Proč je potřeba počítač zálohovat a jaké metody k tomu můžu zvolit?

Why do I need backup and what options do I have for that?Měsíc po měsíci bezpečnostní experti ohlašují, že ransomwarů stále přibývá a hackeři tyto viry určitě nepřestanou šířit. Pokud jste o ransomwaru nikdy neslyšeli, pak byste měli vědět jednu hlavní věc – po infikování systému, může tato hrozba snadno zašifrovat vaše důležité soubory. Za dešifrování, požáduje zaplatit výkupné. Obvykle je to 100 až 500 dolarů za dešifrování blokovaných souborů, není ale zaručeno, že se tato částka nemůže v budoucnu zvýšit. Nicméně, pokud byste měli všechny důležité soubory zálohované, na zaplacení výkupného, byste ani nepomysleli. Abychom vám pomohli ujistit se, že své soubory po nečekané infiltraci hrozeb jako je Cryptolocker, Cryptowall, CTB Locker, Cryptorbit, a podobné neztratíte, rozhodli jsme se napsat tento článek.

Za prvé, odpovíme na jednoduchou otázku – které soubory je potřeba zálohovat? To je nakonec jen na vás. Měly by to však být důležité dokumenty (daňové dokumenty nebo informace související s podnikáním), vaše umělecké výtvory, fotky, videa, hudební záznamy nebo cokoliv, co se zdá důležité a vy byste neradi ztratili.

Po výběru souborů, které chcete zálohovat, byste měli také zvolit metodu. Existují dvě hlavní metody zálohování souborů (fotografie, videa a dokumenty). Prosím, pěčlivě si je pročtěte a rozhodněte, která metoda vám bude vyhovovat nejlépe. Zde je to, co byste o každé z nich měli vědět:

1. Externí zálohování.

Pokud hledáte levnou metodu, měli byste zvolit externí zálohování. Nejpopulárnější je k tomu použití externích pevných disků. Kromě toho můžete chránit soubory i tak, že je přepíšete na CD, DVD nebo USB klíč. Nicméně, nemůžeme prohlásit, že externí zálohování je tou nejbezpečnější metodou. Ano, můžete chránit své fotografie nebo dokumenty jejich přepsáním na CD nebo DVD. Nicméně, pokud ponecháte přenosný pevný disk nebo USB klíč připojený do vašeho počítače, můžete jen stěží tyto důležité soubory chránit, neboť ransomwary jsou schopné zašifrovat všechny disky připojené k počítači. V tomto případě byste se měli buď ujistit, že pevný disk odpojíte a bezpečně uschováte, pokud se nepoužívá, nebo uvažujte o jiných možnostech.

2. Zálohování do cloudu.

Pokud chcete soubory zálohovat, aniž by jste si uvědomovali, že se zálohují, měli byste uvažovat o metodě zálohování do cloudu. Nicméně, abyste mohli používat cloud, musíte se ujistit, že je váš počítač připojen k Internetu. V tomto případě je záloha na serveru, který je daleko od katastrof a virů, narozdíl od externího disku, pokud je připojen k počítači. Které síťové úložiště si zvolit pro zálohování do cloudu? Nejznámější jsou Carbonite, Google Drive, Dropbox, iDrive, iCloud, atd. Samozřejmě, existují stovky dalších, ze kterých si můžete vybrat.

Nazávěr bychom vás chtěli seznámit s pravidlem „3-2-1“, které uvádí, že musíte uchovávat tři kopie dat na dvou typech úložišť s jednou kopií mimo pracoviště. Například, můžete mít jednu kopii dat na externím pevném disku, a další na síťovém úložišti. Tím se vyhnete všem těmto hrozbám a katastrofickým scénářům…

O autorovi
Jake Doevan
Jake Doevan - Život je příliš krátký na to ztrácet čas s viry

Kontaktujte Jake Doevan
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce
Soubory
Software
Porovnávání