Pozor!!! Přichází druhé kolo ransomwarových hrozeb!
Cryptowall, Cryptolocker a další ransomwary ale NEZABLOKUJÍ celý počítačový systém. Poté, co se jim podaří do počítače proniknout, v něm zašifrují pouze určité soubory a poté svou oběť požádají – s příslibem dešifrování uzamčených souborů – o zaplacení výkupného. Požadováná částka se pohybuje většinou v relacích 1 či 2 bitcoiny (případně $250 – $500). To hlavní ale je, že ani v případě, že scammerům skutečně zaplatíte, si nemůžete být opětovným zpřístupněním svých souborů nikdy jisti. V každém případě je lepší přemýšlet místo o odstranění Cryptowallu vždy raději už o prevenci.
Jak můžete napadení virem Cryptolocker předejít? Dávejte si pozor především na podezřelé e-maily. Tento ransomware může být šířen prostřednictvím mailových příloh s následujícími názvy: malformed.zip; plenitude.zip; inquires.zip; simoniac.zip; faltboat.zip; incurably.zip; payloads.zip; dessiatine.zip. Ostražití buďte i vůči vyskakovacím oknům která vám budou nabízet aktualizace pro programy jako Java, Flash Player a podobně. Tato okna jsou většinou pouze trik, s jehož pomocí jsou šířeny různé pochybné programy, ransomwarové hrozby nevyjímaje. Pokud se budete domnívat, že jsou některé z aplikací ve vašem počítači skutečně zastaralé, navštivte jejich oficiální stránky a stáhněte si pouze aktualizace doporučené přímo tam.
Pokud vám počítač zablokuje některá z hrozeb Crytowall, Cryptolocker, Critroni či CTB Locker, měl by vám pomoci některý z následujících návodů:
- Jak odstranit virus Cryptowall?
- Návod na odstranění Cryptolockeru
- To nejdůležitější o ransomwaru Critroni
- Co lze udělat pro odstranění viru CTB Locker?