Malware může i zabíjet!

Počítačový virus může být hrozivější než si myslíte

Možná se ptáte, zda může malware skutečně způsobit smrt. Navzdory tomu, jak se to může zdát přehnané, může se na tom bohužel skutečně podílet. Zdá se, že docela nedávno byl internet přístupný jen malému počtu lidí. Nicméně s tím, že se stává stále více součástí našeho každodenního života, získává jeho důležitost větší význam.

Obklopuje nás spousta zařízení připojená k internetu, ať už jsou to dětské hračky, chytrý zámek dveří nebo chytré hodinky. Navíc systémy, které podporují Wi-Fi jsou všude: na vlakových stanicích, parkovištích, v supermarketech a nemocnicích. Bohužel, v závislosti na digitálním systému se také zvyšuje šance na virtuální útoky.

Malware causes deaths!

Případy viru WannaCry, které způsobily globální katastrofu, a Locky odhalily, že se malware stále více soustřeďuje na nemocnice. Několik nouzových stavů je donutilo k evakuaci pacientů nebo odložení plánovaných operací. Navíc incidenty, kdy je podezření na to, že příčinu letecké nehody způsobila virtuální hrozba, slouží také jako varování. Není to o ochranně vašich údajů a soukromí ve virtuálním světě, nyní se virtuální infekce zaměřuje na něco mnohem cennějšího – váš život.

Incidenty způsobené malwarem už nejsou science fiction

Před více než rokem usmrtil rumunský občan Marcel Datcu zabil svého syna i sám sebe poté, co na svém počítači objevil FALEŠNÉ varování zobrazené malwarem. Podvodné upozornění tvrdilo, že FBI zaznamenala, jak navštěvuje pornografické stránky, a proto po něm vyžaduje uhrazení pokuty ve výši 70.000 lei (tj. více než 18.000 Euro), při jejímž neuhrazení mu mělo hrozit až 11 let odnětí svobody.

Oběť podvodu se rozhodla vyřešit situaci způsobenou vlastníky ransomwaru rázně. Před svým zoufalým činem sepsal ještě Marcel Datcu dopis na rozloučenou. Uvedl v něm, že si neumí představit, že půjde na 11 let do vězení a zanechá na svobodě svého syna trpět o samotě.

Malware causes deaths!To bohužel není jediný případ smrti zapříčiněné malwarem. Případů, které dokládají, jak zákeřní dokážou někteří hackeři ve své honbě za penězi být, jsou desítky. Napadeným uživatelům se při jejich útocích zobrazují na obrazovce závažně vyhlížející oznámení o tom, že se oběť právě ocitla v hledáčku vládních orgánů či jiných významných společenských činitelů.

Uživatelé, jimž chybí patřičné technické znalosti, které by jim umožnily rozpoznat, že jde o podvod, si mohou ze zoufalství sáhnout na život či zemřít na infarkt.

Důvěřiví uživatelé internetu zůstávají pro podvodníky snadným cílem

Jednou z takových obětí byl i Corrie Santayana (jméno bylo změněno, pravé jméno je známo redakční radě), který se stal obětí závažné malwertisingové kampaně využívající tzv. Modrou obrazovku smrti (či BSOD, z anglického Blue Screen of Death). BSOD je technika sociálního inženýrství, která uživatelům zobrazuje určitý obsah (upozornění, banery nebo vyskakovací reklamy) v době, kdy surfují po internetu.

Zatímco některé z obětí snadno rozpoznají, že zpráva je podvod, jiní uživatelé se nechají malwarem přimět k určitým krokům, které po nich malware vyžaduje. Corrie zprávě uvěřil. Tvrdila: „Zatížení Windows je kritické! Neprovádějte restart! Kontaktujte, prosím, techniky Microsoftu.“ Poté, co se Corrie dovolal hackerům, mu bylo oznámeno, že si musí zakoupit speciální softwarový balíček v hodnotě tisíc dolarů.

Muž neváhal dlouho a požadovanou částku za neexistující „softwarový balíček“ bankovním převodem skutečně uhradil. Od zjištění, že právě naletěl internetovým podvodníkům, ho v té chvíli dělilo pouze několik hodin. Poté, co mu jeho syn podvod ozřejmil, zemřel Corrie Santayana ve svém obývacím pokoji na infarkt.

Bezpečnostní tipy, aby se zabránilo katastrofálním důsledkům

Odborníci na počítačovou bezpečnost se neustále snaží internetové uživatele upozorňovat na fakt, že hackeři mohou využívat až stovky různých technik, kterými bezpečnost uživatelů neustále ohrožují. Pokud chcete chránit sebe a lidi kolem vás (rodiče, děti a další členy rodiny), mějte na paměti následující tipy:

  • pokud dostanete systémové upozornění, hledejte telefonní čísla nebo e-mailové adresy – pokud je najdete, jedná se o podvod
  • chraňte operační systém pomocí kombinace nástrojů pro odstranění malwaru a antiviru; pravidelně je aktualizujte
  • používejte VPN pro zabezpečení připojení k Internetu v inteligentních zařízeních
  • nepokoušejte se otevírat přílohy, které jste údajně obdržely od oficiálních institucí, aniž by jste si ověřili totožnost odesílatele; totéž platí pro telefonní hovory

Kromě digitálních asistentů, kteří chrání váš počítač a data, buďte obezřetní. Racionální myšlení a opatrnost jsou silnými zbraněmi v boji proti moderním a online podvodům.

O autorovi
Alice Woods
Alice Woods

Rád uživatele poučí o prevenci před viry...

Kontaktujte Alice Woods
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce
Soubory
Software
Porovnávání