Míra závažnosti:  
  (13/100)

Chromium virus. Jak ho odstranit? (Průvodce odinstalace)

od Linas Kiguolis - -   Chromium browser virus | Druh: Únosce prohlížeče

Proč byste se měli vyhýbat viru Chromium browser?

Chromium virus

Infekce virem Chromium je opravdu nepříjemná. Tento typ škodlivého softwaru je založen na webovém prohlížeči s otevřeným zdrojovým kódem nazvaným Chromium, který je původně postavený na prohlížeči Google Chrome.

Nezapomeňte, že samotný projekt Chromium je zcela legitimní a neobsahuje škodlivé kódy. Chromium je otevřen každému, kdo si chce vytvořit přizpůsobený prohlížeč, nicméně, stejně jako každý jiný otevřený zdrojový nástroj, je zneužíván zlovolnými lidmi. Stačí jen pár vylepšení, aby se tento legitimní projekt přeměnil na špatný software, takže jsme se již setkali s různými příklady škodlivých verzí prohlížeče Chromium, například: Chroomium browser virus nebo eFast browser.

Po instalaci může virus Chromium přepsat oprávněné zástupce prohlížeče Chrome a nahradit je klávesovými zkratkami podezřelé verze prohlížeče Chrome. Uživatel v počítači obvykle nezaznamenává nic podezřelého, protože cílem malwaru Chromium je, aby oběť věřila, že používá skutečný prohlížeč.

Pochybná přesměrování a také nepříjemné vyskakovací reklamy však brzy prozradí, že v prohlížeči je něco špatně a uživatel by měl v systému začít hledat podezřelé programy nebo rozšíření prohlížeče. Bohužel nemusíte žádný najít, protože virus Chromium ví, jak se skrýt v systému.

Chcete-li zjistit a odebrat škodlivý software Chromium, pravděpodobně budete muset použít software proti malwaru, jako je Reimage. Ti, kteří chtějí malware odinstalovat ručně, by měli postupovat podle pokynů k odstranění Chromium uvedených pod tímto článkem.

Musíte mít na paměti, že uvedený program po celou dobu sleduje vaši aktivitu online. Může tedy sledovat, jaké webové stránky navštívíte, na které reklamy kliknete, jaké vyhledávací dotazy zadáte a podobné údaje.

Možná budete chtít přehodnotit, zda by takové informace měl mít někdo, komu nemůžete důvěřovat, kromě toho se shromažďované údaje obvykle používají k doručování cílených reklam, a také to znamená, že mohou sloužit ke klamavému, ale lákavému obsahu pro vás. Buďte opatrní, pokud zjistíte, že váš prohlížeč způsobuje přesměrování na určitý web při každém jeho spuštění.

Falešný prohlížeč Chromium se může pokoušet vynutit použití určitého vyhledávače pouze proto, aby vám poskytl spoustu sponzorovaných výsledků vyhledávání vedle těch originálních a pak vás popudil, abyste na ně klikli. V důsledku toho pravděpodobně navštívíte pochybné webové stránky, které obsahují škodlivý software, nebo budete požádáni o poskytnutí osobních údajů.

Měli byste dělat všechno proto, abyste takovým stránkám vyhnuli, a proto vám doporučujeme, abyste obnovili starý dobrý prohlížeč Chrome hned, jakmile zjistíte, že používáte falešný prohlížeč Chromium.

Jak se do zařízení dostala infekce?

Pokud máte tendenci instalovat nové programy v režimu „Standardní“ nebo „Výchozí“, můžete nechtěně povolit „únos“ prohlížečem Chromium. Je nesmírně důležité upravit nastavení instalace, aby nedošlo k infiltraci potenciálně nežádoucích programů, protože jsou normálně distribuovány spolu s různými programy zdarma.

Jediné, co musíte udělat, je najít a nakonfigurovat nastavení instalace správným způsobem – vyberte „Vlastní“ nebo „Pokročilé“ nastavení instalace a hledejte podezřelá zaškrtávací políčka. Pokud najdete věty, které udělují vaše oprávnění k instalaci neznámých programů, panelů nástrojů prohlížeče a podobných softwarových programů, nepokračujte v instalaci, dokud je nenakonfigurujete správným způsobem.

Zrušte zaškrtnutí těchto políček a pokračujte. Nakonec vás musíme upozornit, že falešné prohlížeče Chromu lze distribuovat prostřednictvím reklam „Urgent Chrome Update“. Více informací o reklamách Urgent Chrome Update naleznete zde.

Jak mohu odstranit virus Chromium?

Odstraňte virus Chromium hned, jakmile zjistíte, že se prohlížeč Chrome chová podezřele. Ověřte verzi prohlížeče Chrome pomocí nastavení prohlížeče. Nezapomeňte však, že zločinci mohou zobrazit falešnou verzi prohlížeče Chrome, aby přesvědčili oběti, že používají legitimní verzi internetového prohlížeče, a proto byste neměli důvěřovat informacím uvedeným v sekci O aplikaci Chrome. Chcete-li zjistit pravdu a odstranění virů Chromium úspěšně dokončit, doporučujeme provést kontrolu systému pomocí programu proti malwaru.

Poškození způsobené viry můžete odstranit automaticky pomocí jednoho z těchto programů: Reimage, Malwarebytes MalwarebytesCombo Cleaner, Plumbytes Anti-MalwareMalwarebytes Malwarebytes. Doporučujeme tyto aplikace, protože naleznou potenciálně nežádoucí programy a viry se všemi soubory a položkami registru, které s nimi souvisejí.

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Reimage (odstranění) Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Reimage (odstranění) Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Supported versions Kompatibilní s OS X Supported versions
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Reimage, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
K odstranění škod způsobených viry se doporučuje program Reimage. Skenování zdarma vám umožní zkontrolovat, zda je váš počítač napaden. Pokud potřebujete škodlivý software odstranit, budete si muset koupit licencovanou verzi nástroje pro odstranění malwaru Reimage.

Důležité: Je vyžadována manuální asistence znamená, že jeden nebo žádný z odstraňovačů nebyl schopen odstranit parazita bez manuálního přispění. Přečtěte si, prosím, instrukce pro manuální odstranění, viz níže.
obrázek pro Chromium virus
obrázek pro Chromium virusobrázek pro Chromium virusobrázek pro Chromium virusobrázek pro Chromium virusobrázek pro Chromium virus

Chromium virus manuální odstranění

Zabít procesy:
chromium.exe

Smazat soubory
chromium.exe

Návod na ruční odstranění viru Chromium:

WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Odstranit Chromium ze Windows systémů

Někdy je virus Chromium snadné odstranit a někdy tomu tak není – vše závisí na verzi viru. V případě, že jste byli infikováni, měli byste zkontrolovat nedávno nainstalované aplikace a odinstalovat ty podezřelé. Pokud však tyto pokyny nepomohou problém vyřešit, znamená to, že se jedná o sofistikovanější formu malwaru. V takovém případě důrazně doporučujeme použít program proti malwaru. 

 1. Klikněte na Start Control Panel Programs and Features (používáte-li prohlížeč Windows XP, klikněte na Add/Remove Programs).Klikněte na 'Start -> Control Panel -> Programs and Features' (používáte-li prohlížeč 'Windows XP', klikněte na 'Add/Remove Programs').
 2. Používáte-li prohlížeč Windows 10 / Windows 8, klikněte pravým tlačítkem myši na levý spodní roh obrazovky. Jakmile se objeví Quick Access Menu, zvolte Control Panel a Uninstall a Program. Používáte-li prohlížeč 'Windows 10 / Windows 8', klikněte pravým tlačítkem myši na levý spodní roh obrazovky. Jakmile se objeví 'Quick Access Menu', zvolte 'Control Panel' a 'Uninstall a Program'.
 3. Odstranění hrozby Chromium a s ní spojených programů
  Zde vyhledejte položku Chromium či jakékoli další nedávno nainstalované podezřelé programy.
 4. Odinstalujte je a klikněte na OK pro uložení těchto změn. Klikněte pravým tlačítkem na každou z podezřelých položek a zvolte 'Uninstall'
 5. Odstraňte zástupce aplikace Chromium ze seznamu Windows
  Klikněte pravým tlačítkem myši na zástupce aplikace Mozilla Firefox a zvolte Properties. Klikněte pravým tlačítkem na ikonu prohlížeče a zvolte 'Properties'
 6. Přejděte na záložku Shortcut a vyhledejte pole Target. Odstraňte škodlivé URL adresy související s vaším virem. Přejděte na záložku 'Shortcut' a zde odstraňte 'http://isearch.babylon.com...' a další podezřelé URL adresy

Opakujte kroky uvedené výše pro zástupce všech prohlížečů, včetně Internet Explorer a Google Chrome. Ujistěte se, že zkontrolujete všechna umístění těchto zástupců, jako jsou např. Plocha, Menu Start a Hlavní panel.

WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Odstranit Chromium ze Mac OS X systému

 1. Používáte-li OS X, klikněte na tlačítko Go v levém horním rohu obrazovky a zvolte Applications Klikněte na 'Go' a zvolte 'Applications'
 2. Vyčkejte, dokud neuvidíte složku Applications. V té pak vyhledejte Chromium a jakékoli další podezřelé programy. Poté klikněte na každou z těchto položek pravým tlačítkem myši a zvolte Move to Trash Klikněte postupně na každou ze škodlivých položek a zvolte 'Move to Trash'
WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Odstranit Chromium z Internet Explorer (IE)

 1. Odstraňte nebezpečné doplňky
  Otevřete Internet Explorer, klikněte na ikonu s ozubeným kolem (menu IE) v pravém horním rohu prohlížeče a zvolte Manage Add-ons. Klikněte na ikonu menu a zvolte 'Manage add-ons'
 2. Uvidíte okno Manage Add-ons Zde vyhledejte Chromium a další pochybné pluginy. Ukončete jejich činnost kliknutím na Disable: Klikněte pravým tlačítkem myši na každou ze škodlivých položek a zvolte 'Disable'
 3. V případě, že virus změnil vaši domovskou stránku, změňte ji zpátky:
  Klikněte na ikonu s ozubeným kolem (menu) v pravém horním rohu prohlížeče a zvolte Internet Options. Zůstaňte v záložce General.
 4. Zde smažte škodlivou URL adresu a zadejte jméno domény, které dáváte přednost. Klikněte na Apply pro uložení změn. Smažte škodlivé URL adresy, zadejte název domény, které dáváte přednost, a klikněte na 'Apply' pro uložení těchto změn
 5. Obnovit původní nastavení aplikace Internet Explorer
  Klikněte na ikonu s ozubeným kolem (menu) ještě jednou a zvolte Internet options. Přejděte do záložky Advanced.
 6. Zde zvolte Reset.
 7. V dalším okně zaškrtněte Delete personal settings a znovu zvolte Reset pro dokončení úplného odstranění hrozby Chromium Přejděte na záložku 'Advanced' a klikněte na tlačítko 'Reset'. Nyní zvolte 'Delete personal settings' a klikněte na tlačítko 'Reset' ještě jednou
WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Odstraňte virus Chromium z Microsoft Edge

Obnovte nastavení programu Microsoft Edge (metoda 1):

 1. Spusťte aplikaci Microsoft Edge a klikněte na More (tři tečky v pravém horním rohu obrazovky).
 2. Klepněte na Settings pro další možnosti.
 3. Jakmile se otevře okno Settings, klepněte na tlačítko Choose what to clear pod možností Clear browsing data. Přejděte na Nastavení a zvolte 'Choose what to clear'
 4. Zde zvolte vše, co chcete odstranit a klepněte na Clear. Vyberte tlačítko 'Clear'
 5. Nyní pravým tlačítkem myši klikněte na tlačítko Start (Windows logo). Zde zvolte Task Manager. Otevřete nabídku Start a zvolte 'Task Manager'
 6. Na kartě Processes najděte Microsoft Edge.
 7. Klepněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Go to details. Pokud možnost Go to details nevidíte, klikněte na More details a opakujte předchozí kroky. Klepněte pravým tlačítkem myši na 'Microsoft Edge' a zvolte 'Go to details' Kdyby se volba 'Go to details' nezobrazila, vyberte 'More details'
 8. Když se zobrazí karta Details, najděte všechny položky s názvem Microsoft Edge. Klikněte pravým tlačítkem na každou z nich a vyberte End Task. Najděte položky Microsoft Edge a zvolte 'End Task'

Obnovení prohlížeče Microsoft Edge (metoda 2):

Pokud metoda 1 selhala, budete muset použít pokročilou metodu obnovení aplikace Edge.

 1. Poznámka: před použitím této metody je třeba zálohovat data.
 2. Najděte v počítači tuto složku: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Vyberte každou položku, která je v ní uložena a klikněte pravým tlačítkem myši. Pak zvolte Delete. Přejděte do složky Microsoft Edge, klepněte pravým tlačítkem myši na každou položku a klepněte na 'Delete'
 4. Klikněte na tlačítko Start (logo Windows) a do řádku Search my stuff zadejte window power.
 5. Klepněte pravým tlačítkem myši na položku Windows PowerShell a zvolte Run as administrator. Najděte Windows PowerShell, klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte 'Run as administrator'
 6. Jakmile jste správce: Ukáže se okno Windows PowerShell, vložte tento příkazový řádek za PS C:\WINDOWS\system32> a stiskněte klávesu Enter:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Zkopírujte a vložte požadovaný příkaz a klikněte na 'Enter'

Po dokončení těchto kroků by měl být Chromium z prohlížeče Microsoft Edge odstraněn.

WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Odstranit Chromium z Mozilla Firefox (FF)

 1. Odstraňte nebezpečná rozšíření
  Otevřete Mozilla Firefox, klikněte na ikonu menu (v pravém horním rohu) a zvolte Add-ons Extensions. Klikněte na ikonu menu a zvolte 'Add-ons'
 2. Zde vyberte Chromium a další pochybné pluginy. Klikněte na Remove pro odstranění těchto položek. Zvolte 'Extensions' a vyhledejte škodlivé položky. Klikněte na 'Remove' pro odstranění každé z nich
 3. V případě, že virus změnil vaši domovskou stránku, změňte ji zpátky:
  Klikněte na tlačítko menu (v pravém horním rohu) a zvolte Options General.
 4. Zde odstraňte škodlivou URL adresu a zadejte stránku, jíž dáváte přednost, případně klikněte na Restore to default.
 5. Klikněte na OK pro uložení změn. V záložce 'General' smažte škodlivé URL adresy z oddílu 'Home Page', případně klikněte na tlačítko 'Restore to Default'. Poté klikněte na 'OK' pro uložení změn
 6. Obnovit původní nastavení aplikace Mozilla Firefox
  Klikněte na menu Firefox v levém horním rohu a poté klikněte na otazník. Zde zvolte Troubleshooting Information. Klikněte na ikonu menu a poté na '?'. Zvolte 'Troubleshooting Information'
 7. Nyní uvidíte zprávu Reset Firefox to its default state s tlačítkem Reset Firefox. Na toto tlačítko několikrát klikněte pro definitivní odstranění hrozby Chromium. Několikrát klikněte na tlačítko 'Reset Firefox'
WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Odstranit Chromium z Google Chrome

 1. Odstraňte škodlivé pluginy
  Otevřete Google Chrome, klikněte na ikonu menu (v pravém horním rohu) a zvolte Tools Extensions. Klikněte na ikonu menu. Zvolte 'Tools' a 'Extensions'
 2. Zde vyberte Chromium a další škodlivé pluginy a odstraňte tyto položky s pomocí ikony koše. Vyhledejte škodlivé položky a odstraňte každou z nich kliknutím na ikonu koše
 3. Jestliže virus změnil vaši domovskou stránku a výchozí vyhledávač, změňte jejich nastavení zpět do původního stavu.
  Klikněte na ikonu menu a zvolte Settings.
 4. Zde vyhledejte Open a specific page or set of pages pod možností On startup a poté klikněte na Set pages. Po rozkliknutí menu a následném kliknutí na 'Settings' zvolte 'Set pages'
 5. Nyní by se vám mělo zobrazit další okno. V něm odstraňte škodlivé vyhledávací stránky a zadejte tu, kterou chcete využívat jako svou domovskou stránku. Pro odstranění škodlivých URL adres klikněte na 'X'
 6. Klikněte na ikonu menu ještě jednou a v sekci Search zvolte Settings Manage Search engines. V kroku 'Settings' zvolte 'Manage search engines...'
 7. V části Search Engines... odstraňte škodlivé vyhledávací stránky. Měli byste zde ponechat pouze Google či vaši oblíbenou doménu. Pro odstranění škodlivých URL adres klikněte na 'X'
 8. Obnovit původní nastavení aplikace Google Chrome
  V pravém horním rohu prohlížeče Google Chrome klikněte na ikonu menu a zvolte Settings.
 9. Sjeďte dolů až na konec stránky a klikněte na Reset browser settings. V části 'Settings' pokračujte dolů až k tlačítku 'Reset browser settings' a na něj klikněte
 10. Klikněte na Reset pro potvrzení této akce a definitivní odstranění hrozby Chromium. Pro dokončení úplného odstranění klikněte na tlačítko 'Reset'
WindowsMac OS XInternet ExplorerMicrosoft EdgeFirefoxGoogle ChromeSafari

Odstranit Chromium z Safari

 1. Odstraňte nebezpečná rozšíření
  Otevřete internetový prohlížeč Safari a v hlavní nabídce v levém horním rohu obrazovky klikněte na možnost Safari. Poté zvolte možnost Preferences. Klikněte na 'Safari' a zvolte 'Preferences'
 2. Zde si zvolte možnost Extensions. Vyhledejte Chromium, případně jiné podezřelé položky a odstraňte je kliknutím na tlačítko Uninstall. Přejděte na 'Extensions' a odinstalujte škodlivé prohlížečové doplňky
 3. V případě, že virus změnil vaši domovskou stránku, změňte ji zpátky:
  Otevřete internetový prohlížeč Safari a v jeho hlavní nabídce klikněte na Safari. Zvolte si již zobrazenou možnost Preferences a dále pokračujte zvolením General.
 4. Zde se zaměřte na políčko Homepage. Pokud došlo ke změně na Chromium, nežádoucí odkaz odstraňte a zadejte místo něj doménu vyhledávače, který chcete používat pro svá vyhledávání. Pamatujte si, že odkaz je nutné uvést i s předponou 'http://'. V sekci 'General' odstraňte škodlivou URL adresu a zadejte název domény, které dáváte přednost
 5. Obnovit původní nastavení aplikace Safari
  Otevřete prohlížeč Safari a klikněte na Safari v menu v levém horním rohu obrazovky. Poté zvolte Reset Safari... Klikněte na 'Safari' a zvolte 'Reset Safari...'
 6. Zobrazí se vám podrobné dialogové okno plné různých možností obnovy původních nastavení. Všechny tyto možnosti jsou obvykle zaškrtnuté, avšak vy si můžete sami vybrat jednotlivá nastavení, která si skutečně přejete obnovit. Poté, co bude odstranění aplikace Chromium dokončeno, klikněte na tlačítko Reset. Vyberte všechny možnosti a klikněte na tlačítko 'Reset'

O autorovi

Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Linas Kiguolis
O společnosti Esolutions

Zdroj: https://www.2-spyware.com/remove-chromium-virus.html

Návody na odstranění v dalších jazycích