Pozor!!! Přichází druhé kolo ransomwarových hrozeb!

Beware!!! Ransomware threats have just started their second round!O nebezpečné ransomwarové hrozbě s názvem virus FBI už jste s největší pravděpodobností něco zaslechli. Virus FBI se šíří s pomocí upozornění, která vypadají jako oficiální oznámení od orgánů a úřadů jako FBI, Police Central e-crime Unit a podobně. Ze všeho nejdřív zablokuje tento virus své oběti její počítačový systém a následně jí zobrazí i falešné varování, ve kterém bude oběti tvrdit, že je povinna uhradit pokutu za využívání obsahu chráněného autorskými právy, šíření malwaru a další nezákonné činnosti. Odborníkům z oblasti počítačové bezpečnosti trvalo naštěstí jen několik týdnů, než našli způsob, jak může dotyčná oběť zablokování počítače virem FBI prolomit a tím se placení požadované pokuty vyhnout. Hackery však tato skutečnost zjevně pouze povzbudila k tvorbě nových virů. Tak se objevily i hrozby Cryptowall, Cryptolocker, CTB Locker a Critroni.

Cryptowall, Cryptolocker a další ransomwary ale NEZABLOKUJÍ celý počítačový systém. Poté, co se jim podaří do počítače proniknout, v něm zašifrují pouze určité soubory a poté svou oběť požádají – s příslibem dešifrování uzamčených souborů – o zaplacení výkupného. Požadováná částka se pohybuje většinou v relacích 1 či 2 bitcoiny (případně $250 – $500). To hlavní ale je, že ani v případě, že scammerům skutečně zaplatíte, si nemůžete být opětovným zpřístupněním svých souborů nikdy jisti. V každém případě je lepší přemýšlet místo o odstranění Cryptowallu vždy raději už o prevenci.

Jak můžete napadení virem Cryptolocker předejít? Dávejte si pozor především na podezřelé e-maily. Tento ransomware může být šířen prostřednictvím mailových příloh s následujícími názvy: malformed.zip; plenitude.zip; inquires.zip; simoniac.zip; faltboat.zip; incurably.zip; payloads.zip; dessiatine.zip. Ostražití buďte i vůči vyskakovacím oknům která vám budou nabízet aktualizace pro programy jako Java, Flash Player a podobně. Tato okna jsou většinou pouze trik, s jehož pomocí jsou šířeny různé pochybné programy, ransomwarové hrozby nevyjímaje. Pokud se budete domnívat, že jsou některé z aplikací ve vašem počítači skutečně zastaralé, navštivte jejich oficiální stránky a stáhněte si pouze aktualizace doporučené přímo tam.

Pokud vám počítač zablokuje některá z hrozeb Crytowall, Cryptolocker, Critroni či CTB Locker, měl by vám pomoci některý z následujících návodů:

O autorovi
Jake Doevan
Jake Doevan - Život je příliš krátký na to ztrácet čas s viry

Kontaktujte Jake Doevan
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce
Soubory
Software
Porovnávání