Superfish, Delta Homes a JollyWallet byly nejpopulárnější adwary roku 2014

Podle nejnovější studie Googlu se v roce 2014, 5.5% jeho uživatelů, při prohlížení internetu zobrazovaly škodlivé reklamy. To se rovná desítkám milionů uživatelů, kteří mohli být zapojeni do takových nebezpečných aktivit, jako je krádež dat, instalace malwaru a „unesení“ vyhledávaných dotazů.

Dodatečné výsledky studie, na které se také podíleli University of California, Berkeley a Santa Barbara, způsobily ještě více diskusí a obav, protože bylo odhaleno, že 50.870 rozšíření prohlížeče Chrome a více než 34.000 softwarových aplikací působilo jako nežádoucí adwary. To znamená, že mohli vkládat reklamy nebo nahradit stávající na stránkách, které uživatelé navštívili. Předpokládá se, že počet potenciálně nežádoucích aplikací v budoucnu ještě poroste, takže nejlepší rada, kterou vám v současné chvíli můžeme dát, je instalace anti-spywaru s dobrou pověstí, který bude neustále aktuální.

Zdá se, že nejoblíbenější adwary, které byly příčinou zobrazování nežádoucích reklam při prohlížení v roce 2014 byly Superfish [Superfish] a Jollywallet [Jollywallet]. Tyto programy se objevily v 3,9 a 2,4 procentech výsledků vyhledávání Google. Navíc, pokud jste minulý rok stahovali do počítače freeware, můžete znát další potenciálně nežádoucí program, který „unášel“ prohlížeče a vkládal reklamy do vyhledávaných dotazů. Tento program je známý jako delta-homes.com [delta-homes.com]. Nejzajímavější charakteristikou této aplikace je to, že může nakazit oba systémy, Windows i Mac. Tak se zdá, že je dnes úplně jedno pro jaký operační systém se rozhodnete.

Proč mají spameři potřebu vkládat reklamy do vašich výsledků vyhledávání a nejčastěji navštívených stránek? Za prvé proto, že vás mohou přesměrovat na přidružené webové stránky a shrábnout peníze za reklamu. Některé webové stránky, které jsou touto metodou propagovány jsou stránky pro nakupování, jiné s nakupováním nemají nic společného. Dále také mohou tyto reklamy používat ke shromažďování osobně identifikovatelných a osobně neidentifikovatelných informací, které poté sdílí s třetími stranami. A nakonec se vám mohou snažit, prostřednictvím těchto reklam, nabízet podezřelé programy a malware.

Pokud chcete zůstat v bezpečí, měli byste si do počítače naistalovat bezpečnostní software s dobrou pověstí. Pokud používáte operační systém Windows, stáhněte si SpyHunter, který je skvělý k blokaci adwaru a jeho odstranění ze systému. Uživatelům systému Mac vysoce doporučujeme Webroot SecureAnywhere AntiVirus, což je velmi výkonný a dobře navržený nástroj.

O autorovi
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Vůdce

Ugnius Kiguolis je profesionální malwarový analytik, který je také zakladatelem a vlastníkem stránek odstranitvirus.cz. V současné době přebírá funkci šéfredaktora.

Kontaktujte Ugnius Kiguolis
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce
Software
Porovnávání