Adwary a "únosci" prohlížeče jsou nyní na druhém místě mezi malwary

Adwares and browser hijackers are now in the second place among malwaresPrvní polovinu roku 2015 lze nazvat dobou adwarů a „únosců“ prohlížeče. Bezpečnostní experti již zveřejnili, že adwary a
„únosci“ prohlížeče se dostaly na druhé místo mezi malwary, zatímco na konci roku 2013 byly pouze na pátém a na konci roku 2012 dokonce na sedmém místě! Trojské koně mohou být stále brány jako nejrozšířenější hrozby mezi malwary, ale je více než jasné, že adwary se neuvěřitelně rozšířily.

Proč tomu tak je? Za prvé proto, že s pomocí těchto potenciálně nežádoucích programů mají hackeři větší příležitost, přijít k penězům. Nepotřebují infikovat počítače bankovními trojany a pokoušet se krást peníze z bank, které se aktivně chrání technologiemi jako je dvoufaktorová autentizace. Stačí jim přesměrovat uživatele na jejich přidružené webové stránky a shrábnout peníze. A zobrazování vyskakovacích oken s reklamou při prohlížení internetu, se nezdá být velmi alarmující. Někteří z postižených uživatelů jen tyto okna s reklamami uzavírají, aniž by si uvědomili, že jejich počítač byl infikován. Toto je bohužel nejjednodušší cesta ke ztrátě osobně neidentifikovatelných údajů, které adwary a „únosci“ obvykle shromažďují. Také můžete být přesměrováni na nedůvěryhodné webové stránky, které propagují pochybné programy. Proč byste to měli snášet?

Tak, jak můžete odhalit adware/“únosce“ ve vašem počítači? Za prvé tak, že se vaše úvodní stránka a/nebo výchozí vyhledávač změnil. Pokud jste právě zjistili, že máte místo vašeho oblíbeného vyhledávače delta-homes.com [delta-homes.com], isearch.omiga-plus.com [isearch.omiga-plus.com], mystartsearch.com [mystartsearch.com] a nebo jiný, měli byste spustit skenování antivirovým programem nebo anti-spywarem. Podle bezpečnostních analytiků jsou právě tito „únosci“ prohlížeče nejrozšířenější. Existují však stovky jiných, které se v první polovině roku 2015 aktivně šířili. Všechny tyto hrozby mají schopnost zobrazovat změněné výsledky vyhledávání a přesměrovat oběti na požadované webové stránky, proto je třeba se jim vyhýbat.

Druhou známkou toho, že do vašeho počítače bez vašeho vědomí vnikl adware nebo jiný potenciálně nežádoucí program je neustálé zobrazování otravných reklam. Jsme přesvědčeni o tom, že neexistuje uživatel, kterému se při prohlížení internetu nezobrazily reklamy Adchoices. Nicméně, si můžete také všimnout ‚Reimage‘ PC Repair Online, Picexa a podobných vyskakovacích reklam. Nejnebezpečnější z nich jsou ty, které upozorňují na chybějící aktualizace programů jako je Java, Flash Player, FLV Player, download manager nebo prohlížeč. Takto se samozřejmě pouze snaží oklamat uživatele ke stažení těchto chybějících „aktualizací“, které jsou ve skutečnosti další potenciálně nežádoucí programy nebo dokonce viry.

Poslední známkou toho, že máte v počítači adware nebo „únosce“ prohlížeče je podezřelé zpomalení prohlížeče. Je tomu tak proto, že jsou tyto hrozby schopny přidat do prohlížeče vlastní složky, které lze nalézt i v systému.

Nicméně, si stále myslíme, že hrozby ransomware, jako je například Cryptolocker nebo CTB Locker jsou nejnebezpečnější. Zatímco „únosci“ prohlížeče a adwary mohou provádět činnosti za vašimi zády a jste v ohrožení krádeže identity nebo infiltrace malwaru, kryptovací ransomwary jsou schopné zašifrovat každý z vašich souborů a učinit je nepoužitelnými. Každé zašifrování následuje žádost o výkupné, které může být $100 nebo $500 a více…

O autorovi
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Vůdce

Ugnius Kiguolis je profesionální malwarový analytik, který je také zakladatelem a vlastníkem stránek odstranitvirus.cz. V současné době přebírá funkci šéfredaktora.

Kontaktujte Ugnius Kiguolis
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce
Software
Porovnávání