Prevence před virem Locky: 5 tipů jak mít věci pod kontrolou

Je těžké najít uživatel internetu, který o Locky viru a jeho škodlivém dopadu na celý online svět ještě neslyšel. V případě, že internet používáte jen zřídka nemusíte si být tohoto viru a proč působí tolik problémů vědomi, pak jsme rádi, že vás o této kybernetické hrozbě můžeme informovat. Locky virus je program typu ransomware, který se zaměřuje na osobní data a šifruje je. Poté zobrazuje žádost o výkupné požadující konkrétní částku peněz výměnou za vrácení šifrovaných dat zpět. Vzhledem ke složitosti tohoto viru, se mu podařilo infikovat tisíce počítačů po celém světě a předpokládá se, že vyloudil miliony dolarů ze soukromých i firemních uživatelů. Překvapivě, tento virus dosud nebyl zastaven a ve virtuálním světě stále řádí. Proto jsme poskytli několik doporučení, které vám pomohou zabránit proniknutí viru Locky do počítače a snížit škodu, kterou způsobuje. Tato doporučení jsou uvedena níže:

  • Neotevírejte podezřelé e-maily nebo spam, který vám byl zdánlivě zaslán vládními institucemi. Bylo zaznamenáno, že malware se preferuje šířit prostřednictvím e-mailů, které obsahují přílohu Word nebo JavaScript. Dejte si pozor na všechny e-maily, které mají název předmětu například: faktura J-98223100 nebo podobné. I když s uvedenými institucemi pravidelně obchodujete, v případě pochybností je kontaktujte přímo. Pokud pracujete ve firmě, poučte své kolegy, aby dávali pozor na přijaté e-maily od neznámých odesílatelů. Také byste je měli poučit o této hrozbě.
  • Pravidelně zálohujte systémové soubory. Můžete použít externí disky, online zálohování, cloudové úložiště a podobná řešení, aby jste kopie nejcennějších souborů udrželi v bezpečí. Uvědomte si, že ve většině případů mohou být i data na on-line uložišti (Dropbox, na Disku Google nebo Microsoft onedrive) ovlivněna ransomwarem, protože jsou připojena k počítači přes síť.
  • Nainstalujte spolehlivý bezpečnostní software. Ten je důležité mít, protože byste mohli infikované soubory přehlédnout, především trojské koně, které mají tendenci se úspěšně skrývat. Kromě toho je nezbytné anti-spywarový a antivirový program pravidelně aktualizovat, aby software dostával nejnovější virové databáze tak často, jak je to možné. Anti-malwarový program se může často také hodit k odstranění menšího malwaru.
  • Aktualizujte systémový software denně. Aktualizace jsou velmi důležité. Nejnovější verze prohlížeče minimalizuje pravděpodobnost „únosu“ ransomwarem. Kromě toho aktualizace systémových programů nejen zajišťuje efektivní výkon, ale také snižuje možnost jejich poškození.
  • Zakažte makra. Jednou ze zvláštností Locky ransomwaru je, že se aktivuje sám, pokud jsou v systému povolena makra. Pokud tomu tak není, pak vás vyzve tak učinit. Samozřejmě, byste měli takový požadavek ignorovat. Bez ohledu na to, že makra jsou zakázána společností Microsoft ve výchozím nastavení, měli byste se ujistit, že nastavení ve vašem počítači a počítačích vašich kolegů je správné.

Pro shrnutí, tato bezpečnostní opatření by vám měla pomoci udržet váš počítač v bezpečí před ransomwarem. Nicméně, buďte realisti a pamatujte na přísloví „doufat v nejlepší, ale připravit se na nejhorší.“ Pokud jste byli nakaženi, přečtěte si návod k odstranění viru Locky.

O autorovi
Lucia Danes
Lucia Danes - Zabývající se viry

Kontaktujte Lucia Danes
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce