Organizace jsou ve velkém nebezpečí, kybernetické útoky vzrostly o 50 procent

Rok 2021 byl pro kyberzločince velmi aktivní a organizace se po útocích opět staví na nohy

Rok 2021 skončil velkou událostí, když zranitelnost Log4Shell vedla k milionům kybernetických ůtoků. Na svém vrcholu zaútočila na 1,8 miionu kororací a bylo vydáno nejméně 70 odlišných malwarových programů, které využívají této zranitelnosti. Tato nebezpečná situace vedla ke světovému rekordu: 925 kybernetických útoků za týden na organizaci. Rostoucí trend v počtu kybernetických útoků byl však zaznamenán během celého období roku 2021.

Celkově bylo v roce 2021 o 50% více útoků za týden na firemní sítě v porovnání s rokem 2020. To by nemělo být velké překvapení. V roce 2021 jsme zaznamenali více než několik kybernetických útoků vysoké úrovně. Colonial Pipeline, Brenntag, Acer, a KASEYA jsou jen některé z příkladů. Bylo zaznamenáno, že každý týden byla ovlivněna ransomwarem 1 z každých 61 organizací po celém světě.

Výzkumnící z Check Point tvrdí, že nejpopulárnějšími terči v roce 2021 byl sektor školství a výzkumu. Toto odvětví zaznamenalo od roku 2020 nárůst a stalo se terčem průměrně 1,605 útoků na organizaci týdně. Vládní a vojenské sektory byly také důležité cíle a zaznamenaly 1,136 útoků týdně s 47% nárůstem od roku 2020. Komunikační průmysl zaujímá třetí místo s 1 079 útoky týdně na organizaci a nárůstem 51%.

Pro kriminálníky je důležitá lokace

Když si kriminálnící vybírají organizace, na které zaútočí, je pro ně důležitá geografická lokace. Podle nejnovějších údajů zaznamenala v roce 2021 největší počet útoků Afrika. Během jednoho týdne na tomto kontinentu bylo zaznamenáno průměrně 1,582 útoků na organizaci. To představuje 13% nárůst od roku 2020. Afrika je běžným cílem kyberzločinců díky svému novému přístupu ke kybernetickým hrozbám.

APAC (Asie a Tichomoří) je na druhém místě s 1,353 útoky týdně na organizaci a 25% nárůstem od minulého roku. Třetí je Latinská Amerika s 1 118, Evropa s 670 a Severní Amerika s průměrem 503 útoků týdně na organizaci. Vpodstatě každá země a kontinent se může stát obětí zločineckých plánů a taktik.

Proto je nezbytná správná příprava. Mezi nejběžnější kybernetické hrozby nepatří jen hackování, ale také krádeže dat a dokonce i identity, průniky škodlivého softwaru, phishing, kybernetické pronásledování a mnoho dalších. S kriminálníky se stávají také sofistikovanější IT bezpečnostní programy. V první řadě by se však uživatelé a zaměstnanci společností měli vzdělávat v základních otázkách kybernetické bezpečnosti.

Organizace nevidí potřebu chránit se předem

Mnoho kybernetických útoků má vážné důsledky, dopad na existenci organizace, a narušuje práci uživatelů. Přesto se zdá, že organizacím chybí řádný rámec, který by jim mohl pomoci rychle reagovat v případě potřeby a v některých případech dokonce zamlčují, že se útok stal. V některých případech pojištění společností a privilegium advokáta a klienta brání plné transparentnosti.

U posledních případů zahnujících největší společnosti na světě mají tendenci být do jakékoli komunikace, kterou společnosti zveřejní v souvislosti s útokem, zapojeni právníci. Proto mohou být některé informace zadrženy. Informace o posouzení útoku, jehož provedení se může od organizací vyžadovat, nebo dokonce podrobnosti o možném vyplácení jsou obvykle drženy v tajnosti. S přihlédnutím k těmto skutečnostem veřejnost nikdy nezná skutečný rozsah útoku.

O autorovi
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Vůdce

Ugnius Kiguolis je profesionální malwarový analytik, který je také zakladatelem a vlastníkem stránek odstranitvirus.cz. V současné době přebírá funkci šéfredaktora.

Kontaktujte Ugnius Kiguolis
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce