Odstranit virus CryptoWall 3.0 (Návod pro jednoduché odstranění) - aktualizováno Čvc 2015

Návod na odstranění viru CryptoWall 3.0

Co je to Virus CryptoWall 3.0?

Co je CryptoWall 3.0?

Virus CryptoWall 3.0 je nebezpečný ransomware, který vám může způsobit několik různých problémů. Tento škodlivý software vám zašifruje vaše osobní soubory a začne vás vydírat s cílem vylákat z vás peníze. Pokud byste podobným nepříjemnostem rádi předešli, dávejte si pozor nejen na virus CryptoWall 3.0, ale i na jeho předchůdce s názvy Cryptowall, Cryptolocker, CTB Locker a některé další. V opačném případě můžete přijít o důležité dokumenty, fotografie, videa a jiná osobní data.

Pokud se vám totiž některý z výše uvedených virů dostane do systému, obvykle si jej dobře zmapuje a poté vám zašifruje všechny příhodné soubory. Ví se, že CryptoWall 3.0 hledá a šifruje následující typy souborů: 3fr, accdb, ai, arw, bay, cdr, cer, cr2, crt, crw, dbf, dcr, der, dng, doc, docm, docx, dwg, dxf, dxg, eps, erf, indd, jpe, jpg, kdc, mdb, mdf, mef, mrw, nef, nrw, odb, odm, odp, ods, odt, orf, p12, p7b, p7c, pdd, pef, pem, pfx, ppt, pptm, pptx, psd, pst, ptx, r3d, raf, raw, rtf, rw2, rwl, srf, srw, wb2, wpd, wps, xlk, xls, xlsb, xlsm, xlsx, atd. Šifrování je provedeno s pomocí šifrovacího algoritmu AES CBC 256-bit, což znamená, že jediný způsob, jak soubory opět odblokovat, je získat dešifrovací klíč. Po zašifrování zobrazí Cryptowall rozměrnou varovnou zprávu, která svou oběť informuje, jakým způsobem zašifrované soubory dešifrovat. Virus vás obvykle požádá, abyste si stáhli a nainstalovali internetový prohlížeč Tor, spustili jej a navštívili určité internetové stránky. Na nich vás virus požádá o zaplacení výkupného ve výši 500 dolarů. Neobdrží-li platbu do 7 dnů, zvýší výkupné na 1000 dolarů. My důrazně nabádáme, abyste toto výkupné v žádném případě NEPLATILI. Platba vám totiž nijak nezaručí, že vám CryptoWall po jejím provedení opravdu zašle dešifrovací klíč. V tuto chvíli jsou ransomwary pro uživatele PC stále vážným problémem, proto vývojáři začali navrhovat konkrétní nástroje, které by uživatelům, které tato hrozba postihla, mohly pomoci. V případě, že se vám ransomware CryptoWall 3.0 na ploše objeví, spusťte úplnou kontrolu svého systému programem FortectIntego. Tím můžete alespoň zastavit další šifrování. Následně se pokuste dešifrovat své soubory s pomocí těchto nástrojů: R-Studio, Photorec.

Jak se mi může Cry CryptoWall 3.0 virusptoWall 3.0 dostat do počítače?

Chcete-li se vyhnout ransomwarům jako CryptoWall 3.0, budete pro to muset něco udělat. Za prvé, nainstalujte si do počítače renomovaný anti-spywarový program a pravidelně jej aktualizujte. Díky němu budete informováni o každém škodlivém softwaru, který se vám pokusí dostat do počítače. Za druhé, dávejte si pozor na podvodné e-maily. Vypadá-li nějaký e-mail podezřele, obsahuje-li velké množství překlepů a gramatických chyb nebo neznáte-li jeho odesílatele, raději jej vůbec neotvírejte. Místo toho se můžete pokusit prověřit si odesílatele takového e-mailu zprávou s nějakým vhodně formulovaným dotazem. V případě, že podobný e-mail otevřete, můžete snadno kliknout na nějaký nebezpečný odkaz anebo si nedopatřením stáhnout zavirovanou přílohu. Pronikne-li vám CryptoWall 3.0 do systému, potrvá mu kontrola systému a výběr potřebných souborů pouze několik minut. Ihned poté tyto soubory zablokuje a požádá vás o výkupné. Toto výkupné, prosím, nikdy NEPLAŤTE. Důsledkem takové platby by mohly být další nepříjemnosti! Pokud si myslíte, že máte v počítači ransomware CryptoWall 3.0, postupujte podle níže uvedeného návodu:

Jak odstranit virus CryptoWall 3.0?

Jestliže se vám přes celou obrazovku objevilo upozornění, které vám tvrdí, že došlo k zablokování vašich souborů a vy za jejich dešiforvání musíte zaplatit výkupné, znamená to, že se vám do počítače dostal nějaký ransomware. Ransomwarový virus CryptoWall 3.0 lze odstranit provedením kontroly počítače aktualizovaným anti-spywarovým programem. Ten pro vás škodlivé soubory tohoto viru odstraní. Přístup k zašifrovaným souborům, nemáte-li svá data zálohovaná, se můžete pokusit obnovit spustěním jednoho z následujících nástrojů (pro obnovu dat): R-Studio či Photorec. Můžete vyzkoušet i nástroj společnosti Kaspersky Lab vyvinutý speciálně pro dešifrování zašifrovaných souborů: Kaspesky Ransomware Decryptor. Virem požadované výkupné NEPLAŤTE. Nikdo vám nezaručí, že slibovaný dešifrovací klíč nutný k obnově zablokovaných dat skutečně dostanete.

Proti virům typu Cryptowall je v každém případě dobré se preventivně bránit. K tomu lze využít výše zmíněné aplikace. Nikdy ale nezapomínejte ani na zranitelnost elektronických dat a na ZÁLOHOVÁNÍ. Data lze zálohovat na USB disky, externí pevné disky, CD, DVD či, zejména v poslední době stále častěji, na různých on-line úložištích. Skvělými úložišti dat jsou např. Google Drive, Dropbox, Flickr a další. Více informací o zálohování naleznete zde: Proč je nutné zálohovat data z počítače a jaké mám možnosti?

Často kladené dotazy (FAQ)

Otázka: Minulý týden se mi na počítači objevil ransomware CryptoWall 3.0. Zdá se, že se mi dostal na všechny disky s výjimkou disku C. Mohu v této situaci udělat něco jiného, než zaplatit požadované výkupné, abych svá data získal zpět?

Odpověď: Zaplatit výkupné je v takové chvíli to nejhorší, co můžete udělat. Pouze byste tak odevzdal peníze přímo do rukou internetových podvodníků. Navíc by mohlo dojít ke zpronevěření údajů z vaší platební karty. Místo placení výkupného je třeba odstranit virus CryptoWall 3.0 z počítače. K obnově souborů pak použijte vhodný software pro obnovu dat. Podrobnější informace najdete v návodu na konci článku.

Otázka: Před několika dny mi počítač zaviroval Cryptowall. Povedlo se mu zasáhnout zřejmě jen jednu složku, ve které nebyly naštěstí žádné důležité soubory. Nehodlám smaozřejmě platit viru peníze, které po mně vyžaduje. Chci se zeptat, zda v tomto případě stačí odstranit z počítače zavirovanou složku?

Odpověď: NE. Ransomwary jsou podvodné viry vyvinuté se zcela jednoznačným cílem – ukrýt se na dlouhou dobu v paměti počítače a poté nečekaně zaútočit. Odstranění zavirované složky se zašifrovanými soubory vám nijak nepomůže. Naopak, virus vás může v budoucnu připravit o další důležitá data, např. o fotografie, dokumenty, hudbu, videa a podobně. Spolehlivým řešením vaší situace je odstranit nikoli zavirovanou složku, nýbrž celý virus CryptoWall 3.0. Naši odborníci připravili v nedávné době velmi nápomocné instrukce, které vám s odstraněním tohoto viru pomohou. Viz níže.

Otázka: Jak mohu dešifrovat soubory zavirované Cryptowallem? Virus mi zašifroval celý disk. Měl jsem sice data zálohovaná na jiném disku, ale i ten mi Cryptowall zaviroval. Mohu svá data nějak obnovit?

Odpověď: V tuto chvíli byste především v žádném případě NEMĚLI platit výkupné, které po vás Cryptowall vyžaduje. Platbou riskujete (kromě ztráty zaplacených peněz) také odhalení údajů z platební karty internetovým podvodníkům. Kromě toho nepovažujeme za pravděpodobné, že by vám tito podvodnící skutečně zaslali klíč, s jehož pomocí by bylo možné data dešifrovat. Napadne-li váš systém tento ransomware, okamžitě proveďte kontrolu počítače spolehlivým anti-spywarem, který vám pomůže virus odstranit. Zašifrovaná data se pokuste obnovit s pomocí patřičného softwaru, např. R-Studio či Photorec. Podrobnosti uvádíme níže.

Otázka: Včera se mi na počítači objevil virus CryptoWall 3.0. V každém adresáři se mi objevily nové soubory s názvem help_decrypt.png .txt .html, které jsem odstranil. Odstranil jsem virus také z registru. Stále ale nemohu otevřít soubory s příponami .xls .pdf, .doc a podobně. V čem je ještě problém? S ransomwarem se potýkám poprvé, ale nehodlám žádným podvodníkům zaplatit rozhodně ani korunu. Prosím, pomozte!

Odpověď: Virus CryptoWall 3.0. není možné odstranit z počítače svépomocí, ručně. Lze se ho zbavit pouze tak, že provedete úplnou kontrolu systému spolehlivým a aktualizovaným (!) anti-spywarem. Tento ransomware dokážou spolehlivě odstranit např. aplikace uvedené níže.

Otázka: Poraďte mi, prosím, jak mohu získat zpět své soubory a peníze. Bohužel jsem zaplatil internetovým podvodníkům 500 dolarů za šifrovací klíč, který měl odblokovat mé soubory, ale neudělal vůbec nic. Mohu nějak získat své peníze zpět? A odblokovat zablokované soubory? Ocením jakoukoli radu!

Odpověď: Ano, toto je nejběžnější scénář. Právě proto se snažíme před placením výkupného důrazně varovat. Své peníze už bohužel s největší pravděpodobností neuvidíte. Můžete se pokusit obrátit na svou banku a požádat o zrušení platby. V případě, že jste platbu provedl přes prohlížeč Tor, vám ale ani tato žádost nepomůže. Co se týče zašifrovaných dat, máme pro vás lepší zprávy. Před spuštěním obnovy dat odstraňte virus CryptoWall 3.0 ze systému – pomůže vám spolehlivý anti-spyware (seznam doporučených aplikací viz dále). Poté si nainstalujte spolehlivý program pro obnovu dat a s jeho pomocí se pokuste soubory dešifrovat. Podrobný návod, jak postupovat při odstraňování viru Cryptowall 3.0, najdete v následujícím textu.

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Fortect Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s macOS
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Fortect Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Fortect Intego má bezplatný omezený skener. Fortect Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Fortect, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.

Návod na ruční odstranění viru CryptoWall 3.0

Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Důležité! →
Pro běžné uživatele může být návod na ruční odstranění příliš komplikovaný. Správné odstranění vyžaduje pokročilé znalosti v oblasti IT (pokud jsou zásadní systémové soubory odstraněny nebo poškozeny, může to vést k celkovému poškození systému Windows) a může trvat několik hodin. Proto doporučujeme raději použít metodu automatického odstranění, kterou naleznete níže.

Krok 1. Přejděte do nouzového režimu se sítí

Ruční odstranění škodlivého softwaru se nejlépe provádí v nouzovém režimu. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Klikněte na Start > Napájení > Restartovat > OK.
 2. Jakmile je váš počítač aktivní, začněte opakovaně mačkat tlačítko F8 (pokud to nefunguje, zkuste F2, F12, Del atd. – vše záleží na modelu vaší základní desky), dokud se nezobrazí okno Rozšířené možnosti spuštění.
 3. Ze seznamu vyberte Nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Windows 10 / Windows 8

 1. Pravým tlačítkem klikněte na Start a vyberte Nastavení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Přejeďte dolů a vyberte Aktualizace a zabezpečení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Vlevo vyberte Obnovení.
 4. Posuňte dolů na Spuštění s upřesněným nastavením.
 5. Klikněte na Restartovat hned.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vyberte Odstranit potíže. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 7. Přejděte na Pokročilé možnosti. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 8. Vyberte Nastavení spuštění. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 9. Klikněte na Restartovat.
 10. Zmáčkněte klávesu 5 nebo klikněte na 5) Povolit nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 2. Ukončete podezřelé úlohy

Správce úloh systému Windows je užitečný nástroj, který zobrazuje všechny úlohy, které běží na pozadí. Pokud úlohu spouští malware, musíte ji ukončit:

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Klikněte na Více informací.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Posuňte dolů na část Procesy na pozadí a vyhledejte podezřelé procesy.
 4. Na proces klikněte pravým tlačítkem a vyberte Otevřít umístění souboru.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Přejděte zpět na proces, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Ukončit úlohu.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vymažte obsah škodlivé složky.

Krok 3. Zkontrolujte spouštění programu

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Přejděte na kartu Po spuštění.
 3. Na pochybný program klikněte pravým tlačítkem a vyberte Zakázat.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 4. Odstraňte soubory související s virem

Soubory související s malwarem naleznete na různých místech vašeho počítače. Zde jsou pokyny, které vám mohou pomoci je najít:

 1. Do vyhledávacího pole systému Windows zadejte Vyčištění disku a stiskněte Enter.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Vyberte jednotku, kterou chcete vyčistit (C: je ve výchozím nastavení váš hlavní disk a pravděpodobně to bude disk, který obsahuje škodlivé soubory).
 3. Procházejte seznamem souborů k odstranění a vyberte následující:

  Dočasné soubory internetu
  Stažené soubory
  Koš
  Dočasné soubory

 4. Vyberte Vyčistit systémové soubory.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Můžete také vyhledat další škodlivé soubory skryté v následujících složkách (zadejte tyto položky do vyhledávače Windows a stiskněte Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po dokončení restartujete počítač. Windows se standardně spustí v normálního režimu.

Odstraňte CryptoWall 3.0 pomocí System Restore

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Command Prompt Vyberte 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Command Prompt. Vyberte 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Obnovení systémových souborů a nastavení
  1. Jakmile se objeví okno Command Prompt, zadejte cd restore a klikněte na Enter. Zadejte 'cd restore' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  2. Nyní zadejte rstrui.exe a znovu stiskněte tlačítko Enter.. Zadejte 'rstrui.exe' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  3. Když se objeví nové okno, klepněte na tlačítko Next a vyberte bod obnovení, který označuje dobu před infiltrací CryptoWall 3.0. Poté klikněte na Next. Jakmile se objeví okno 'System Restore', vyberte 'Next' Vyberte si bod obnovení a klepněte na tlačítko 'Next'
  4. Pro spuštění nástroje obnovení systému klikněte na tlačítko Yes. Klepněte na tlačítko 'Yes' a spusťte obnovení systému
  Po obnovení systému do dřívějšího data, si stáhněte a zkontrolujte počítač pomocí programu FortectIntego a ujistěte se, že odstranění CryptoWall 3.0 proběhlo úspěšně.

A nakonec byste také měli vždy myslet na ochranu proti crypto-ransomwarům. V zájmu ochrany počítače před CryptoWall 3.0 a dalšími ransomwary použijte renomovaný anti-spyware jako je například FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes

Doporučujeme Vám

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Linas Kiguolis
O společnosti Esolutions

Návody na odstranění v dalších jazycích