Odstranit TeslaCrypt 4.0 (Vylepšené Instrukce)

Návod na odstranění hrozby TeslaCrypt 4.0

Co je to TeslaCrypt 4.0?

Novinky o viru TeslaCrypt 4.0

Internetoví zločinci vypustili v nedávné době na internet novou verzi virů TeslaCrypt, TeslaCrypt 2.0 a TeslaCrypt 3.0. Jmenuje – jak jinak než – TeslaCrypt 4.0. Tento virus vám stejně jako jiné hrozby ransomwarového typu zašifruje důvěrná a osobní data, aby vás následně požádal o výkupné za jejich dešiforvání. Virus TeslaCrypt 4.0 přichází s určitými vylepšeními, která popíšeme v následujícím textu. Dozvíte se také, co můžete po napadení tímto virem dělat, jak virus odstranit a jak své soubory získat zpět. Jednou z nejúčinnějších metod, jak se s tímto virem vypořádat, je spustit celkovou kontrolu počítačového systému softwarem FortectIntego.

Jaké novinky TeslaCrypt 4.0 přináší?

V úvodu jsem se zmínili o tom, že TeslaCrypt 4.0 je v podstatě aktualizací ransomwarového viru TeslaCrypt, o němž se mluvilo před rokem. Přestože od objevení nové verze uplynulo již několik týdnů, jsou dostupné informace stále poněkud mlhavé. Zdá se však, že se vývojáři viru rozhodli přitvrdit. Odstranili bug předchozích verzí, který umožňoval rozpoznat povahu zašifrovaných souborů tím, že jim ponechal původní příponu. TeslaCrypt 4.0 už k uzamčeným souborům žádnou příponu nepřipojuje. Ztížil tak možnost povšimnout si, že k zašifrování došlo. Další novinkou je velikost šifrovaných souborů. V minulosti se virus zaměřoval na soubory větší než 4GB. Současná verze už na velikost souborů nebere ohled. Po zašifrování dat zanechá virus v počítači následující soubory:

%UserProfile%\Desktop\RECOVER[5_chars].html
%UserProfile%\Desktop\RECOVER[5_chars].png
%UserProfile%\Desktop\RECOVER[5_chars].txt
%UserProfile%\Documents\[random].exe
%UserProfile%\Documents\recover_file.txt

V neposlední řadě změnil virus také svůj šifrovací algoritmus – namísto široce rozšířeného kódu RSA 2048 využívá nově kód RSA 4096. Napadení uživatelé, kteří hledají vhodý dešifrovací nástroj, mohou vyzkoušet programy Photorec či R-studio. Žádný software vyvinutý přímo pro dešifrování TeslaCryptu zatím bohužel neexistuje.

Jak může dojít k napadení?

Hlavní princip tohoto viru zůstává i navzdory novinkám, které TeslaCrypt 4.0 přináší, stejný jako v minulosti. TeslaCrypt 4.0 se vám dostane do systému nejčastěji prostřednictvím nevyžádaného mailu, v jehož příloze se ukrývá škodlivá příloha. Ihned po otevření přílohy zahájí virus šifrování vašich souborů. Následně vygeneruje dva dešifrovací klíče – veřejný a soukromý. K opětovnému dešifrování souborů vám pak nepostačí veřejná část klíče, budete potřebovat oba.

Kyber-zločinci se často snaží přimět svou oběť k unáhlené akci tím, že jí v nešťastné situaci poskytnou zároveň i zdánlivě jednoduché řešení. V tomto případě se snaží vzbudit dojem, že jediným způsobem, jak získat zpět zašifrovaná data, je uhradit požadované výkupné. Nenechte se ale zmást a nejednejte podle scénáře podvodníků. Viru TeslaCrypt 4.0 není radno nadbíhat, je naopak třeba je z počítače odstranit. Uživatelé, kteří mají peněz nazbyt, sice mohou výkupné uhradit, vydat se podvodníkům na milost a čekat, zda jim zločinci data opět zpřístupní, pozitivní výsledek takové transakce však není příliš pravděpodobný. Pamatujte si také, te se tento virus šíří s pomocí tzv. exploit kitů známých také jako trojany. Jeho soubory se dokážou tvářit jako běžné systémové soubory. Po napadení počítače však do systému vypustí škodlivý virus. Důsledky jsou ničivé, jak možná někteří z vás zjistili sami. Jste-li jednou z obětí ransomwarového viru TeslaCrypt 4.0 i vy, pokračujte ve čtení na následující stránce, kde se dozvíte, jak postupovat při jeho odstranění.

Jak odstranit virus TeslaCrypt 4.0?

V této části článku popíšeme možnosti uživatelů, kteří byli virem Teslacrypt 4.0 napadeni. V první řadě musíme varovat před snahou odstranit tento virus z počítače ručně, nejste-li zrovna programátor či jiný počítačový expert. Ruční odstranění viru Teslacrypt 4.0 může snadno vést k dalším problémům. Nejlepším řešením je pro většinu uživatelů odstranění viru s pomocí specializovaného softwaru pro odstraňování počítačových hrozeb – my doporučujeme nainstalovat si FortectIntego či Malwarebytes. Virus Teslacrypt 4.0 je ale schopen bezpečnostní software blokovat. Proto je třeba postupovat nejprve podle níže uvedeného návodu, který popisuje, jak tento ransomware zablokovat.

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Fortect Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s macOS
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Fortect Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Fortect Intego má bezplatný omezený skener. Fortect Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Fortect, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.

Návod na ruční odstranění hrozby TeslaCrypt 4.0

Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Důležité! →
Pro běžné uživatele může být návod na ruční odstranění příliš komplikovaný. Správné odstranění vyžaduje pokročilé znalosti v oblasti IT (pokud jsou zásadní systémové soubory odstraněny nebo poškozeny, může to vést k celkovému poškození systému Windows) a může trvat několik hodin. Proto doporučujeme raději použít metodu automatického odstranění, kterou naleznete níže.

Krok 1. Přejděte do nouzového režimu se sítí

Ruční odstranění škodlivého softwaru se nejlépe provádí v nouzovém režimu. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Klikněte na Start > Napájení > Restartovat > OK.
 2. Jakmile je váš počítač aktivní, začněte opakovaně mačkat tlačítko F8 (pokud to nefunguje, zkuste F2, F12, Del atd. – vše záleží na modelu vaší základní desky), dokud se nezobrazí okno Rozšířené možnosti spuštění.
 3. Ze seznamu vyberte Nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Windows 10 / Windows 8

 1. Pravým tlačítkem klikněte na Start a vyberte Nastavení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Přejeďte dolů a vyberte Aktualizace a zabezpečení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Vlevo vyberte Obnovení.
 4. Posuňte dolů na Spuštění s upřesněným nastavením.
 5. Klikněte na Restartovat hned.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vyberte Odstranit potíže. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 7. Přejděte na Pokročilé možnosti. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 8. Vyberte Nastavení spuštění. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 9. Klikněte na Restartovat.
 10. Zmáčkněte klávesu 5 nebo klikněte na 5) Povolit nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 2. Ukončete podezřelé úlohy

Správce úloh systému Windows je užitečný nástroj, který zobrazuje všechny úlohy, které běží na pozadí. Pokud úlohu spouští malware, musíte ji ukončit:

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Klikněte na Více informací.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Posuňte dolů na část Procesy na pozadí a vyhledejte podezřelé procesy.
 4. Na proces klikněte pravým tlačítkem a vyberte Otevřít umístění souboru.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Přejděte zpět na proces, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Ukončit úlohu.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vymažte obsah škodlivé složky.

Krok 3. Zkontrolujte spouštění programu

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Přejděte na kartu Po spuštění.
 3. Na pochybný program klikněte pravým tlačítkem a vyberte Zakázat.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 4. Odstraňte soubory související s virem

Soubory související s malwarem naleznete na různých místech vašeho počítače. Zde jsou pokyny, které vám mohou pomoci je najít:

 1. Do vyhledávacího pole systému Windows zadejte Vyčištění disku a stiskněte Enter.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Vyberte jednotku, kterou chcete vyčistit (C: je ve výchozím nastavení váš hlavní disk a pravděpodobně to bude disk, který obsahuje škodlivé soubory).
 3. Procházejte seznamem souborů k odstranění a vyberte následující:

  Dočasné soubory internetu
  Stažené soubory
  Koš
  Dočasné soubory

 4. Vyberte Vyčistit systémové soubory.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Můžete také vyhledat další škodlivé soubory skryté v následujících složkách (zadejte tyto položky do vyhledávače Windows a stiskněte Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po dokončení restartujete počítač. Windows se standardně spustí v normálního režimu.

Odstraňte TeslaCrypt 4.0 pomocí System Restore

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Command Prompt Vyberte 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Command Prompt. Vyberte 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Obnovení systémových souborů a nastavení
  1. Jakmile se objeví okno Command Prompt, zadejte cd restore a klikněte na Enter. Zadejte 'cd restore' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  2. Nyní zadejte rstrui.exe a znovu stiskněte tlačítko Enter.. Zadejte 'rstrui.exe' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  3. Když se objeví nové okno, klepněte na tlačítko Next a vyberte bod obnovení, který označuje dobu před infiltrací TeslaCrypt 4.0. Poté klikněte na Next. Jakmile se objeví okno 'System Restore', vyberte 'Next' Vyberte si bod obnovení a klepněte na tlačítko 'Next'
  4. Pro spuštění nástroje obnovení systému klikněte na tlačítko Yes. Klepněte na tlačítko 'Yes' a spusťte obnovení systému
  Po obnovení systému do dřívějšího data, si stáhněte a zkontrolujte počítač pomocí programu FortectIntego a ujistěte se, že odstranění TeslaCrypt 4.0 proběhlo úspěšně.

A nakonec byste také měli vždy myslet na ochranu proti crypto-ransomwarům. V zájmu ochrany počítače před TeslaCrypt 4.0 a dalšími ransomwary použijte renomovaný anti-spyware jako je například FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes

Doporučujeme Vám

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Linas Kiguolis
O společnosti Esolutions

Návody na odstranění v dalších jazycích