Odstranit YAC (Návod k odstranení) - aktualizace Čvc 2017

Návod na odstranění hrozby YAC

Co je to YAC?

Co je to YAC?

YAC

YAC (zkratka z Yet Another Cleaner) je pochybný bezpečnostní software vývojáře Elex do Brasil Participações Ltda Technology Inc. Tento zdánlivě neškodný program se stal předmětem již celé řady internetových diskusí. Přestože nelze říci, že by byl vyloženě škodlivý či selhával ve své funkci detekce nebezpečných virů, pojí se s tímto programem určité ne zcela čestné praktiky. Poté, co si jej nainstalujete do systému můžete například zjistit, že je prakticky nemožné odinstalovat YAC jinak, než s pomocí jiného bezpečnostního softwaru. Problematická je i jeho distribuce.

YAC se šíří zpravidla společně s dalšími programy, které jsou nenápadně přiloženy do jeho instalačního balíčku. Proto je třeba věnovat instalaci YAC zvýšenou pozornost. V opačném případě se vám mohou ihned po instalaci YAC objevit na počítači i jiné – nevyžádané a nežádoucí – aplikace, např. i MyPC backup, Search.yac.mx, isafe a podobně. Tyto nežádoucí programy mohou ve vašem počítači pozměnit různá systémová nastavení a zapříčinit tak v počítači nežádoucí aktivity – přesměrování, zpomalení systému, vyskakovací okna s reklamou atd.

To však bohužel není vše… Při čtení 'Podmínek použtí' programu YAC můžete narazit na větu, která říká: „Spolupracujeme s anti-spywarovými a anti-malwarovými společnostmi: Malwarebytes (Malwarebytes Antimalware), PC Tools (Spyware Doctor), Enigma Software (SpyHunter 4), SUPERantispyware (Superantispyware), SurfRight B.V. (Hitman Pro).“

S téměř stoprocentní jistotou se ale opovažujeme tvrdit, že výše uvedení anti-viroví a anti-spywaroví vývojáři nemají o uvedené „spolupráci“ sebemenší ponětí. Výčet vývojářů nám ale naopak vhodně poukazuje na to, jaké programy si nainstalovat, máme-li o seriózní ochranu svého počítače skutečně zájem. Kterýkoli s uvedených programů nám poslouží mnohem lépe než YAC. Ten naopak doporučujeme z počítače neprodleně odstranit. Nejjednodušším řešením bude vzít si v takovém případě na pomoc anti-spywarovou aplikaci FortectIntego.

YAC

Jak se mi YAC dostal do počítače?

Program Yet Another Cleaner si můžete – podobně jako jiné programy vyvíjené za účelem antivirové a jiné ochrany počítačů – stáhnout z internetu, konkrétně např. z webů Softpedia, Cnet apod. Již výše v textu jsme se přitom zmiňovali o tom, že hned při instalaci softwaru YAC je třeba zvýšená opatrnost. Program s sebou může nést další, často pochybné součásti, např. vyhledávač Search.yac.mx.

Ten vám může po stažení do systému přesměrovat vaše internetové prohlížeče a a posílat vás na pochybné internetové stránky svých obchodních partnerů, zobrazovat vám vyskakovací okna s nežádoucí reklamou a podobně. Přestože nelze jednoznačně tvrdit, že by byl YAC přímo škodlivý, nelze jej považovat ani za spolehlivý a důvěryhodný bezpečnostní software, který by měl skutečně pozitivní dopady na funkčnost vašeho zařízení. Pokud máte zájem o ochranu počítače před viry, doporučujeme zvolit si raději nějaký důvěryhodný a ověřený bezpečnostní software, jako je např. FortectIntego či SpyHunter 5Combo Cleaner.

Jak odstranit YAC?

Ochranná funkce aplikace Yet Another Cleaner se z výše uvedených důvodů jeví jako značně pochybná a jeho největším „přínosem“ tak zůstávají reklamy, které YAC uživateli zobrazuje. Nepovažujete-li takovou činnost za nikterak přínosnou a užitečnou, určitě vám doporučujeme program YAC z počítače co nejrychleji odstranit. Postupovat můžete následovně:

Windows 7 / Vista / XP

  • Klikněte na Start → Ovládací panely → Programy a funkce (uživatelé Windows XP kliknou na Přidat/Odebrat programy).
  • Zde vyhledejte Yet Another Cleaner, PC Backup, YAC Search, iSafe či jakékoli jiné podezřelé programy, které se vám v nedávné době nainstalovaly do počítače.
  • Odinstalujte je a uložte provedené změny kliknutím na tlačítko OK.

Windows 8

  • Jste-li uživatel Windows 8, klikněte pravým tlačítkem myši do levého spodního rohu obrazovky. Poté, co se zobrazí nabídka rychlého přístupu, zvolte Ovládací panely a Odinstalovat program.
  • Vyhledejte Yet Another Cleaner, PC Backup, YAC Search, iSafe či jakékoli jiné podezřelé programy, které se vám do počítače nainstalovaly v nedávné době.
  • Odinstalujte je a potvrďte provedené změny kliknutím na OK.
Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Fortect Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s macOS
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Fortect Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Fortect Intego má bezplatný omezený skener. Fortect Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Fortect, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.

Doporučujeme Vám

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Olivia Morelli
O společnosti Esolutions

Návody na odstranění v dalších jazycích