Odstranit virus Cerber (Instrukce k odstranení) - aktualizace Čvn 2018

Návod na odstranění viru Cerber

Co je to Virus Cerber?

Virus Cerber zašifruje vaše soubory a vyžádá si výkupné Cerber virus

K uzamčení souborů svých obětí využívá Cerber šifrovací algoritmus AES. Virus Cerber si můžete – podobně jako řadu jiných ransomwarových hrozeb – stáhnout do počítače jako přílohu nějakého nevyžádaného e-mailu. Zajímavostí tohoto viru je fakt, že nenapadá uživatele z určitých zemí, konkrétně z Ázerbajdžánu, Arménie, Běloruska, Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Gruzie, Moldavska, Turkménistánu, Tádžikistánu, Ruska, Uzbekistánu a Ukrajiny.

Bydlíte-li jinde než v jedné z výše uvedených zemí, spadáte bohužel do oblasti ohrožení. Soubor viru, který si uživatel stáhne do počítače zpravidla nevědomky, se automaticky spustí při následujícím startu počítače. Ihned poté začne zobrazovat chybová hlášení a počítač restartuje. Poté spustí počítač v Nouzovém režimu se sítí, aby jej následně restartoval znovu, opět v normálním režimu. V tuto chvíli zahájí virus i šifrování souborů.

Po uzamčení souborů zanechá virus Cerber v každé složce se zašifrovanými daty také vzkaz se žádostí o výkupné. Ten najdete v souboru s názvem DECRYPT MY FILES (tj. „dešiftovat mé soubory“), který může mít různé přípony: .html, .txt či .vbs. Soubor s koncovkou .vbs vám přehraje i zvukovou zprávu následujícího znění:

Attention. Attention. Attention. Your documents, photos, databases and other important files have been encrypted!

V žádosti o výkupné vysvětlí virus uživateli jeho situaci a poskytne mu instrukce, jak postupovat. Uživatel si má stáhnout přohlížeč Tor, s jehož pomocí se anonymně přihlásí na stránky, na nichž výkupné zaplatí. Požadované výkupné je 1.25 Bitcoinu, tj. zhruba 512 dolarů. Virus zároveň pohrozí, že nedojde-li k úhradě výkupného do sedmi dnů, požadovaná částka se zdvojnásobí. V případě, že oběť skutečně zaplatí, poskytne jí virus unikátní odkaz, z něhož bude možné stáhnout si klíč pro dešifrování souborů. Bez zaplacení výkupného soubory bohužel dešifrovat nelze.

Cerber virus

Existuje způsob, jak soubory dešifrovat i bez úhrady výkupného?

Bez zaplacení výkupného soubory bohužel dešifrovat nelze. Přesto ale doporučujeme výkupné neplatit. Každá platba podvodníky pouze povzbudí k další kriminální činnosti a k vývoji nových virů. Mějte také na paměti, že ani v případě, že zaplatíte, neexistuje ŽÁDNÁ záruka toho, že vám neznámí kybernetičtí zločinci s obnovou vašich souborů skutečně pomohou. Ztracená data můžete velice dobře obnovit např. ze zálohy na externím disku (pokud si data zodpovědně zálohujete). Zde důrazně doporučujeme nezálohovat si data na online úložištích, tzv. cloudech. Některé viry se totiž dokážou s pomocí vašeho připojení dostat i tam. Pokud si data nezálohujete, můžete vyzkoušet „antivirové“ nástroje pro dešifrování souborů – Photorec, Kaspersky virus-fighting utilities či R-Studio. Nezapomeňte, že ještě před obnovou dat je třeba ransomware z počítače odstranit. Toho lze docílit s pomocí nějakého anti-malwarového softwaru, např. programu FortectIntego.

Cerber virus

Jak se ransomware Cerber šíří?

Škodlivý software Cerber nabízí distributorům partnerský distribuční program. Různí podvodníci mu tak pomáhají s distribucí výměnou za úplatu – tj. procentuální část z každého úspěšně získaného výkupného. Nejčastější cestou šíření viru Cerber jsou nevyžádané e-maily. Proto je třeba dávat si na nevyžádané e-maily, a zejména pak jejich přílohy, dobrý pozor Obezřetnost je na místě také u stránek nabízejících soubory či programy ke stažení. I ty mohou být využity k šíření pochybných virů jako je Cerber. Kromě toho doporučujeme vyhýbat se obecně rizikovým webům.

Cerber virus

Jako mohu virus Cerber odstarnit?

Virus Cerber se řadí mezi nejnebezpečnější počítačové hrozby současnosti. Přestože se odborníci na počítačovou bezpečnost snaží vyvinout pro tento virus odpovídající dešifrovací nástroj, v tuto chvíli nezbývá obětem stále ještě nic jiného, než spolehnout se na dešifrovací klíč (a slib) podvodníků. V případě, že se rozhodnete výkupné neplatit, virus co nejrychleji odstraňte. Virus Cerber je dobře strukturovaný a rozhodně i nebezpečný. Odborníci doporučují vzít si na pomoc s odstraněním tohoto viru vhodný anti-malwarový program. Rozhodnete-li se odstranit virus ručně, postupujte podle následujícího návodu:

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Fortect Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s macOS
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Fortect Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Fortect Intego má bezplatný omezený skener. Fortect Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Fortect, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.

Návod na ruční odstranění viru Cerber

Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Důležité! →
Pro běžné uživatele může být návod na ruční odstranění příliš komplikovaný. Správné odstranění vyžaduje pokročilé znalosti v oblasti IT (pokud jsou zásadní systémové soubory odstraněny nebo poškozeny, může to vést k celkovému poškození systému Windows) a může trvat několik hodin. Proto doporučujeme raději použít metodu automatického odstranění, kterou naleznete níže.

Krok 1. Přejděte do nouzového režimu se sítí

Ruční odstranění škodlivého softwaru se nejlépe provádí v nouzovém režimu. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Klikněte na Start > Napájení > Restartovat > OK.
 2. Jakmile je váš počítač aktivní, začněte opakovaně mačkat tlačítko F8 (pokud to nefunguje, zkuste F2, F12, Del atd. – vše záleží na modelu vaší základní desky), dokud se nezobrazí okno Rozšířené možnosti spuštění.
 3. Ze seznamu vyberte Nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Windows 10 / Windows 8

 1. Pravým tlačítkem klikněte na Start a vyberte Nastavení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Přejeďte dolů a vyberte Aktualizace a zabezpečení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Vlevo vyberte Obnovení.
 4. Posuňte dolů na Spuštění s upřesněným nastavením.
 5. Klikněte na Restartovat hned.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vyberte Odstranit potíže. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 7. Přejděte na Pokročilé možnosti. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 8. Vyberte Nastavení spuštění. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 9. Klikněte na Restartovat.
 10. Zmáčkněte klávesu 5 nebo klikněte na 5) Povolit nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 2. Ukončete podezřelé úlohy

Správce úloh systému Windows je užitečný nástroj, který zobrazuje všechny úlohy, které běží na pozadí. Pokud úlohu spouští malware, musíte ji ukončit:

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Klikněte na Více informací.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Posuňte dolů na část Procesy na pozadí a vyhledejte podezřelé procesy.
 4. Na proces klikněte pravým tlačítkem a vyberte Otevřít umístění souboru.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Přejděte zpět na proces, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Ukončit úlohu.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vymažte obsah škodlivé složky.

Krok 3. Zkontrolujte spouštění programu

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Přejděte na kartu Po spuštění.
 3. Na pochybný program klikněte pravým tlačítkem a vyberte Zakázat.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 4. Odstraňte soubory související s virem

Soubory související s malwarem naleznete na různých místech vašeho počítače. Zde jsou pokyny, které vám mohou pomoci je najít:

 1. Do vyhledávacího pole systému Windows zadejte Vyčištění disku a stiskněte Enter.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Vyberte jednotku, kterou chcete vyčistit (C: je ve výchozím nastavení váš hlavní disk a pravděpodobně to bude disk, který obsahuje škodlivé soubory).
 3. Procházejte seznamem souborů k odstranění a vyberte následující:

  Dočasné soubory internetu
  Stažené soubory
  Koš
  Dočasné soubory

 4. Vyberte Vyčistit systémové soubory.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Můžete také vyhledat další škodlivé soubory skryté v následujících složkách (zadejte tyto položky do vyhledávače Windows a stiskněte Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po dokončení restartujete počítač. Windows se standardně spustí v normálního režimu.

Odstraňte Cerber pomocí System Restore

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Command Prompt Vyberte 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Command Prompt. Vyberte 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Obnovení systémových souborů a nastavení
  1. Jakmile se objeví okno Command Prompt, zadejte cd restore a klikněte na Enter. Zadejte 'cd restore' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  2. Nyní zadejte rstrui.exe a znovu stiskněte tlačítko Enter.. Zadejte 'rstrui.exe' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  3. Když se objeví nové okno, klepněte na tlačítko Next a vyberte bod obnovení, který označuje dobu před infiltrací Cerber. Poté klikněte na Next. Jakmile se objeví okno 'System Restore', vyberte 'Next' Vyberte si bod obnovení a klepněte na tlačítko 'Next'
  4. Pro spuštění nástroje obnovení systému klikněte na tlačítko Yes. Klepněte na tlačítko 'Yes' a spusťte obnovení systému
  Po obnovení systému do dřívějšího data, si stáhněte a zkontrolujte počítač pomocí programu FortectIntego a ujistěte se, že odstranění Cerber proběhlo úspěšně.

A nakonec byste také měli vždy myslet na ochranu proti crypto-ransomwarům. V zájmu ochrany počítače před Cerber a dalšími ransomwary použijte renomovaný anti-spyware jako je například FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes

Doporučujeme Vám

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Vůdce

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Ugnius Kiguolis
O společnosti Esolutions

Návody na odstranění v dalších jazycích