prvním příznakem toho, že vás napadl virus CTB Locker, je náhlá nedostupnost některých vašich souborů. Virus vám může také zobrazit varovnou zprávu, ve které vám k celé záležitosti podá své vlastní ‚vysvětlení‘ a požádá vás o platbu. V takovém případě byste měli okamžitě provést kontrolu počítače anti-spywarovým programem. Čím dříve kontrolu provedete, tím více souborů můžete před zablokováním uchránit. Viru CTB Locker si v počítači všimnete bohužel až ve chvíli, kdy vám zobrazí zprávu o zašifrování dat a požádá vás o zaplacení výkupného. Před podobnými škůdci je proto lepší počítač preventivně chránit. Vhodným opatřením je instalace anti-spywarového programu, který je pak třeba také pravidelně aktualizovat. Naše výzkumné centrum doporučuje aplikaci ReimageIntego.

Jak se vám může CTB Locker dostat do počítače?

K šíření využívá CTB Locker zpravidla podvodné e-maily vyžadující od uživatelů potvrzení různých plateb, nákupů atd. Ihned po stažení infikované přílohy takového mailu dojde samozřejmě k zavirování počítače ransomwarem. Zvýšená bdělost je třeba také v souvislosti s různými okny, která vám mohou vyskočit na obrazovku s nabídkou aktualizací pro programy jako Java či Flash Player. Jde totiž o další trik, jímž se CTB Locker šíří. Okamžitě po napadení počítače do něj CTB Locker nahraje své soubory a začne v systému vyhledávat položky určitého typu. Jakmile požadované soubory (3fr, accdb, ai, arw, bay, cdr, cer, cr2, crt, crw, dbf, dcr, der, dng, doc, docm, docx, dwg, dxf, dxg, eps, erf, indd, jpe, jpg, kdc, mdb, mdf, mef, mrw, nef, nrw, odb, odm, odp, ods, odt, orf, p12, p7b, p7c, pdd, pef, pem, pfx, ppt, pptm, pptx, psd, pst, ptx, r3d, raf, raw, rtf, rw2, rwl, srf, srw, wb2, wpd, wps, xlk, xls, xlsb, xlsm, xlsx, etc.) najde, zašifruje je metodou kryptografie eliptických křivek. Zdá se také, že tento virus dokáže s pomocí TORu komunikovat se svým centrálním uzlem (C&C serverem) a provádět jeho příkazy. A protože v době vzniku tohoto článku napadal CTB Locker Windows XP, Windows Vista, Windows 7 a 8, opatrní by měli být především uživatelé těchto operačních systémů. Pokud máte obavy, že váš počítač napadl a vaše soubory zašifroval CTB Locker, můžete si to ověřit otevřením souborů %MyDocuments%\.html. Zašifrované soubory bohužel nebude možné obnovit bez toho, že byste vývojářům viru CTB Locker uhradili požadované výkupné.

Jak odstranit virus CTB Locker?

Pokud máte podezření, že máte virus CTB Locker ve svém počítači, nechte jej zkontrolovat programem ReimageIntego či SpyHunter 5Combo Cleaner a tento nebezpečný ransomware odstraňte. Pro zachování přístupu ke svým souborům zkuste využívat zálohování či nástroje pro obnovu dat jako např. R-Studio či Photorec.

Soubory zablokované virem CTB Locker vám bohužel nepomůže obnovit ani hloubková kontrola vašeho systému výše zmíněnými programy. Proto důrazně doporučujeme podobným napadením v ideální případě raději zcela předcházet. K tomu lze výše zmíněné aplikace využít naopak velmi dobře. Kromě toho nezapomínejte ani na pravidelné (a co nejčastější) zálohování. Dobrými pomocníky jsou rovněž USB externí pevné disky, CD, DVD, Google Drive, Dropbox, Flickr a další podobná řešení. Je přitom vhodné dbát na to, abyste své dokumenty uložené na veřejných zdrojích sdíleli pouze s nezbytným množstvím lidí či s autorizovanými uživateli.

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Reimage Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Supported versions Kompatibilní s OS X Supported versions
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Reimage Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Reimage Intego má bezplatný omezený skener. Reimage Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Reimage, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.
obrázek pro virus CTB Locker
obrázek pro virus CTB Lockerobrázek pro virus CTB Lockerobrázek pro virus CTB Locker
obrázek pro virus CTB Locker

Návod na ruční odstranění viru CTB Locker:

Odstraňte CTB Locker pomocí Safe Mode with Networking

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Safe Mode with Networking Vyberte 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Networking. Vyberte 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Odstranit CTB Locker

  Přihlaste se do svého infikovaného účtu a spusťte prohlížeč. Stáhněte si program ReimageIntego nebo jiný legitimní anti-spywarový program. Před úplným skenováním systému a odstraněním škodlivých souborů, které patří k ransomwaru program aktualizujte a poté dokončete odstranění CTB Locker.

Pokud ransomware blokuje Safe Mode with Networking, zkuste další metodu.

Odstraňte CTB Locker pomocí System Restore

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Command Prompt Vyberte 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Command Prompt. Vyberte 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Obnovení systémových souborů a nastavení
  1. Jakmile se objeví okno Command Prompt, zadejte cd restore a klikněte na Enter. Zadejte 'cd restore' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  2. Nyní zadejte rstrui.exe a znovu stiskněte tlačítko Enter.. Zadejte 'rstrui.exe' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  3. Když se objeví nové okno, klepněte na tlačítko Next a vyberte bod obnovení, který označuje dobu před infiltrací CTB Locker. Poté klikněte na Next. Jakmile se objeví okno 'System Restore', vyberte 'Next' Vyberte si bod obnovení a klepněte na tlačítko 'Next'
  4. Pro spuštění nástroje obnovení systému klikněte na tlačítko Yes. Klepněte na tlačítko 'Yes' a spusťte obnovení systému
  Po obnovení systému do dřívějšího data, si stáhněte a zkontrolujte počítač pomocí programu ReimageIntego a ujistěte se, že odstranění CTB Locker proběhlo úspěšně.

A nakonec byste také měli vždy myslet na ochranu proti crypto-ransomwarům. V zájmu ochrany počítače před CTB Locker a dalšími ransomwary použijte renomovaný anti-spyware jako je například ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Jake Doevan
Jake Doevan - Život je příliš krátký na to ztrácet čas s viry

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Jake Doevan
O společnosti Esolutions

Zdroj: https://www.2-spyware.com/remove-ctb-locker-virus.html
Návody na odstranění v dalších jazycích

Váš názor na CTB Locker virus