Odstranit virus Cerber 2.0 (Instrukce k odstranění viru)

Návod na odstranění viru Cerber 2.0

Co je to Ransomwarový virus Cerber 2.0?

Byl vypuštěn virus Cerber ransomware verze 2. Co byste o něm měli vědět?

Virus Cerber2 je aktualizovaná verze Cerber ransomware. Autoři tohoto ransomwaru se rozhodly zintenzivnit hru a vytvořit ještě složitější variantu, která by se lišila od ostatních šifrovacích ransomwarových virů a samozřejmě je překonala. Druhou verzi uvedeného viru již nelze dešifrovat pomocí Cerber Decryptoru, protože chyby v kódu ransomwaru byly opraveny. Tato hrozba byla také zajištěna, aby zkomplikovala práci výzkumníků malwaru a zabránila jim v analýze viru.

Stejně jako předchozí verze, druhá verze šifruje soubory oběti a namísto přidání přípony .cerber, k nim přidá příponu .cerber2. Dalším důležitým faktem je, že tato varianta používá Microsoft API CryptGenRandom k vytvoření šifrovacího klíče, který je dvakrát delší než ten, který byl použit v předchozí verzi viru – nyní má klíč 32 bytů. Náš výzkumný pracovník zjistil, že virus byl naprogramován tak, aby nezašifroval počítače, které mají nastaveny jako výchozí následující jazyky:

Arménský, ázerbájdžánský, běloruštinu, gruzínský, kirgizštinu, kazašský, moldavský, ruský, turkmenský, tádžický, ukrajinský, uzbecký.

Pokud ransomware zjistí, že uživatel počítače mluví jedním z těchto jazyků, sám se eliminuje, jinými slovy, realizuje odstranění ransomwaru Cerber 2.0. V opačném případě přejde k šifrování. Virus je nastaven tak, aby nezašifroval výchozí složky systému a ponechal základní programy (jako základní internetové prohlížeče, Flash player, místní nastavení, ukázky hudby, videa, obrázky a podobná výchozí počítačová data). Zbytek osobních souborů oběti budou zašifrovány pomocí silného šifrování a nepoužitelné. Je nemožné s těmito soubory jakkoli manipulovat, pokud oběť nemá dešifrovací klíč, který, bohužel, musí být zakoupen od počítačovích zločinců, kteří tento virus vytvořili.

Virus Cerber 2 vytvoří soubory # DECRYPT MY FILES #.txt a # DECRYPT MY FILES #.html a ponechá je na počítači, kromě toho, změní tapetu, a aktivuje .vbs soubor, který uživateli oznamuje, že všechny dokumenty, fotografie a databáze byly zašifrovány. Tyto soubory, které virus zanechal v počítači mohou být nazývány žádosti o výkupné; soubory .html i .txt začínají takto:

Nemůžete najít soubory, které potřebujete? Je obsah souborů, které jste hledali nečitelný? To je normální, protože názvy souborů stejně jako data v nich byly zašifrovány.

Zbytek textu v žádosti o výkupné vysvětluje, co se stalo, a poskytuje návod, jak dešifrovat .cerber2 soubory. Jako obvykle je oběť vyzvána ke stažení prohlížeče Tor a zaplacení výkupného v bitcoinech. V každém případě vám doporučujeme výkupné neplatit a virus Cerber 2.0 ihned odstranit. Zaplacením výkupného byste pouze podpořili kybernetické zločince, kteří již žijí jako boháči, díky obětem, které jim za dešifrovací nástroje platí. Chcete-li virus odstranit, použijte anti-malwarový program, například FortectIntego.

Distribuční metody

Metody šíření ransomwaru se liší, ale nejoblíbenější jsou stále tyto dvě:

 • Spam emaily;
 • Škodlivá reklama.

Není tajemstvím, že podvodníci často posílají uživatelům počítačů podvodné e-maily, které se tváří, že jsou od zaměstnanců nebo zástupců známých organizací či institucí. Obvykle k nim přiloží několik a žádají oběť o jejich otevření. Je zřejmé, že tyto přílohy obsahují nebezpečný obsah a mohou okamžitě spustit virus. Další způsob distribuce malwaru – škodlivá reklama je efektivní metoda pro ty počítačové zločince, kteří chtějí aby uživatel kliknul na nebezpečný odkaz a aktivoval kódy, které mohou implantovat malware v počítači oběti. Důrazně doporučujeme, abyste se drželi dál od reklam, které vyzývají k instalaci aktualizaci aplikací nebo vás straší tím, že je váš počítač vážně infikován. Po kliknutí na takovou reklamu, můžete skončit se škodlivým softwarovým balíčkem, který obsahuje ransomwarový virus.

Jak odstranit ransomwarový virus Cerber 2.0 a dešifrovat soubory?

Pokud jste se stali obětí ransomwarového viru Cerber 2.0, měli byste v žádosti o výkupné vidět, že byste neměli spoléhat na antivirové společnosti a používat jejich výrobky, protože soubory nelze dešifrovat. Ve skutečnosti, antivirové produkty nemohou obnovit zašifrované údaje, ale mohou chránit váš počítač před útoky škodlivého softwaru (pokud mají funkci ochrany v reálném čase). Chcete-li odstranit tento virus z počítače, doporučujeme použít jeden z nástrojů, které jsou uvedeny níže. Nedoporučujeme vám soubory zkoušet dešifrovat pomocí náhodných dešifrovacích nástrojů; takto si můžete poškodit data. Doporučujeme počkat než výzkumnící škodlivého softwaru objeví dešifrovací nástroj pro Cerber 2.0 zdarma. Tak budete moci svá data obnovit bezpečně. Samozřejmě můžete obnovit soubory ze zálohy; než to uděláte, musíte nejdříve dokončit odstranění viru Cerber 2.0.

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Fortect Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s macOS
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Fortect Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Fortect Intego má bezplatný omezený skener. Fortect Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Fortect, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.

Návod na ruční odstranění viru Cerber 2.0

Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Důležité! →
Pro běžné uživatele může být návod na ruční odstranění příliš komplikovaný. Správné odstranění vyžaduje pokročilé znalosti v oblasti IT (pokud jsou zásadní systémové soubory odstraněny nebo poškozeny, může to vést k celkovému poškození systému Windows) a může trvat několik hodin. Proto doporučujeme raději použít metodu automatického odstranění, kterou naleznete níže.

Krok 1. Přejděte do nouzového režimu se sítí

Ruční odstranění škodlivého softwaru se nejlépe provádí v nouzovém režimu. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Klikněte na Start > Napájení > Restartovat > OK.
 2. Jakmile je váš počítač aktivní, začněte opakovaně mačkat tlačítko F8 (pokud to nefunguje, zkuste F2, F12, Del atd. – vše záleží na modelu vaší základní desky), dokud se nezobrazí okno Rozšířené možnosti spuštění.
 3. Ze seznamu vyberte Nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Windows 10 / Windows 8

 1. Pravým tlačítkem klikněte na Start a vyberte Nastavení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Přejeďte dolů a vyberte Aktualizace a zabezpečení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Vlevo vyberte Obnovení.
 4. Posuňte dolů na Spuštění s upřesněným nastavením.
 5. Klikněte na Restartovat hned.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vyberte Odstranit potíže. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 7. Přejděte na Pokročilé možnosti. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 8. Vyberte Nastavení spuštění. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 9. Klikněte na Restartovat.
 10. Zmáčkněte klávesu 5 nebo klikněte na 5) Povolit nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 2. Ukončete podezřelé úlohy

Správce úloh systému Windows je užitečný nástroj, který zobrazuje všechny úlohy, které běží na pozadí. Pokud úlohu spouští malware, musíte ji ukončit:

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Klikněte na Více informací.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Posuňte dolů na část Procesy na pozadí a vyhledejte podezřelé procesy.
 4. Na proces klikněte pravým tlačítkem a vyberte Otevřít umístění souboru.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Přejděte zpět na proces, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Ukončit úlohu.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vymažte obsah škodlivé složky.

Krok 3. Zkontrolujte spouštění programu

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Přejděte na kartu Po spuštění.
 3. Na pochybný program klikněte pravým tlačítkem a vyberte Zakázat.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 4. Odstraňte soubory související s virem

Soubory související s malwarem naleznete na různých místech vašeho počítače. Zde jsou pokyny, které vám mohou pomoci je najít:

 1. Do vyhledávacího pole systému Windows zadejte Vyčištění disku a stiskněte Enter.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Vyberte jednotku, kterou chcete vyčistit (C: je ve výchozím nastavení váš hlavní disk a pravděpodobně to bude disk, který obsahuje škodlivé soubory).
 3. Procházejte seznamem souborů k odstranění a vyberte následující:

  Dočasné soubory internetu
  Stažené soubory
  Koš
  Dočasné soubory

 4. Vyberte Vyčistit systémové soubory.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Můžete také vyhledat další škodlivé soubory skryté v následujících složkách (zadejte tyto položky do vyhledávače Windows a stiskněte Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po dokončení restartujete počítač. Windows se standardně spustí v normálního režimu.

Odstraňte Cerber 2.0 pomocí System Restore

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Command Prompt Vyberte 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Command Prompt. Vyberte 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Obnovení systémových souborů a nastavení
  1. Jakmile se objeví okno Command Prompt, zadejte cd restore a klikněte na Enter. Zadejte 'cd restore' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  2. Nyní zadejte rstrui.exe a znovu stiskněte tlačítko Enter.. Zadejte 'rstrui.exe' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  3. Když se objeví nové okno, klepněte na tlačítko Next a vyberte bod obnovení, který označuje dobu před infiltrací Cerber 2.0. Poté klikněte na Next. Jakmile se objeví okno 'System Restore', vyberte 'Next' Vyberte si bod obnovení a klepněte na tlačítko 'Next'
  4. Pro spuštění nástroje obnovení systému klikněte na tlačítko Yes. Klepněte na tlačítko 'Yes' a spusťte obnovení systému
  Po obnovení systému do dřívějšího data, si stáhněte a zkontrolujte počítač pomocí programu FortectIntego a ujistěte se, že odstranění Cerber 2.0 proběhlo úspěšně.

A nakonec byste také měli vždy myslet na ochranu proti crypto-ransomwarům. V zájmu ochrany počítače před Cerber 2.0 a dalšími ransomwary použijte renomovaný anti-spyware jako je například FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes

Doporučujeme Vám

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Olivia Morelli
O společnosti Esolutions

Návody na odstranění v dalších jazycích