Odstranit virus Maktub Locker (Instrukce zdarma)

Návod na odstranění viru Maktub Locker

Co je to Maktub Locker virus?

Maktub Locker virus – další počítačová hrozba požadující výkupné

Uživatelé počítačů by měli vědět o novém ransomwaru nazvaném Maktub Locker. Jedná se o počítačovou infekci, která může všechny soubory uživatele zablokovat. Kybernetičtí zločinci posílají tento virus prostřednictvím e-mailu – pošlou přílohu, která vypadá jako dokument Podmínky aktualizací služeb. Soudě podle ikony souboru, se zdá, že se jedná o soubor s příponou .txt nebo .pdf, ale ve skutečnosti se jedná o soubor .scr. Pokud si uživatel takový soubor stáhne a spustí, otevírá dokument, ale také spouští škodlivý proces na pozadí. Ransomware Maktub Locker prohledá celý počítačový systém pro osobní soubory a zašifruje je pomocí šifrovacího algoritmu AES-256. Je zajímavé, že velikost souboru se po zašifrování zmenší. Je také pozoruhodné, že tento virus připojí k názvu zašifrovaných souborů příponu. Pro každou oběť, se přípona generuje náhodně.

Po zašifrování dat virus Maktub Locker zanechá žádost o výkupné – soubor .html, který se nazývá _DECRYPT_INFO_(náhodný kód zde). Tato zpráva obsahuje informace o tom, co se stalo s počítačem. Stojí v ní, že osobní soubory byly zašifrovány pomocí „nejsilnější šifrace a pro tento počítač byl vytvořený jedinečný klíč.“ Slibuje dešifrovací klíč poskytnout v případě, že uživatel zaplatí výkupné v určitém časovém období, ale v případě, že se uživatel rozhodne nezaplatit, unikátní dešifrovací klíč bude navždy zničen. Stejně jako jakýkoli jiný ransomware, Maktub Locker vás vyzve k instalaci prohlížeče Tor a abyste přešli na jednu z poskytnutých URL adres pro přístup na tajný server. Poté pomocí daného kódu, může uživatel vstoupit na speciální webové stránky určené pouze pro něj. Je to webová stránka, která je nesrovnatelná s webovými stránkami poskytovanými jinými ransomwarovými viry. Je navržena překvapivě dobře a informace na ní jsou napsány bezchybně.

Tato webová stránka se skládá z 5-ti různých stran. Začíná sranou „DOBRÝ DEN!“. Zločinci vás zde informují, že soubory byly zašifrovány, ale nejsou ještě ztraceny – uživatel je může získat zpět tím, že si je koupí zpět. Druhá strana s názvem „NELŽEME!“ informuje, že když si vygooglíte „Maktub Locker“ dostanete radu tento virus okamžitě odstranit. Podle kybernetických zločinců vám žádný program s výjimkou toho, který tento virus poskytuje nepomůže data dešifrovat. Dokonce navrhuje nahrání dvou souborů pro vyzkoušení dešifrovacího klíče. Na další straně s názvem: „KOLIK TO STOJÍ?“ vysvětluje, že je třeba co nejdříve zaplatit výkupné. V opačném případě se cena výkupného bude zvyšovat. V případě, že oběť zaplatí výkupné během tří dnů, musí zaplatit přibližně 588 amerických dolarů. Poté se cena zvyšuje každé tři dny. Virus oznamuje, že nezaručuje, že si dešifrovací klíč ponechá více než 15 dní. Informuje, že webová stránka může být kdykoliv zrušena, pak budou data oběti navždy ztraceny. Čtvrtá strana s názvem „JAK MÁM ZAPLATIT?“ vysvětluje, že oběť musí zaplatit výkupné v Bitcoinech a pak několik hodin vyčkat. Pátá strana s názvem „BITCOIN NÁKUP“ poskytuje informace o platebním systému Bitcoin a také obsahuje seznam webových stránek, kde si uživatel může Bitcoiny koupit.

Co dělat, když virus Maktub Locker infikuje počítač?

Za prvé, se musíte rozhodnout, zda chcete kybernetické zločince podpořit nebo ne. Pokud výkupné zaplatíte, pouze tak zločince podporujete a vyvoláváte v nich víru, že lidé jsou submisivní a z počítačových virů mají strach. To je motivuje vytvářet ještě složitější viry a požadovat větší výkupné. Navíc, věříte, že zločinci vám opravdu dají dešifrovací klíč?

Pokud se rozhodnete nezaplatit, je třeba Maktub Locker ihned odstranit z počítače. Je třeba odstranit všechny jeho součásti. V opačném případě by jeho pozůstatky mohly stáhnout do počítače podobné viry. Navíc, pokud si nepamatujete, že byste otevírali podezřelé e-maily, můžete mít v počítači nainstalovaného trojského koně, který mohl tento virus do počítače stáhnout. Je těžké odhalit trojské koně, a to je důvod, proč doporučujeme uživatelům, kteří byli postiženi virem Maktub stažení spolehlivého anti-malwarového softwaru a napadený počítač s ním zkontrolovat.
Můžete k tomu použít program FortectIntego.

FAQ:

Otázka: Už jsem tento virus vymazal. Jak mohu dešifrovat data?

Odpověď: Bohužel dešifrovácí nástroj pro ransomware Maktub Locker nebyl dosud vytvořen. Proto doporučujeme počítačovým uživatelům vytvářet a ukládat zálohy dat na externích discích, které jsou odpojeny od počítače.

Otázka: Jak mohu zabránit útoku virem Maktub Locker?

Odpověď: Je to docela jednoduché – stačí se držet dál od podezřelých e-mailů odeslaných lidmi, které osobně neznáte, vyhýbat se návštěvě podezřelých webových stránek a vyhýbat se kliknutím na podezřelé bannery nebo vyskakovací reklamy. Nicméně, také důrazně doporučujeme počítač chránit pomocí anti-malwarového programu.

Jak odstranit Maktub Locker?

Nedoporučujeme ransomware Maktub Locker odstranit ručně. Je to katastrofální a dobře postavený virus, který má tendenci skrývat své položky v počítačovém systému. Pokud nejste zkušený uživatel PC, doporučujeme k odstranění škodlivého softwaru používat výkonný program, například FortectIntego. Pokud i přesto chcete tento virus odstranit ručně, postupujte dle průvodce odstranění, který je uveden níže.

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Fortect Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s macOS
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Fortect Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Fortect Intego má bezplatný omezený skener. Fortect Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Fortect, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.

Návod na ruční odstranění viru Maktub Locker

Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Důležité! →
Pro běžné uživatele může být návod na ruční odstranění příliš komplikovaný. Správné odstranění vyžaduje pokročilé znalosti v oblasti IT (pokud jsou zásadní systémové soubory odstraněny nebo poškozeny, může to vést k celkovému poškození systému Windows) a může trvat několik hodin. Proto doporučujeme raději použít metodu automatického odstranění, kterou naleznete níže.

Krok 1. Přejděte do nouzového režimu se sítí

Ruční odstranění škodlivého softwaru se nejlépe provádí v nouzovém režimu. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Klikněte na Start > Napájení > Restartovat > OK.
 2. Jakmile je váš počítač aktivní, začněte opakovaně mačkat tlačítko F8 (pokud to nefunguje, zkuste F2, F12, Del atd. – vše záleží na modelu vaší základní desky), dokud se nezobrazí okno Rozšířené možnosti spuštění.
 3. Ze seznamu vyberte Nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Windows 10 / Windows 8

 1. Pravým tlačítkem klikněte na Start a vyberte Nastavení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Přejeďte dolů a vyberte Aktualizace a zabezpečení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Vlevo vyberte Obnovení.
 4. Posuňte dolů na Spuštění s upřesněným nastavením.
 5. Klikněte na Restartovat hned.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vyberte Odstranit potíže. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 7. Přejděte na Pokročilé možnosti. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 8. Vyberte Nastavení spuštění. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 9. Klikněte na Restartovat.
 10. Zmáčkněte klávesu 5 nebo klikněte na 5) Povolit nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 2. Ukončete podezřelé úlohy

Správce úloh systému Windows je užitečný nástroj, který zobrazuje všechny úlohy, které běží na pozadí. Pokud úlohu spouští malware, musíte ji ukončit:

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Klikněte na Více informací.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Posuňte dolů na část Procesy na pozadí a vyhledejte podezřelé procesy.
 4. Na proces klikněte pravým tlačítkem a vyberte Otevřít umístění souboru.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Přejděte zpět na proces, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Ukončit úlohu.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vymažte obsah škodlivé složky.

Krok 3. Zkontrolujte spouštění programu

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Přejděte na kartu Po spuštění.
 3. Na pochybný program klikněte pravým tlačítkem a vyberte Zakázat.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 4. Odstraňte soubory související s virem

Soubory související s malwarem naleznete na různých místech vašeho počítače. Zde jsou pokyny, které vám mohou pomoci je najít:

 1. Do vyhledávacího pole systému Windows zadejte Vyčištění disku a stiskněte Enter.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Vyberte jednotku, kterou chcete vyčistit (C: je ve výchozím nastavení váš hlavní disk a pravděpodobně to bude disk, který obsahuje škodlivé soubory).
 3. Procházejte seznamem souborů k odstranění a vyberte následující:

  Dočasné soubory internetu
  Stažené soubory
  Koš
  Dočasné soubory

 4. Vyberte Vyčistit systémové soubory.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Můžete také vyhledat další škodlivé soubory skryté v následujících složkách (zadejte tyto položky do vyhledávače Windows a stiskněte Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po dokončení restartujete počítač. Windows se standardně spustí v normálního režimu.

Odstraňte Maktub Locker pomocí System Restore

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Command Prompt Vyberte 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Command Prompt. Vyberte 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Obnovení systémových souborů a nastavení
  1. Jakmile se objeví okno Command Prompt, zadejte cd restore a klikněte na Enter. Zadejte 'cd restore' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  2. Nyní zadejte rstrui.exe a znovu stiskněte tlačítko Enter.. Zadejte 'rstrui.exe' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  3. Když se objeví nové okno, klepněte na tlačítko Next a vyberte bod obnovení, který označuje dobu před infiltrací Maktub Locker. Poté klikněte na Next. Jakmile se objeví okno 'System Restore', vyberte 'Next' Vyberte si bod obnovení a klepněte na tlačítko 'Next'
  4. Pro spuštění nástroje obnovení systému klikněte na tlačítko Yes. Klepněte na tlačítko 'Yes' a spusťte obnovení systému
  Po obnovení systému do dřívějšího data, si stáhněte a zkontrolujte počítač pomocí programu FortectIntego a ujistěte se, že odstranění Maktub Locker proběhlo úspěšně.

A nakonec byste také měli vždy myslet na ochranu proti crypto-ransomwarům. V zájmu ochrany počítače před Maktub Locker a dalšími ransomwary použijte renomovaný anti-spyware jako je například FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes

Doporučujeme Vám

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Jake Doevan
Jake Doevan - Život je příliš krátký na to ztrácet čas s viry

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Jake Doevan
O společnosti Esolutions

Návody na odstranění v dalších jazycích