Jak přežít útok WannaCry?

Kybernetický útok ke kterému došlo v pátek 12. května 2017 bezpochyby způsobil, že se WannaCry ransomware objevil na titulcích všech hlavních zpravodajských stránek. Škodlivý počítačový virus (který je také známý jako Wana Decrypt0r, WannaCryptor, WannaCrypt0r, Wcry nebo WNCRY) se zaměřuje především na starší verze systému Microsoft Windows, ačkoli odborníci doporučují uživatelům systému Windows 10, aby se neradovali příliš brzy. Ačkoli byl kybernetický útok zastaven díky snahám výzkumného pracovníka v oblasti malwaru pod uživatelským jménem MalwareTech , je velmi pravděpodobné, že virus bude i nadále útočit na uživatele počítačů, ačkoli pomocí jiných způsobů distribuce, než zmíněný kybernetický útok. Vzhledem k tomu, že se škodlivému softwaru podařilo poškodit soukromé soubory na více než 230 000 počítačových systémech v přibližně 150 zemích, není překvapením, že uživatelé počítačů nervózně hledají metody prevence ransomwaru a nástroje pro opravu postižených počítačů. Být napadeni virem, který požaduje výkupné jako je Wana Decrypt0r 2.0 , který vyhrožuje odstraněním vašich souborů, pokud nezaplatíte požadovanou sumu peněz, je to zjevně hrozná zkušenost. V takových situacích je obtížné zůstat klidní a zachovat se rozumně. Proto jsme připravili průvodce, který vysvětluje, jak chránit počítač před útokem WannaCry a co dělat v případě, že se stanete oběťmi kybernetického útoku.

Chraňte svůj počítač před WannaCry

 1. Uvedený počítačový virus se zdá být schopen infikovat všechny verze systému Windows kromě Windows 10. Aktualizace na Windows 10 je jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit před útokem ransomwaru.
 2. Společnost Microsoft již opravila chybu zabezpečení, kterou využíval ransomware pomocí funkce EternalBlue; proto je nutné nainstalovat aktualizaci zabezpečení MS17-010.
 3. Zakažte službu SMBv1 pomocí pokynů od společnosti Microsoft. Přečtěte si prosím pozorně pokyny!
 4. Nainstalujte spolehlivý bezpečnostní software a mějte ho neustále zapnutý. Nezapomeňte jej často aktualizovat nebo pokud je to možné, povolte automatické aktualizace.
 5. Udržujte všechny počítačové programy aktuální. Pokud máte staré programy, které nikdy nepoužíváte, odinstalujte je. Chcete-li chránit počítač před kybernetickými útoky, pravidelně aktualizujte programy, které se rozhodnete zachovat. Je to nesmírně důležité, protože útočníci mají tendenci využívat zranitelná místa zabezpečení v zastaralém a ne příliš pokročilém softwaru.
 6. Nevypínejte bránu Firewall.
 7. Vytvořte zálohy dat. Najděte data, která chcete chránit, vytvořte kopii a poté přesuňte kopii na přenosné zařízení pro ukládání dat, například USB. Odpojte zařízení od počítače a uložte jej na bezpečné místo.

Co dělat, když WannaCry zašifruje vaše soubory?

 1. Rozhodněte se, co chcete dělat – podpoříte počítačové kriminálníky tím, že zaplatíte? Nedoporučujeme platit výkupné, protože v mnohých případech se podvodníci ani neobtěžují pomoci obětem obnovit jejich soubory, a to i v případě, že je zaplaceno výkupné.
 2. Pokud jste se rozhodli, že nezaplatíte, restartujte počítač do nouzového režimu se sítí. Tímto způsobem zastavíte virus a nebude tak moci pokračovat ve své činnosti. Počkejte, až se počítač úplně spustí a poté stáhněte nejnovější aktualizaci softwaru zabezpečení. Spusťte systémovou kontrolu a pokud se virus nepodaří najít, zvažte použití silnějšího nástroje pro odstranění škodlivého softwaru.
 3. Odstraňte nalezený virus pomocí softwaru pro odstraňování škodlivého softwaru.
 4. Proveďte preventivní opatření popsaná výše k ochraně vašeho systému před kybernetickými útoky.
 5. Přestože v současné době soubory šifrované tímto virem a označeny příponami .wcry, .wncry, .wncryt nelze obnovit pomocí nástrojů pro dešifrování dat, neměli byste ztratit naději, že soubory obnovíte. Pokud máte zálohu dat, použijte ji k nahrazení zašifrovaných souborů. Pokud ne, vyzkoušejte možnosti obnovení dat popsané v tomto článku o WannaCry.
O autorovi
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Malwarový analytik...

Kontaktujte Olivia Morelli
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce
Soubory
Software
Porovnávání