Malware může i zabíjet!

od Jake Doevan - -

Před více než rokem usmrtil rumunský občan Marcel Datcu svého syna i sám sebe poté, co na svém počítači objevil FALEŠNÉ varování zobrazené malwarem. Podvodné upozornění Marcelovi Datcu tvrdilo, že FBI zaznamenala, jak navštěvuje pornografické stránky, a proto po něm vyžaduje uhrazení pokuty ve výši 70.000 lei (tj. více než 18.000 Euro), při jejímž neuhrazení mu mělo hrozit až 11 let odnětí svobody. Oběť ransomwarového podvodu se rozhodla vyřešit svou nesnadnou situaci rázně. Před svým zoufalým činem sepsal ještě Marcel Datcu dopis na rozloučenou. Uvedl v něm, že si neumí představit, že půjde na 11 let do vězení a zanechá na svobodě svého syna trpět o samotě.

To bohužel není jediný případ smrti zapříčiněné malwarem. Případů, které dokládají, jak zákeřní dokážou někteří hackeři ve své honbě za penězi být, jsou desítky. Napadeným uživatelům se při jejich útocích zobrazují na obrazovce závažně vyhlížející oznámení o tom, že se oběť právě ocitla v hledáčku vládních orgánů či jiných významných společenských činitelů. Uživatelé, jimž chybí patřičné technické znalosti, které by jim umožnily rozpoznat, že jde o podvod, si mohou ze zoufalství sáhnout na život či zemřít na infarkt.

Jednou z takových obětí byl i Corrie Santayana (jméno bylo změněno, pravé jméno je známo redakční radě), který se stal obětí závažné malwertisingové kampaně využívající tzv. Modrou obrazovku smrti (či BSOD, z anglického Blue Screen of Death). BSOD je technika sociálního inženýrství, která uživatelům zobrazuje určitý obsah v době, kdy surfují po internetu. Zatímco některé z jejích obětí snadno rozpoznají, že zpráva je podvod, jiní uživatelé se nechají malwarem přimět k určitým krokům, které po nich malware vyžaduje. Corrie zprávě uvěřil. Tvrdila: „Zatížení Windows je kritické! Neprovádějte restart! Kontaktujte, prosím, techniky Microsoftu.“ Poté, co se Corrie dovolal hackerům, mu bylo oznámeno, že si musí zakoupit speciální softwarový balíček v hodnotě tisíc dolarů. Muž neváhal dlouho a požadovanou částku bankovním převodem skutečně uhradil. Od zjištění, že právě naletěl internetovým podvodníkům, ho v té chvíli dělilo pouze několik hodin. Poté, co mu jeho syn podvod ozřejmil, zemřel Corrie Santayana ve svém obývacím pokoji na infarkt.

Odborníci na počítačovou bezpečnost se neustále snaží internetové uživatele upozorňovat na fakt, že hackeři mohou využívat až stovky různých technik, kterými bezpečnost uživatelů neustále ohrožují. Jejich důsledkem, jak naznačuje předchozí text, nemusí být pouze odcizení peněz, nýbrž bohužel i smrt.

Pokud byste sami sebe i lidi kolem sebe (rodinu, děti a další rodinné příslušníky) před podobnými podvody rádi uchránili, měli byste vždy využívat kvalitní bezpečnostní a antivirový software. Pamatujte si, že pouze spolehlivé anti-spywarové aplikace vám pomohou odhalit klamavá či škodlivá vyskakovací okna, falešná upozornění či škodlivé soubory, jejichž cílem je pouze útok na váš počítač. Pokud nějaký spolehlivý anti-malwarový program stále ještě hledáte, doporučujeme zapřemýšlet o aplikaci Reimage. Jedná se o nadstandartní nástroj na ochranu před malwarem a o jeho kvalitách se přesvědčily již tisíce uživatelů.

O autorovi

Jake Doevan
Jake Doevan - Život je příliš krátký na to ztrácet čas s viry
Zdroj: https://www.2-spyware.com/malware-causes-deaths

Přečtěte si v jiném jazyce


Soubory
Software
Porovnávání
Přidejte si nás na Facebooku k oblíbeným