Míra závažnosti:  
  (99/100)

Odstranit virus Cerber (Instrukce k odstranení) - aktualizace Čvn 2018

od Ugnius Kiguolis - -   Cerber Ransomware | Druh: Ransomware

Virus Cerber zašifruje vaše soubory a vyžádá si výkupnéCerber virus

 

K uzamčení souborů svých obětí využívá Cerber šifrovací algoritmus AES. Virus Cerber si můžete – podobně jako řadu jiných ransomwarových hrozeb – stáhnout do počítače jako přílohu nějakého nevyžádaného e-mailu. Zajímavostí tohoto viru je fakt, že nenapadá uživatele z určitých zemí, konkrétně z Ázerbajdžánu, Arménie, Běloruska, Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Gruzie, Moldavska, Turkménistánu, Tádžikistánu, Ruska, Uzbekistánu a Ukrajiny.

Bydlíte-li jinde než v jedné z výše uvedených zemí, spadáte bohužel do oblasti ohrožení. Soubor viru, který si uživatel stáhne do počítače zpravidla nevědomky, se automaticky spustí při následujícím startu počítače. Ihned poté začne zobrazovat chybová hlášení a počítač restartuje. Poté spustí počítač v Nouzovém režimu se sítí, aby jej následně restartoval znovu, opět v normálním režimu. V tuto chvíli zahájí virus i šifrování souborů.

Cerber ransomware

Otázky týkající se Cerber virus

Po uzamčení souborů zanechá virus Cerber v každé složce se zašifrovanými daty také vzkaz se žádostí o výkupné. Ten najdete v souboru s názvem DECRYPT MY FILES (tj. „dešiftovat mé soubory“), který může mít různé přípony: .html, .txt či .vbs. Soubor s koncovkou .vbs vám přehraje i zvukovou zprávu následujícího znění:

Attention. Attention. Attention. Your documents, photos, databases and other important files have been encrypted!

V žádosti o výkupné vysvětlí virus uživateli jeho situaci a poskytne mu instrukce, jak postupovat. Uživatel si má stáhnout přohlížeč Tor, s jehož pomocí se anonymně přihlásí na stránky, na nichž výkupné zaplatí. Požadované výkupné je 1.25 Bitcoinu, tj. zhruba 512 dolarů. Virus zároveň pohrozí, že nedojde-li k úhradě výkupného do sedmi dnů, požadovaná částka se zdvojnásobí. V případě, že oběť skutečně zaplatí, poskytne jí virus unikátní odkaz, z něhož bude možné stáhnout si klíč pro dešifrování souborů. Bez zaplacení výkupného soubory bohužel dešifrovat nelze.

Cerber virus

Existuje způsob, jak soubory dešifrovat i bez úhrady výkupného?

Bez zaplacení výkupného soubory bohužel dešifrovat nelze. Přesto ale doporučujeme výkupné neplatit. Každá platba podvodníky pouze povzbudí k další kriminální činnosti a k vývoji nových virů. Mějte také na paměti, že ani v případě, že zaplatíte, neexistuje ŽÁDNÁ záruka toho, že vám neznámí kybernetičtí zločinci s obnovou vašich souborů skutečně pomohou. Ztracená data můžete velice dobře obnovit např. ze zálohy na externím disku (pokud si data zodpovědně zálohujete). Zde důrazně doporučujeme nezálohovat si data na online úložištích, tzv. cloudech. Některé viry se totiž dokážou s pomocí vašeho připojení dostat i tam. Pokud si data nezálohujete, můžete vyzkoušet „antivirové“ nástroje pro dešifrování souborů – Photorec, Kaspersky virus-fighting utilities či R-Studio. Nezapomeňte, že ještě před obnovou dat je třeba ransomware z počítače odstranit. Toho lze docílit s pomocí nějakého anti-malwarového softwaru, např. programu Reimage.

Cerber virus

Jak se ransomware Cerber šíří?

Škodlivý software Cerber nabízí distributorům partnerský distribuční program. Různí podvodníci mu tak pomáhají s distribucí výměnou za úplatu – tj. procentuální část z každého úspěšně získaného výkupného. Nejčastější cestou šíření viru Cerber jsou nevyžádané e-maily. Proto je třeba dávat si na nevyžádané e-maily, a zejména pak jejich přílohy, dobrý pozor Obezřetnost je na místě také u stránek nabízejících soubory či programy ke stažení. I ty mohou být využity k šíření pochybných virů jako je Cerber. Kromě toho doporučujeme vyhýbat se obecně rizikovým webům.

Cerber virus

Jako mohu virus Cerber odstarnit?

Virus Cerber se řadí mezi nejnebezpečnější počítačové hrozby současnosti. Přestože se odborníci na počítačovou bezpečnost snaží vyvinout pro tento virus odpovídající dešifrovací nástroj, v tuto chvíli nezbývá obětem stále ještě nic jiného, než spolehnout se na dešifrovací klíč (a slib) podvodníků. V případě, že se rozhodnete výkupné neplatit, virus co nejrychleji odstraňte. Virus Cerber je dobře strukturovaný a rozhodně i nebezpečný. Odborníci doporučují vzít si na pomoc s odstraněním tohoto viru vhodný anti-malwarový program. Rozhodnete-li se odstranit virus ručně, postupujte podle následujícího návodu:

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Reimage (odstranění) Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Reimage (odstranění) Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Supported versions Kompatibilní s OS X Supported versions
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Reimage, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
K odstranění škod způsobených viry se doporučuje program Reimage. Skenování zdarma vám umožní zkontrolovat, zda je váš počítač napaden. Pokud potřebujete škodlivý software odstranit, budete si muset koupit licencovanou verzi nástroje pro odstranění malwaru Reimage.
obrázek pro Virus Cerber
obrázek pro Virus Cerber

Návod na ruční odstranění viru Cerber:

Odstraňte Cerber pomocí Safe Mode with Networking

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Safe Mode with Networking Vyberte 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Networking. Vyberte 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Odstranit Cerber

  Přihlaste se do svého infikovaného účtu a spusťte prohlížeč. Stáhněte si program Reimage nebo jiný legitimní anti-spywarový program. Před úplným skenováním systému a odstraněním škodlivých souborů, které patří k ransomwaru program aktualizujte a poté dokončete odstranění Cerber.

Pokud ransomware blokuje Safe Mode with Networking, zkuste další metodu.

Odstraňte Cerber pomocí System Restore

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Command Prompt Vyberte 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Command Prompt. Vyberte 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Obnovení systémových souborů a nastavení
  1. Jakmile se objeví okno Command Prompt, zadejte cd restore a klikněte na Enter. Zadejte 'cd restore' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  2. Nyní zadejte rstrui.exe a znovu stiskněte tlačítko Enter.. Zadejte 'rstrui.exe' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  3. Když se objeví nové okno, klepněte na tlačítko Next a vyberte bod obnovení, který označuje dobu před infiltrací Cerber. Poté klikněte na Next. Jakmile se objeví okno 'System Restore', vyberte 'Next' Vyberte si bod obnovení a klepněte na tlačítko 'Next'
  4. Pro spuštění nástroje obnovení systému klikněte na tlačítko Yes. Klepněte na tlačítko 'Yes' a spusťte obnovení systému
  Po obnovení systému do dřívějšího data, si stáhněte a zkontrolujte počítač pomocí programu Reimage a ujistěte se, že odstranění Cerber proběhlo úspěšně.

A nakonec byste také měli vždy myslet na ochranu proti crypto-ransomwarům. V zájmu ochrany počítače před Cerber a dalšími ransomwary použijte renomovaný anti-spyware jako je například Reimage, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes

O autorovi

Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Vůdce

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Ugnius Kiguolis
O společnosti Esolutions

Zdroj: https://www.2-spyware.com/remove-cerber-virus.html

Návody na odstranění v dalších jazycích