Míra závažnosti:  
  (96/100)

Odstranit virus HELP_YOUR_FILES

Linas Kiguolis - -
12

Co byste měli vědět o viru HELP_YOUR_FILES?

HELP_YOUR_FILES je dalším virem z dílny vývojářů ransomwaru CryptoWall. Úzce souvisí s viry jako CryptoWall 3.0, Cryptowall 4.0 a HELP_DECRYPT. Pokud jste o žádném z těchto virů v životě neslyšeli, vězte, že se jedná o hrozby ze skupiny tzv. ransomwaru (ransom = výkupné), tedy o jedny z nejnebezpečnějších počítačových hrozeb vůbec. S pomocí pokročilých technik se vám tyto viry snadno dostanou do systému, kde vám zašifrují vaše soubory a následně vás požádají o výkupné, jehož zaplacením podmíní opětovné dešifrování vašich dat.

Do systému proklouzne ransomware HELP_YOUR_FILES obvykle v přestrojení za notifikaci z banky, za fakturu nebo za podobné dokumenty – přílohy pochybných mailů. Virus se přitom snaží působit co nejoficálněji. Ihned po napadení počítače zašifruje virus většinu dostupných souborů (audio, video, text a další podobné dokumenty). Spoléhá se přitom na kódování RC4. Obzvláště ohroženy jsou především soubory s příponami: .txt, .ppt, .jpg, .gif, .pdf, .mp3, .mp4, .flv, .wmv. Po zašifrování souborů pozmění virus i jejich názvy, které nahradí náhodnými řadami znaků (ysjo96d.9d4 atd.). Nakonec zobrazí své oběti tuto zprávu:

HELP_YOUR_FILES 

V každé složce obsahující virem zaširfovaná data najdete jeden z následujících souborů – HELP_YOUR_FILES.PNG, HELP_YOUR_FILES.HTML či HELP_YOUR_FILES.TXT. Soubory ukrývají instrukce viru vedoucí k obnově zašifrovaných dat. Virus vás požádá o výkupné ve výši 700 dolarů, které má být uhrazeno v bitcoinech. Na provedení platby vám dá časový limit, po jehož překročení se částká zdvojnásobí, či dokonce ztrojnásobí. Virus HELP_YOUR_FILES může blokovat antivirové nástroje určené k dešifrování dat. V takové chvíli se vám může zdát, že vám skutečně nezbyde nic jiného, než viru zaplatit a risknout, že vám internetoví podvodníci na oplátku opravdu zašlou dešifrovací klíč. Naštěstí ale máte ještě další možnosti – obnovit soubory například ze zálohy. V případě, že si data pravidelně zálohujete, podvodníkům v žádném případě neplaťte a obnovte si své soubory ze zálohy! Virus HELP_YOUR_FILES je třeba z počítače neprodleně odstranit. To lze provést např. s pomocí antiviru Reimage.

Jak může ransomware HELP_YOUR_FILES napadnout můj počítač?

Virus HELP_YOUR_FILES se šíří v zavirovaných e-mailech s falešným obsahem. Pokud vám přijde podezřelý e-mail od neznámého odesílatele, nikdy neotvírejte ani si nestahujte jeho přílohy. Tento ransomware se často šíří v souborech (přílohách) s názvy jako “PENALTY.TXT.EXE,” “REWARD.TXT.EXE,” „RESUME.TXT.EXE“ a podobně. Nezkušení uživatelé nemusí rozpoznat, že TXT v názvu těchto souborů neoznačuej typ souboru, nýbrž je pouze zavádějící součástí názvu. Skutečnou příponou, která definuje typ souboru, je vždy poslední část názvu za tečkou, zde tedy koncové EXE. V případě výše uvedených souborů se tedy nejedná o textové dokumenty, nýbrž o programy. Další důležitý tip v prevenci před napadením tímto ransomwarem zní: vyhýbejte se surfování po nespolehlivých internetových stránkách – nikdy nevíte, zda některý z odkazů, který na stránkách najdete, nemá za úkol automatické spuštění škodlivého souboru, jímž může být např. právě i virus HELP_YOUR_FILES. Nebezpečné jsou v tomto ohledu zejména odkazy na pornografických stránkách. Právě ty jsou na spuštění škodlivých programů navázány nejčastěji.

Kromě uvedného je třeba být opatrný také při instalaci nového softwaru do počítače. Vždy věnujte pozornost každému jednotlivému kroku instalačního procesu, neklikejte unáhleně na tlačítko ‚Další‘ a nepřeskakujte žádná důležitá oznámení. Věnujte pár minut kontrole ‚Zásad na ochranu osobních údajů‘ i ‚Obchodních podmínek‘ dané aplikace – pokud narazíte na informaci o tom, že instalovaný program propaguje další aplikace, dohlédněte na instalační proces o to bedlivěji. Při každé instalaci byste si měli volit její Vlastní či Pokročilou verzi, která vám umožní zrušit souhlas s instalací dodatečných, zpravidla neznámých a nežádoucích programů. Takových příloh najdete často pravděpodobně hned několik.

Jak tento virus odstranit?

Soubory zašifrované tímto virem bohužel nelze obnovit jinak než ze zálohy dat. Nemáte-li svá data zálohovaná na externím disku, můžete – i když bez záruky úspěchu – vyzkoušet jeden z následujících nástrojů: R-StudioPhotorec. Virus HELP_YOUR_FILES – známý rovněž pod názvem CryptoWall 4.0 – lze odstranit s pomocí návodu uvedeného níže. Kromě ručního odstranění si můžete vzít na pomoc s odstraněním tohoto viru i antivirový program, my doporučujeme anti-malware s názvem Reimage.

Můžeme být partnerem jakéhokoli produktu, který doporučujeme na našich stránkách. Pro plné znění viz Dohodu o užívání Stažením kteréhokoli z poskytovaných anti-spywarových programů pro odstranění virus HELP_YOUR_FILES souhlasíte s zásady ochrany osobních údajů (našimi zásadami ochrany osobních údajů) a dohoda o užívání (s dohodou o užívání)
Reimage se doporučuje pro odinstalování virus HELP_YOUR_FILES. Skenování zdarma vám umožní zkontrolovat, zda je váš počítač napaden. Pokud potřebujete škodlivý software odstranit, budete si muset koupit licencovanou verzi nástroje pro odstranění malwaru Reimage.

Více informací o tomto programu naleznete v recenzi programu Reimage.
Reimage se doporučuje pro odinstalování virus HELP_YOUR_FILES. Skenování zdarma vám umožní zkontrolovat, zda je váš počítač napaden. Pokud potřebujete škodlivý software odstranit, budete si muset koupit licencovanou verzi nástroje pro odstranění malwaru Reimage.

Více informací o tomto programu naleznete v recenzi programu Reimage.
Tiskové zmínky o Reimage
Tiskové zmínky o Reimage
Podobné programy
Malwarebytes Anti Malware
Vyzkoušeli jsme, jak je Malwarebytes Anti Malware účinný při odstraňování virus HELP_YOUR_FILES (2016-01-04)
Webroot SecureAnywhere AntiVirus
Vyzkoušeli jsme, jak je Webroot SecureAnywhere AntiVirus účinný při odstraňování virus HELP_YOUR_FILES (2016-01-04)
obrázek pro virus HELP_YOUR_FILES
obrázek pro virus HELP_YOUR_FILESobrázek pro virus HELP_YOUR_FILES
Zdroj: http://www.2-spyware.com/remove-help_your_files-virus.html

Návody na odstranění v dalších jazycích