Nový virus Facebook Messengeru přináší falešné odkazy na video

Nový podvod ve službě Facebook Messenger naznačuje, že po internetu koluje vaše video

Uživatelé Facebooku si v populární síti všimli a nahlásili nové podvody. Tentokrát jde o tentýž starý virus Facebook Messenger, který ohrožuje uživatelské účty a jedná jménem oběti a dále šíří škodlivý odkaz.

Podvod používá základní techniku sociálního inženýrství, která láká potenciální oběť kliknout na poskytnutou adresu URL. Kromě toho se oběť cítí bezpečně, protože odkaz pochází od jednoho z jejich přátel z Facebooku. Zpráva obvykle obsahuje krátkou větu, která vypadá jako „to jsi ty? [jméno] :|.”

Smajlík na konci zprávy je jiný a poskytovaný odkaz je zkrácen; proto uživatel nemůže zjistit, kam vede. Zkratka však naznačuje, že odkaz vede k tajemnému videu a vzbudí zvědavost oběti.

New Facebook Messenger virus attack delivers fake video links

Typická strategie: Nainstalujte něco pro sledování videa

Experti z oblasti počítačové bezpečnosti jsou již obeznámeni s technikou, která je používána k tomu, aby zvědavé uživatele přiměla k instalaci Facebook Message Video virus. Jakmile oběť klikne na kompromitovaný odkaz a vstoupí na phishingovou stránku (která je navržen tak, aby vypadala jako YouTube nebo jiná populární platforma pro sdílení videí), objeví se zavádějící vyskakovací okno a požádá oběť o instalaci aktualizace nebo aplikace (může to být falešný Adobe Flash Player nebo plug-in).

Nabízený soubor neobsahuje žádný software související s video streamingem. Nese škodlivý obsah, který později nabourá účet oběti a odesílá podvodné zprávy všem kontaktům.

Když mluvíme o falešných přehrávačích Adobe Flash Players, chceme vás informovat, že jde o jedno z nejnebezpečnějších ohrožení vaší bezpečnosti. Jeden z nejnovějších počítačových útoků byl založen na falešných vyskakovacích oknech, které se objevily na kompromitovaných webech, a naléhaly na uživatele nainstalovat aktualizovaný přehrávač Flash Player. Bohužel spuštění souboru install_flash_player.exe pouze infikovalo počítač ransomwarem Bad Rabbit.

Co dělat, když byl váš Facebookový účet kompromitován

Pokud nový facebookový virus vzbudí vaši zvědavost a dokonce jste souhlasili s instalací škodlivého souboru nabízeného stránkami propagovanými prostřednictvím tohoto nového podvodu, je třeba malware odstranit a váš účet zabezpečit.

  • První věc, kterou doporučujeme, je informovat vaše přátele o virovém útoku a že kliknutí na odkaz, který pošlete, ohrozí i jejich facebookové profily.
  • Dále byste měli zkontrolovat počítač pro facebookový virus a okamžitš jej odstranit. Nedoporučujeme změnit heslo před odstraněním viru, protože by virus vaše nové heslo při jeho zadávání mohl ukrást.
  • Jakmile je virus odstraněn, podnikněte kroky k ochraně vašeho účtu. Změňte heslo a zvažte možnost dvoufaktorového ověřování.
O autorovi
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Vášnivý výzkumník virů

Gabriela E. Hall je vášnivá badatelka v oblasti malwaru, která už téměř deset let pracuje pro odstranitvirus.cz.

Kontaktujte Gabriel E. Hall
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce
Soubory
Software
Porovnávání