Míra závažnosti:  
  (99/100)

Ransomwarový virus Cerber 2.0. Jak ho odstranit? (Průvodce odinstalace)

od Olivia Morelli - - | Druh: Ransomware

Byl vypuštěn virus Cerber ransomware verze 2. Co byste o něm měli vědět?

Virus Cerber2 je aktualizovaná verze Cerber ransomware. Autoři tohoto ransomwaru se rozhodly zintenzivnit hru a vytvořit ještě složitější variantu, která by se lišila od ostatních šifrovacích ransomwarových virů a samozřejmě je překonala. Druhou verzi uvedeného viru již nelze dešifrovat pomocí Cerber Decryptoru, protože chyby v kódu ransomwaru byly opraveny. Tato hrozba byla také zajištěna, aby zkomplikovala práci výzkumníků malwaru a zabránila jim v analýze viru.

Otázky týkající se Cerber 2.0 ransomware virus

Stejně jako předchozí verze, druhá verze šifruje soubory oběti a namísto přidání přípony .cerber, k nim přidá příponu .cerber2. Dalším důležitým faktem je, že tato varianta používá Microsoft API CryptGenRandom k vytvoření šifrovacího klíče, který je dvakrát delší než ten, který byl použit v předchozí verzi viru – nyní má klíč 32 bytů. Náš výzkumný pracovník zjistil, že virus byl naprogramován tak, aby nezašifroval počítače, které mají nastaveny jako výchozí následující jazyky:

Arménský, ázerbájdžánský, běloruštinu, gruzínský, kirgizštinu, kazašský, moldavský, ruský, turkmenský, tádžický, ukrajinský, uzbecký.

Pokud ransomware zjistí, že uživatel počítače mluví jedním z těchto jazyků, sám se eliminuje, jinými slovy, realizuje odstranění ransomwaru Cerber 2.0. V opačném případě přejde k šifrování. Virus je nastaven tak, aby nezašifroval výchozí složky systému a ponechal základní programy (jako základní internetové prohlížeče, Flash player, místní nastavení, ukázky hudby, videa, obrázky a podobná výchozí počítačová data). Zbytek osobních souborů oběti budou zašifrovány pomocí silného šifrování a nepoužitelné. Je nemožné s těmito soubory jakkoli manipulovat, pokud oběť nemá dešifrovací klíč, který, bohužel, musí být zakoupen od počítačovích zločinců, kteří tento virus vytvořili.

Cerber 2.0 ransomware virus

Virus Cerber 2 vytvoří soubory # DECRYPT MY FILES #.txt a # DECRYPT MY FILES #.html a ponechá je na počítači, kromě toho, změní tapetu, a aktivuje .vbs soubor, který uživateli oznamuje, že všechny dokumenty, fotografie a databáze byly zašifrovány. Tyto soubory, které virus zanechal v počítači mohou být nazývány žádosti o výkupné; soubory .html i .txt začínají takto:

Nemůžete najít soubory, které potřebujete? Je obsah souborů, které jste hledali nečitelný? To je normální, protože názvy souborů stejně jako data v nich byly zašifrovány.

Zbytek textu v žádosti o výkupné vysvětluje, co se stalo, a poskytuje návod, jak dešifrovat .cerber2 soubory. Jako obvykle je oběť vyzvána ke stažení prohlížeče Tor a zaplacení výkupného v bitcoinech. V každém případě vám doporučujeme výkupné neplatit a virus Cerber 2.0 ihned odstranit. Zaplacením výkupného byste pouze podpořili kybernetické zločince, kteří již žijí jako boháči, díky obětem, které jim za dešifrovací nástroje platí. Chcete-li virus odstranit, použijte anti-malwarový program, například Reimage

Distribuční metody

Metody šíření ransomwaru se liší, ale nejoblíbenější jsou stále tyto dvě:

 • Spam emaily;
 • Škodlivá reklama.

Není tajemstvím, že podvodníci často posílají uživatelům počítačů podvodné e-maily, které se tváří, že jsou od zaměstnanců nebo zástupců známých organizací či institucí. Obvykle k nim přiloží několik a žádají oběť o jejich otevření. Je zřejmé, že tyto přílohy obsahují nebezpečný obsah a mohou okamžitě spustit virus. Další způsob distribuce malwaru – škodlivá reklama je efektivní metoda pro ty počítačové zločince, kteří chtějí aby uživatel kliknul na nebezpečný odkaz a aktivoval kódy, které mohou implantovat malware v počítači oběti. Důrazně doporučujeme, abyste se drželi dál od reklam, které vyzývají k instalaci aktualizaci aplikací nebo vás straší tím, že je váš počítač vážně infikován. Po kliknutí na takovou reklamu, můžete skončit se škodlivým softwarovým balíčkem, který obsahuje ransomwarový virus.

Jak odstranit ransomwarový virus Cerber 2.0 a dešifrovat soubory?

Pokud jste se stali obětí ransomwarového viru Cerber 2.0, měli byste v žádosti o výkupné vidět, že byste neměli spoléhat na antivirové společnosti a používat jejich výrobky, protože soubory nelze dešifrovat. Ve skutečnosti, antivirové produkty nemohou obnovit zašifrované údaje, ale mohou chránit váš počítač před útoky škodlivého softwaru (pokud mají funkci ochrany v reálném čase). Chcete-li odstranit tento virus z počítače, doporučujeme použít jeden z nástrojů, které jsou uvedeny níže. Nedoporučujeme vám soubory zkoušet dešifrovat pomocí náhodných dešifrovacích nástrojů; takto si můžete poškodit data. Doporučujeme počkat než výzkumnící škodlivého softwaru objeví dešifrovací nástroj pro Cerber 2.0 zdarma. Tak budete moci svá data obnovit bezpečně. Samozřejmě můžete obnovit soubory ze zálohy; než to uděláte, musíte nejdříve dokončit odstranění viru Cerber 2.0.

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Reimage (odstranění) Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Reimage (odstranění) Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Supported versions Kompatibilní s OS X Supported versions
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Reimage, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
K odstranění škod způsobených viry se doporučuje program Reimage. Skenování zdarma vám umožní zkontrolovat, zda je váš počítač napaden. Pokud potřebujete škodlivý software odstranit, budete si muset koupit licencovanou verzi nástroje pro odstranění malwaru Reimage.

Návod na ruční odstranění viru Cerber 2.0:

Odstraňte Cerber 2.0 pomocí Safe Mode with Networking

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Safe Mode with Networking Vyberte 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Networking. Vyberte 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Odstranit Cerber 2.0

  Přihlaste se do svého infikovaného účtu a spusťte prohlížeč. Stáhněte si program Reimage nebo jiný legitimní anti-spywarový program. Před úplným skenováním systému a odstraněním škodlivých souborů, které patří k ransomwaru program aktualizujte a poté dokončete odstranění Cerber 2.0.

Pokud ransomware blokuje Safe Mode with Networking, zkuste další metodu.

Odstraňte Cerber 2.0 pomocí System Restore

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Command Prompt Vyberte 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Command Prompt. Vyberte 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Obnovení systémových souborů a nastavení
  1. Jakmile se objeví okno Command Prompt, zadejte cd restore a klikněte na Enter. Zadejte 'cd restore' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  2. Nyní zadejte rstrui.exe a znovu stiskněte tlačítko Enter.. Zadejte 'rstrui.exe' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  3. Když se objeví nové okno, klepněte na tlačítko Next a vyberte bod obnovení, který označuje dobu před infiltrací Cerber 2.0. Poté klikněte na Next. Jakmile se objeví okno 'System Restore', vyberte 'Next' Vyberte si bod obnovení a klepněte na tlačítko 'Next'
  4. Pro spuštění nástroje obnovení systému klikněte na tlačítko Yes. Klepněte na tlačítko 'Yes' a spusťte obnovení systému
  Po obnovení systému do dřívějšího data, si stáhněte a zkontrolujte počítač pomocí programu Reimage a ujistěte se, že odstranění Cerber 2.0 proběhlo úspěšně.

A nakonec byste také měli vždy myslet na ochranu proti crypto-ransomwarům. V zájmu ochrany počítače před Cerber 2.0 a dalšími ransomwary použijte renomovaný anti-spyware jako je například Reimage, Malwarebytes MalwarebytesCombo Cleaner nebo Plumbytes Anti-MalwareMalwarebytes Malwarebytes

O autorovi

Olivia Morelli
Olivia Morelli

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Olivia Morelli
O společnosti Esolutions

Zdroj: https://www.2-spyware.com/remove-cerber-2-0-ransomware-virus.html

Návody na odstranění v dalších jazycích