Míra závažnosti:  
  (97/100)

Androidový virus. Jak ho odstranit? (Průvodce odinstalace)

od Jake Doevan - -   virus Android | Druh: Malware
12

Co je to Androidový virus?

Android virus

Výraz 'Androidový virus' začal být používán k označení malwaru, který dokáže útočit na přístroje s Androidem. Množství takových virů přitom neustále narůstá. V současné době panuje názor, že škodlivá je dokonce každá desátá mobilní aplikace. Odborníci na počítačovou bezpečnost varují, že většina těchto virů nějak operuje s placením přes intenet.

Díky tomu mohou snadno získávat údaje z platebních karet svých obětí, jejich přihlašovací údaje, hesla a další osobně identifikovatelné informace. Kromě hrozeb tohoto typu pak existují stovky dalších, méně závažných mobilních virů. Ty mohou shromažďovat údaje o vašich kontaktech, e-mailové adresy a další podobná data, která pak odesílají různým třetím stranám.

Mobilní viry vás také mohou bez vašeho vědomí přihlásit k odběru určitých nadstandardních služeb, mohou zaznamenávat vaše konvezrace, stáhnout vám do telefonu další malware, zobrazovat vám vyskakovací okna s reklamou nebo vás přesměrovat na nebezpečné internetové stránky. Celkem působivý výčet nepříjemností, že?

U Androidových virů, podobně jako u těch běžných, můžete velmi snadno přehlédnout moment, kdy vám do telefonu proklouznou. Zpozornět vás tak donutí až náhlé zpomalení systému, různá podezřelá upozornění, přesměrování nebo mírně zvýšené účty za telefon. Jestliže vás něco podobného trápí, možná je čas zamyslet se nad zabezpečením telefonu. Nejlepším opatřením je vždy instalace spolehlivého antiviru, který váš zavirovaný přístroj zkontroluje, vyčistí a do budoucna také ochrání.

Metody a strategie šíření mobilních virů:

V době psaní tohoto příspěvku potřebují Androidové viry k instalaci do telefonu stále ještě pomoc daného uživatele, který si musí škodlivou aplikaci vědomě nainstalovat sám. Jsme ale přesvědčeni, že vyvinutí záludnějších metod distribuce mobilních virů je pouze otázkou času. Androidové viry se vám do přístroje nainstalují zpravidla společně s nějakou jinou, často pochybnou aplikací.

Mobilní aplikace se šíří internetem různými způsoby. My doporučujeme stahovat si je vždy pouze z legitimních a k tomu určených zdrojů, na kterých jsou všechny programy před zahrnutím do nabídky vždy náležitě prověřeny. Mezi tato důvěryhodná místa patří například Google Obchod Play, Amazon či Samsung.

I v jejich případě si ale jakoukoli aplikaci, kterou si budete do svého telefonu stahovat, nejdříve prověřte. Informovanější uživatelůé totiž možná vědí, že se hackerům v minulosti podařilo dostat škodlivou aplikaci dokonce i na Google Obchod Play. Před jejím odhalením si ji stihlo stáhnout asi 10 000 lidí.

Objevují se také informace o zavirovaných stránkách, která vám mohou škodlivou aplikaci nainstalovat do telefonu automaticky. Pokud chcete svůj telefon před androidovými viry ochránit, nenavštěvujte žádné podezřelé/ilegální stránky a vyhýbejte se jakémukoli stahování z pochybných odkazů, které se vám na displeji objeví při surfování po internetu. V neposlední řadě je na místě zvážit rovněž instalaci spolehlivého antivirového programu. Ten vás před škodlivými aplikacemi včetně Andoridových virů ochrání nejúčinněji.

Android virus

Verze Androidového viru:

Virus NotCompatible je nebezpečný androidový virus, který se chová jako proxy. Po zavirování mobilního telefonu se připojí ke svému serveru a čeká na konkrétní příkazy. Spekuluje se, že tento malware připojí napadené aparáty k botnetu a udělá z nich zařízení pro rozesílání spamu.

Určitá část odborníků na počítačovou bezpečnost také varuje, že malware NotCompatible lze velice snadno využít k odcizení osobních informací z telefonu či podobných zařízení. K ochraně před těmito hrozbami doporučujeme stáhnout si antivirový program pro mobilní telefony. Takový software váš přístroj před podobnými viry ochrání.

Virus Lastacloud je trojský kůň známý také jako Android.Lastacloud. Jeho vývojáři jej aktivně šíří po internetu v podobě aktualizací pro WhatsApp a Androidový prohlížeč s názvy Updatecom.whatsapp.update a com.androidbrowser.update. V mobilním přístroji se tento virus snaží ukrást osobní informace napadeného uživatele, např. seznam kontaktů, účty, ke kterým se oběť přes telefon přihlašuje, interní a externí úložiště a podobně.

Dále se může pokusit nainstalovat do mobilního přístroje další kybernetické hrozby. S odstraněním tohoto viru z telefonu vám mohou pomoci téměř všechny spolehlivé antivirové programy pro Android. Odstranění viru nicméně NEODKLÁDEJTE. Vyřešte situaci dřív, než vám tento virus stihne způsobit další nepříjemnosti.

Androidový policejní virus je nová verze viru FBI, který tak nyní dokáže napadat i mobilní telefony. Jde v současné době o nejzávažnější hrozbu pro mobilní telefony. Tento virus dokáže zablokovat celý systém a zašifrovat všechny soubory, které jsou v něm uloženy.

Poté vám zobrazí podvodné varování a přesměruje vás na internetové stránky, jejichž cílem je přinutit vás k uhrazení „výkupného“, jež po vás výměnou za odblokování telefonu vyžaduje. Napadení tímto virem si nelze nevšimnout. Pokud k němu dojde, nenavštěvujte žádné stránky, které by po vás vyžadovaly přihlášení vašim uživatelským jménem a heslem. Tuto malwarovou aplikaci neprodleně odstraňte!

Jak odstranit Androidový virus?

Při napadení vašeho mobilního přístroje Androidovým virem vám hrozí následující problémy:

  • Ztráta citlivých dat. Škodlivé aplikace využívané k útokům na přístroje s Androidem mohou často shromažďovat citlivá data svých obětí, např. kontakty, přihlašovací údaje, e-mailové adresy a podobně.
  • Ztráta peněz. Většina androidového malwaru dokáže odesílat zprávy na nadstandartně zpoplatněná čísla či přihlašovat uživatele k různým nadstandartním službám. V takovém případě uživateli hrozí finanční ztráty.
  • Zavlečení malwaru do mobiního přístroje. Androidový virus se může pokusit zavléci vám do přístroje další malware. Kromě toho vám může zobrazovat rušivou inzerci, vyskakovací okna a různé podvodné zprávy.
  • Snížený výkon mobilního zařízení. V důsledku napadení těmito viry může dojít ke zpomalení vašeho systému, případně k jiným potížím s jeho výkoností.

Pokud si myslíte, že se na vašem telefonu či jiném přístroji s Androidem ukrývá Andoridový virus, vřele doporučujeme provést kontrolu přístroje aplikací Reimage. Tento účinný antivirus dokáže odhalit i škodlivé soubory a další součásti virů. Některé viry mohou ale bezpečnostní software zablokovat, aby tak svému odstranění předešly. Je-li to i váš případ, pak svůj Androidový přístroj před spuštěním programu android Mobile Security restartujte a spusťte jej v Nouzovém režimu:

  1. Najděte tlačítko pro spuštění přístroje a na několik vteřin, dokud se neobjeví nabídka, jej stiskněte. Vyberte možnost Vypnout.
  2. Poté, co se objeví dialogové okno, které vám nabídne možnost restartovat Android v Nouzovém režimu, si tuto možnost zvolte a potvrďte OK.

Pokud toto řešení selže, přístroj pouze vypněte a zapněte. V momentě, kdy začne být aktivní, zkuste aktivovat Nouzový režim tím, že zároveň stisknete a budete držet možnosti Menu, Zvýšit hlasitost, Snížit Hlasitost či Snížit hlasitost, Zvýšit hlasitost.

Androidové viry můžete zkusit odstranit i sami. Stačí škodlivou aplikaci z mobilu odinstalovat. V takovém případě je ale třeba postupovat velmi opatrně, neboť hrozí, že si ze systému odstraníte i užitečné soubory a aplikace. S ručním odstraněním androidových virů vám pomůže následující návod:

Můžeme být partnerem jakéhokoli produktu, který doporučujeme na našich stránkách. Pro plné znění viz Dohodu o užívání Stažením kteréhokoli z poskytovaných anti-spywarových programů pro odstranění Androidový virus souhlasíte s zásady ochrany osobních údajů a dohoda o užívání
jednejte ihned!
Stáhnout
Reimage (odstranění) Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Reimage (odstranění) Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s OS X
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodařilo odstranit infekci pomocí programu Reimage, odešlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností o problému.
Reimage se doporučuje pro odinstalování Androidový virus. Skenování zdarma vám umožní zkontrolovat, zda je váš počítač napaden. Pokud potřebujete škodlivý software odstranit, budete si muset koupit licencovanou verzi nástroje pro odstranění malwaru Reimage.
Více informací o tomto programu naleznete v recenzi programu Reimage.
Tiskové zmínky o Reimage

O autorovi

Jake Doevan
Jake Doevan - Život je příliš krátký na to ztrácet čas s viry

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Zdroj: https://www.2-spyware.com/remove-android-virus.html

Návody na odstranění v dalších jazycích