Největší hrozba roku: Cryptolocker

The threat of the year: Cryptolocker

Je čas představit největší hrozbu roku! Virus, který lze nalézt téměř na každém fóru nebo webových stránkách souvisejících s viry je Cryptolocker. Podle údajů za posledních 14 měsíců, FBI Internet Crime Complain Center (IC3) obdrželo okolo 1.000 stížností souvisejících s virem Cryptolocker. Také se zjistilo, že poškozené strany (firmy a uživatelé PC) přišli o více než 18 milionů dolarů. I když nebylo řečeno jak velké ztráty byly způsobeny jinými verzemi tohoto ransomwaru, jako je například Cryptowall nebo CTB Locker, můžeme si představit, že to bude podobná částka.

Co způsobilo tak velké ztráty? Výkupné, které Cryptolocker obvykle požaduje hned po zašifrování souborů oběti. Pro jejich zašifrování, tato hrozba využívá algoritmy AES, proto je nemožné odhadnout kód, který je potřebný pro dešifrování zašifrovaných souborů. Protože jsou tyto hrozby neustále aktualizovány, není možné použít některý z nástrojů pro obnovení souborů. Když nezaplatíte výkupné vystavujete se riziku ztráty svých souborů. Útočníci hrozí zničením dešifrovacího klíče. Chcete vědět kolik virus požaduje za obnovu zašifrovaných souborů? Je to částka od $200 do $10,000.

Tato částka ale není jedinou ztrátou, kterou infiltrace viru Cryptolocker může způsobit. V případě, že je cílem velká společnost, ztráta zahrnuje náklady spojené se ztrátou produktivity zaměstnanců, poplatky za IT služby, zpomalení sítě, ochranu sítě, atd.

Je zřejmé, že rodiny a společnosti by měly zaškolit lidi, kteří jim pomohou identifikovat sociální inženýrství a škodlivé e-mailové přílohy. Hlavní věc, kterou je třeba si zapamatovat, aby se zabránilo proniknutí viru Cryptolocker do počítače, je věnovat větší pozornost každému e-mailu od neznámého odesílatele. Také se vyhýbejte podezřelým reklamám, které vypadají příliš dobře na to, aby byly reálné. A nakonec, je třeba se vyhýbat a nenavštěvovat infikované webové stránky nebo webové stránky, které jsou plné obsahu pro dospělé. Na závěr ještě jeden tip od FBI: „Pokud se vám zobrazí vyskakovací okno s ransomwarem nebo obdržíte zprávu upozorňující na infekci počítače, okamžitě jej odpojte od internetu, aby se zabránilo další infekci nebo ztrátě dat.“

O autorovi
Lucia Danes
Lucia Danes - Zabývající se viry

Kontaktujte Lucia Danes
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce
Soubory
Software
Porovnávání