Odstranit virus ODIN (Návod k odstranení) - aktualizováno Led 2017
Návod na odstranění viru ODIN
Co je to ODIN ransomwarový virus?
Existuje způsob, jak se viru ODIN vyhnout?
ODIN virus je jen další verze ransomwaru Locky. Malware byl pojmenován podle své výjimečné funkce – připojit k poškozeným souborům příponu .odin. Stejně jako původní virus se neustále rozvíjí a drží virtuální komunitu pod svou vládou teroru. Dávejte pozor, abyste ani na jeden z nich nenarazili. Ačkoli odstranit samotný virus ODIN není obtížné, dešifrování souborů je složitá záležitost, s přihlédnutím k Locky, který se zdá neporazitelný. Dokonce i když naše rada přichází příliš pozdě a neštěstí už se přihodilo, neztrácejte naději. Za prvé, je třeba dokončit řádné a úplné odstranění viru ODIN, abyste mohli přejít k obnovení souborů.
Zdá se, že úspěch Locky předčil očekávání jeho vývojářů, a ti se rozhodli název nejnebezpečnější ransomwarové hrozby ještě chvíli ponechat. Od vzniku jeho původní verze v únoru, svět viděl už několik verzí, např. Zepto. Hackeři nemohli odolat současnému trendu pojmenovat ransomware po filmové nebo fiktivní postavě a dát tak jejich viru stejně důležité jméno. Stejně jako původní nositel tohoto jména – Odin – nejstarší a hlavní bůh severské mytologie, virus se také pokouší vyvolat podobný ohromující dojem. K šifrování souborů používá běžné algoritmy RSA-2048 a AES-CBC 256. Vzhledem k tomu, že jsou tyto strategie založeny na matematickém kapitálu, je obtížné nalézt alternativní soukromý klíč pro unikátní veřejný klíč.
Kromě toho, aby mohl způsobit větší škody, vývojáři malwaru ODIN nastavili široký rozsah typů souboru, které virus zašifruje. Může nějakou dobu trvat, než virus najde vaše důležité soubory a připojí k nim příponu .odin. Nicméně, poté co proces konečně dokončí, ransomware přidá tři soubory: _[2_digit_number]_HOWDO_text.html, _HOWDO_text.bmp, a _HOWDO_text.html ve kterých oběti popisuje současnou situaci. Příklad druhé varianty žádosti o výkupné naleznete níže:
Stejně jako jeho předchůdce, ODIN ransomware rovněž žádá použít anonymní prohlížeč Tor. Prostřednictvím něj má oběť provést platbu a údajně obdržet soukromý klíč k odemknutí souborů. Vůbec nepřemýšlejte nad placením a raději se soustřeďte na odstranění malwaru. Nechte program FortectIntego urychlit proces.
Aktualizace z října 2016: ODIN spatřen na počítačích hasičů z Honolulu
Konec září označil dosud největší kybernetický útok ransomwaru ODIN. Přibližně 20 počítačů umístěných v Hasičském záchranném sboru v Honolulu byly napadeny hackery poté, co jeden ze zaměstnanců správy otevřel osobní e-mail obsahující infekci. Brzy poté, co se zpráva dostala k příslušným orgánům, bylo pracovníkům nařízeno, aby vypnuli své počítače k zamezení dalšího šíření viru. Naštěstí systém reagování na mimořádné situace nebyl ovlivněn a mohl pokračovat v činnosti, zatímco sektor IT pracoval na odstranění viru ODIN ze sítě správních počítačů. Nicméně, útok neprošel tak snadno: Nemohli se příjmat-odesílát emaily, vnitřní administrativní povinnosti a komunikace byly po celý den paralizovány, dokud nebyly dekontaminovány všechny soubory viru ODIN. Virus byl úspěšně odstraněn a všechna data byla obnovena ze zálohy, takže orgány nemuseli prázdit kapsy, aby získaly soubory své instituce zpět. Ani si meumíte představit, jaké katastrofální důsledky by dopadly na společnost, která neměla svá data zálohovaná.
Zdá se, že virus je stále vyspělejší, protože se i nadále šíří po celém světě. Ačkoli Evropa je stále jeho hlavním cílem, i když počítače v asijských zemích, USA a africe jsou také infikovány. Tak je pravděpodobnější, že napadne velké firmy. Jak se program vyvíjí metoda, kterou používá k infikování počítače se také mění. Před časem virus používal soubory WSF nebo JS ke stažení spustitelného souboru viru do počítače. Nyní se k nasazení škodlivého ODIN skriptu namísto spustitelného souboru používá soubor DLL. Vypadá to jako malá změna, ale pro vývojáře antiviru je to další velká výzva. Virus se bude pouze rozšiřovat a zlepšovat, takže instituce, firmy a soukromý uživatelé budou prostě muset začít užívat preventivní opatření.
Invazivní tendence ransomwaru
S největší pravděpodobností virus, který přidává k souborům příponu .odin, využil šance převzít kontrolu nad vašim zařízením prostřednictvím infikovaného spamu. Jedná se o společnou strategii pro většinu ransomwarových hrozeb, neboť tato tendence, bohužel, dokáže být úspěšná. Po obdržení falešné faktury nebo prostě videa se zajímavým názvem, málokdo tuší, že se za nimi může skrývat větší nebezpečí. Poslední zprávy hlásí, že v současné době se virus šíří jako falešný paragon s názvem předmětu „Paragon [náhodná čísla]“ a podobně. To znamená, že uživatelé, kteří pravidelně nakupují on-line mohou být zvědaví a na infikovanou přílohu kliknout. Pak je jen otázkou času, kdy virus začne dělat neplechu. Navíc, některé verze malwaru ODIN mohou být také distribuovány prostřednictvím exploit kitů. Aby bylo možné proti takovým zákeřným souborům bojovat, je velmi důležité zabezpečit systém správnou anti-spywarovou aplikací.
Kroky k eliminaci ransomwaru ODIN
Vzhledem k tomu, že máte co do činění s komplexním malwarem, který šifruje soubory, nedoporučujeme se s ním vypořádat ručně. V této souvislosti by bylo lepší svěřit odstranění viru ODIN bezpečnostní aplikaci. Existuje mnoho, které se tohoto viru zbaví: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes. Po jeho odstranění, můžete přemýšlet o obnově dat. Níže uvádíme několik návrhů, jak to udělat. Uvědomte si však, že je třeba nejprve virus ODIN odstranit a teprve pak se pokusit soubory dešifrovat. V opačném případě by obnova dat mohla selhat.
Návod na ruční odstranění viru ODIN
Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
Důležité! →
Pro běžné uživatele může být návod na ruční odstranění příliš komplikovaný. Správné odstranění vyžaduje pokročilé znalosti v oblasti IT (pokud jsou zásadní systémové soubory odstraněny nebo poškozeny, může to vést k celkovému poškození systému Windows) a může trvat několik hodin. Proto doporučujeme raději použít metodu automatického odstranění, kterou naleznete níže.
Krok 1. Přejděte do nouzového režimu se sítí
Ruční odstranění škodlivého softwaru se nejlépe provádí v nouzovém režimu.
Windows 7 / Vista / XP
- Klikněte na Start > Napájení > Restartovat > OK.
- Jakmile je váš počítač aktivní, začněte opakovaně mačkat tlačítko F8 (pokud to nefunguje, zkuste F2, F12, Del atd. – vše záleží na modelu vaší základní desky), dokud se nezobrazí okno Rozšířené možnosti spuštění.
- Ze seznamu vyberte Nouzový režim se sítí.
Windows 10 / Windows 8
- Pravým tlačítkem klikněte na Start a vyberte Nastavení.
- Přejeďte dolů a vyberte Aktualizace a zabezpečení.
- Vlevo vyberte Obnovení.
- Posuňte dolů na Spuštění s upřesněným nastavením.
- Klikněte na Restartovat hned.
- Vyberte Odstranit potíže.
- Přejděte na Pokročilé možnosti.
- Vyberte Nastavení spuštění.
- Klikněte na Restartovat.
- Zmáčkněte klávesu 5 nebo klikněte na 5) Povolit nouzový režim se sítí.
Krok 2. Ukončete podezřelé úlohy
Správce úloh systému Windows je užitečný nástroj, který zobrazuje všechny úlohy, které běží na pozadí. Pokud úlohu spouští malware, musíte ji ukončit:
- Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
- Klikněte na Více informací.
- Posuňte dolů na část Procesy na pozadí a vyhledejte podezřelé procesy.
- Na proces klikněte pravým tlačítkem a vyberte Otevřít umístění souboru.
- Přejděte zpět na proces, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Ukončit úlohu.
- Vymažte obsah škodlivé složky.
Krok 3. Zkontrolujte spouštění programu
- Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
- Přejděte na kartu Po spuštění.
- Na pochybný program klikněte pravým tlačítkem a vyberte Zakázat.
Krok 4. Odstraňte soubory související s virem
Soubory související s malwarem naleznete na různých místech vašeho počítače. Zde jsou pokyny, které vám mohou pomoci je najít:
- Do vyhledávacího pole systému Windows zadejte Vyčištění disku a stiskněte Enter.
- Vyberte jednotku, kterou chcete vyčistit (C: je ve výchozím nastavení váš hlavní disk a pravděpodobně to bude disk, který obsahuje škodlivé soubory).
- Procházejte seznamem souborů k odstranění a vyberte následující:
Dočasné soubory internetu
Stažené soubory
Koš
Dočasné soubory - Vyberte Vyčistit systémové soubory.
- Můžete také vyhledat další škodlivé soubory skryté v následujících složkách (zadejte tyto položky do vyhledávače Windows a stiskněte Enter):
%AppData%
%LocalAppData%
%ProgramData%
%WinDir%
Po dokončení restartujete počítač. Windows se standardně spustí v normálního režimu.
Odstraňte ODIN pomocí System Restore
-
Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Command Prompt
Windows 7 / Vista / XP- Klikněte na Start → Shutdown → Restart → OK.
- Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
- Ze seznamu vyberte Command Prompt
Windows 10 / Windows 8- Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
- Vyberte Troubleshoot → Advanced options → Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
- Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Command Prompt.
-
Krok 2: Obnovení systémových souborů a nastavení
- Jakmile se objeví okno Command Prompt, zadejte cd restore a klikněte na Enter.
- Nyní zadejte rstrui.exe a znovu stiskněte tlačítko Enter..
- Když se objeví nové okno, klepněte na tlačítko Next a vyberte bod obnovení, který označuje dobu před infiltrací ODIN. Poté klikněte na Next.
- Pro spuštění nástroje obnovení systému klikněte na tlačítko Yes.
Doplňující: Obnovení dat
Návod uvedený výše má pomoci odstranit ODIN z počítače. Chcete-li obnovit zašifrované soubory, doporučujeme použít podrobný návod připravený bezpečnostními odborníky z odstranitvirus.cz.Bohužel, v současné době neexistuje pro ODIN dešifrovací nástroj. Jedinou možnost, kterou navrhují zločinci, je zakoupení dešifrovacího softwaru Locky Decrypter. Důrazně doporučujeme to nedělat, protože se jedná o škodlivý program, který může místo jeho opravy váš systém poškodit. To je důvod, proč jsme uvedli několik metod, které mohou být použity k obnově zašifrovaných souborů, aniž byste museli platit vyděračům.
Pokud byly vaše soubory zašifrovány virem ODIN, můžete použít několik metod k jejich obnovení:
Data Recovery Pro a obnova souborů
Tato aplikace je speciálně navržena k lokalizaci chybějících souborů a složek v počítači. I když byla vytvořena spíše pro případy systémové pohromy, když jsou vaše soubory ztráceny nebo poškozeny, můžete mít šanci je s touto aplikací získat zpět.
- Stáhnout Data Recovery Pro;
- Postupujte podle pokynů Data Recovery a nainstalujte si program do počítače;
- Spusťte jej a zkontrolujte počítač pro soubory šifrované ransomwarem ODIN;
- Obnovte je.
Význam nástroje Obnovení systému
Abstraktně, tato funkce vrátí čas zpátky. Jinými slovy, vrátí operační systém do předchozí verze. Tak můžete získat čas ke zkopírování souborů, které dosud nebyly ovlivněny ransomwarem.
- Najděte zašifrovaný soubor, který potřebujete obnovit a klikněte na něj pravým tlačítkem myši;
- Vyberte “Properties” a přejděte na kartu “Previous versions”;
- Ve “Folder versions” zkontrolujte všechny dostupné kopie souboru. Měli byste zvolit verzi, kterou chcete obnovit a kliknout na “Restore”.
A nakonec byste také měli vždy myslet na ochranu proti crypto-ransomwarům. V zájmu ochrany počítače před ODIN a dalšími ransomwary použijte renomovaný anti-spyware jako je například FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes
Doporučujeme Vám
Nenechte se špehovat vládou
Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní.
Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.
Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.
Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití
Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.
Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.