Jak zakázat makra v systémech Windows a Mac OS X?

Jak zakázat makra v systémech Windows a Mac OS X?

Ransomware je určitě jednou z nejobávanějších počítačových infekcí dnešní doby. Jejich útoky mohou být velmi destruktivní a mohou mít za následek ztrátu dat, vystavení citlivých údajů veřejnosti nebo finanční ztráty, abychom jmenovali několik z nich.

Podle statistik se v průběhu roku 2017 téměř 50 procent organizací stalo cílem různých druhů virů, které blokují soubory, nemluvě o milionech infikovaných domácích uživatelů. Proto experti v oblasti kybernetické bezpečnosti vyzývají instituce a soukromé uživatele, aby přijaly náležitá opatření k zabezpečení jejich údajů a zabránili tak možným útokům.

Vytvoření datových záloh je nepochybně nejbezpečnější způsob, jak udržet cenné informace v bezpečí a zajistit jejich snadnou obnovu po nečekaném útoku. Ale co prevence před ransomwarem? Je skutečně možné bojovat s těmito viry?

Bohužel neexistuje žádný 100% účinný návod, který by nám umožňoval být plně aktivní na webu a současně mít jistotu o naší bezpečnosti. Nicméně, existuje několik věcí, které byste mohli udělat, abyste snížili riziko útoku ransomwarem. Netřeba dodávat, že byste měli vždy udržovat svůj software a operační systém aktuální a mít antivirus, který vám poskytne ochranu v reálném čase.

Zatímco většina uživatelů činí výše uvedené kroky, někteří zapomínají, že 59% ransomwaru se šíří prostřednictvím e-mailových příloh, které obsahují infikované dokumenty aplikace Word určené k provádění útoků prostřednictvím makra. Makra jsou funkce, které umožňují automatizaci různých úloh pomocí sérií předem určených příkazů.

Je smutné, že hackeři tento skript přizpůsobili k nasazení malwaru na cílené počítače. Většinu ransomwarových virů není možné spustit, pokud nejsou povoleny makra; Proto je vhodné tuto funkci zakázat ve výchozím nastavení. Mějte na paměti, že OS X také sdílí tuto funkci, takže pokud jste uživatel Macu, nezapomeňte je zakázat i na svém přístroji! Níže se dozvíte, jak zakázat makra v systémech Windows a Mac OS X.

Zakázání maker v systému Windows:

 1. Otevřete program Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint atd.) A přejděte na kartu Soubor;
 2. Když se rozbalovací nabídka zobrazí, zvolte Možnosti; Disable Macros on Windows. Step 2
 3. Vyhledejte Centrum zabezpečení (Trust Center) a klikněte na něj. Nyní klikněte na tlačítko Nastavení centra zabezpečení (Trust Center Settings);
  Disable Macros on Windows. Step 3
 4. Přejděte do části Nastavení maker a poté vyberte jednu z prvních dvou možností zakázat všechna makra. Klepnutím na tlačítko OK uložíte změny;
  Disable Macros on Windows. Step 4
 5. Restartujte počítač.

Zakázání maker v systému Mac OS X:

U verzí systému Mac OS X, které začínají od roku 2016 a novější, jsou makra ve výchozím nastavení obvykle zakázána, takže se nemusíte zabývat jejich vypnutím. Nicméně můžete stále zkontrolovat, zda je vše v pořádku následováním těchto kroků:

 1. Otevřete dokument Microsoft Office na počítači Mac;
 2. Klikněte na název aplikace (v příkladu aplikace Word), který se zobrazí na panelu nabídek nahoře vedle ikony Apple. Když se rozbalovací nabídka zobrazí, přejděte do části Předvolby; Disable Macros on Mac OS X. Step 1
 3. Když se zobrazí nové okno, přejděte do části Osobní nastavení a vyberte možnost Zabezpečení; Disable Macros on Mac OS X. Step 2
 4. V novém okně se ujistěte, že je zaškrtnuto políčko Zobrazit upozornění před otevřením souboru, který obsahuje makra;
  Disable Macros on Mac OS X. Step 3

Doufejme, že tyto pokyny vám pomohou do počítače přidat další důležitou ochranu a snížit riziko infiltrace ransomwaru.

O autorovi
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Vášnivý výzkumník virů

Gabriela E. Hall je vášnivá badatelka v oblasti malwaru, která už téměř deset let pracuje pro odstranitvirus.cz.

Kontaktujte Gabriel E. Hall
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce