Odstranit TeslaCrypt 2.0 (Instrukce k odstranění viru)

Návod na odstranění hrozby TeslaCrypt 2.0

Co je to TeslaCrypt 2.0?

Co je to ransomware?

Ransomware je škodlivý virus, který se vám může dostat do počítače zpravidla jako příloha infikovaného e-mailu. Ve chvíli, kdy tuto přílohu otevřete, se virus v počítači spustí a zaviruje vám osobní soubory obsahující hudbu, videa, obrázky či texty. Ransomwarové viry napadené soubory zašifrují a za jejich opětovné odemčení následně požadují „výkupné“ (anglicky „ransom“). Jeho zaplacení ale vůbec nemusí znamenat, že uživatel skutečně získá svá data zpět.

TeslaCrypt vypouští svou další verzi

Právě mezi ransomwarové viry patří i TeslaCrypt. Jeho tvůrci v nedávné době vyvinuli a vypustili novou verzi – TeslaCrypt 2.0 (předchozí verze tohoto viru je popsána v článku Virus TeslaCrypt). Nová verze tohoto viru se od své starší předchůdkyně odlišuje tím, že mění příponu zašifrovaných souborů na .VVV. Po zašifrování souborů po sobě TeslaCrypt zanechá soubor typu .html, v němž popisuje, jak získat zašiforvaná data zpět. Text tohoto oznámení přitom kopíruje varovnou zprávu viru CryptoWall. Virus vás požádá o uhrazení výkupného, obvykle ve výši 500 dolarů, a to prostřednictvím bitcoinového platebního systému.

TeslaCrypt 2.0 šifruje soubory s pomocí algoritmu AES-256-CBC. K vygenerování unikátního hesla pro každého napadeného uživatele pak používá algoritmus ECHD. Tvůrci a prodejci bezpečnostního softwaru bohužel uvádějí, že obnovit v takové situaci zašifrovaná data bez uhrazení výkupného je velice obtížné, ne-li nemožné. Uhrazení požadované částky vám obnovu ztracených dat NEZAJISTÍ. Slibům kybernetických podvodníků, kteří uživateli odcizí osobní data a soubory, nelze důvěřovat. Pokud na své obrazovce výstražnou zprávu viru TeslaCrypt 2.0 uvidíte a zjistíte, že vám byl odepřen přístup k souborům, je třeba odstranit TeslaCrypt 2.0 z počítače a zabránit mu tak v šifrování dalších dat. S tím vám může dobře pomoci například antivirová aplikace FortectIntego.

Jak se mi TeslaCrypt 2.0 dostal do počítače?

Ransomwarové viry se šíří obvykle mailem, a to jako trojský kůň. Tato nová verze viru TeslaCrypt se navíc zaměřuje i na počítačové hráče a šíří se rovněž v balíčcích společně s různými hrami. TeslaCrypt 2.0 může trvale zničit vaše osobní soubory, proto je nutné být si jeho nebezpečí vědom a snažit se napadení virem předejít. K tomu můžete využít několik následujících tipů:

 • Vyhýbejte se surfování po podezřelých internetových stránkách. Poznáte je obvykle podle velkého množství rušivého reklamního obsahu a vyskakovacích oken.
 • Nestahujte si nedůvěryhodný software z pochybných domén – takový software může s vysokou pravděpodobností obsahovat i škodlivé či napadené programy, či dokonce viry.
 • Neotvírejte přílohy e-mailů od neznýmých odesílatelů – mohou obsahovat malware.
 • Nový software si do počítače instalujte se zvýšenou opatrností. Vždy věnujte pozornost každému kroku instalačního procesu, čtěte si Obchodní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů a vybírejte si zásadně bezpečnou verzi instalace, tj. instalaci Vlastní či Pokročilou. Pouze při nich budete informováni o všech dodatečných, nezřídka pochybných aplikacích, které by se vám rády nainstalovaly do počítače společně se stahovaným softwarem. Během instalace je třeba zrušit souhlas se stažením těchto podezřelých příloh.

Máte-li obavy, že už se vám TeslaCrypt 2.0 do počítače proplížil a právě teď v něm šifruje vaše data, pokračujte na další stránku. Najdete tam instrukce, jak TeslaCrypt 2.0 odstranit, i doporučení, jak zašifrovaná data opětovně zpřístupnit.

Jak mohu tento ransomware odstranit?

Tento záludný virus se můžete pokusit odstranit i sami. Protože se ale jedná o značně nebezpečný a profesionálně naprogramovaný malware, doporučujeme dát v tomto případě přednost odstranění automatickou cestou. Odstranění viru TeslaCrypt 2.0 není tak snadné jako odstranit z počítače například spyware. Doporučujeme proto vzít si na pomoc anti-malwarový program SpyHunter. K dešifrování souborů je pak možné využít programy: Photorec, R-Studio či Kaspersky virus-fighting utilities. Manuálně lze virus odstranit s pomocí následujících instrukcí:

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Fortect Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s macOS
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Fortect Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Fortect Intego má bezplatný omezený skener. Fortect Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Fortect, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.

Návod na ruční odstranění hrozby TeslaCrypt 2.0

Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Důležité! →
Pro běžné uživatele může být návod na ruční odstranění příliš komplikovaný. Správné odstranění vyžaduje pokročilé znalosti v oblasti IT (pokud jsou zásadní systémové soubory odstraněny nebo poškozeny, může to vést k celkovému poškození systému Windows) a může trvat několik hodin. Proto doporučujeme raději použít metodu automatického odstranění, kterou naleznete níže.

Krok 1. Přejděte do nouzového režimu se sítí

Ruční odstranění škodlivého softwaru se nejlépe provádí v nouzovém režimu. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Klikněte na Start > Napájení > Restartovat > OK.
 2. Jakmile je váš počítač aktivní, začněte opakovaně mačkat tlačítko F8 (pokud to nefunguje, zkuste F2, F12, Del atd. – vše záleží na modelu vaší základní desky), dokud se nezobrazí okno Rozšířené možnosti spuštění.
 3. Ze seznamu vyberte Nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Windows 10 / Windows 8

 1. Pravým tlačítkem klikněte na Start a vyberte Nastavení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Přejeďte dolů a vyberte Aktualizace a zabezpečení.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Vlevo vyberte Obnovení.
 4. Posuňte dolů na Spuštění s upřesněným nastavením.
 5. Klikněte na Restartovat hned.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vyberte Odstranit potíže. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 7. Přejděte na Pokročilé možnosti. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 8. Vyberte Nastavení spuštění. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 9. Klikněte na Restartovat.
 10. Zmáčkněte klávesu 5 nebo klikněte na 5) Povolit nouzový režim se sítí. Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 2. Ukončete podezřelé úlohy

Správce úloh systému Windows je užitečný nástroj, který zobrazuje všechny úlohy, které běží na pozadí. Pokud úlohu spouští malware, musíte ji ukončit:

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Klikněte na Více informací.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 3. Posuňte dolů na část Procesy na pozadí a vyhledejte podezřelé procesy.
 4. Na proces klikněte pravým tlačítkem a vyberte Otevřít umístění souboru.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Přejděte zpět na proces, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Ukončit úlohu.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 6. Vymažte obsah škodlivé složky.

Krok 3. Zkontrolujte spouštění programu

 1. Stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc otevřete Správce úloh.
 2. Přejděte na kartu Po spuštění.
 3. Na pochybný program klikněte pravým tlačítkem a vyberte Zakázat.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu

Krok 4. Odstraňte soubory související s virem

Soubory související s malwarem naleznete na různých místech vašeho počítače. Zde jsou pokyny, které vám mohou pomoci je najít:

 1. Do vyhledávacího pole systému Windows zadejte Vyčištění disku a stiskněte Enter.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 2. Vyberte jednotku, kterou chcete vyčistit (C: je ve výchozím nastavení váš hlavní disk a pravděpodobně to bude disk, který obsahuje škodlivé soubory).
 3. Procházejte seznamem souborů k odstranění a vyberte následující:

  Dočasné soubory internetu
  Stažené soubory
  Koš
  Dočasné soubory

 4. Vyberte Vyčistit systémové soubory.
  Ransomware: Návod na odstranění ransomwaru v nouzovém režimu
 5. Můžete také vyhledat další škodlivé soubory skryté v následujících složkách (zadejte tyto položky do vyhledávače Windows a stiskněte Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po dokončení restartujete počítač. Windows se standardně spustí v normálního režimu.

Odstraňte TeslaCrypt 2.0 pomocí System Restore

 • Krok 1: Restartujte počítač do Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Klikněte na Start Shutdown Restart OK.
  2. Když se váš počítač stane opět aktivní, několikrát zmáčkněte F8, dokud se nezobrazí okno Advanced Boot Options.
  3. Ze seznamu vyberte Command Prompt Vyberte 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Na přihlašovací obrazovce Windows stiskněte tlačítko Power. Poté stiskněte a podržte klávesu Shift a klepněte na tlačítko Restart..
  2. Vyberte Troubleshoot Advanced options Startup Settings a nakonec stiskněte Restart.
  3. Jakmile bude váš počítač opět aktivní, v okně Startup Settings vyberte Enable Safe Mode with Command Prompt. Vyberte 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Obnovení systémových souborů a nastavení
  1. Jakmile se objeví okno Command Prompt, zadejte cd restore a klikněte na Enter. Zadejte 'cd restore' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  2. Nyní zadejte rstrui.exe a znovu stiskněte tlačítko Enter.. Zadejte 'rstrui.exe' bez uvozovek a stiskněte 'Enter'
  3. Když se objeví nové okno, klepněte na tlačítko Next a vyberte bod obnovení, který označuje dobu před infiltrací TeslaCrypt 2.0. Poté klikněte na Next. Jakmile se objeví okno 'System Restore', vyberte 'Next' Vyberte si bod obnovení a klepněte na tlačítko 'Next'
  4. Pro spuštění nástroje obnovení systému klikněte na tlačítko Yes. Klepněte na tlačítko 'Yes' a spusťte obnovení systému
  Po obnovení systému do dřívějšího data, si stáhněte a zkontrolujte počítač pomocí programu FortectIntego a ujistěte se, že odstranění TeslaCrypt 2.0 proběhlo úspěšně.

A nakonec byste také měli vždy myslet na ochranu proti crypto-ransomwarům. V zájmu ochrany počítače před TeslaCrypt 2.0 a dalšími ransomwary použijte renomovaný anti-spyware jako je například FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes

Doporučujeme Vám

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Olivia Morelli
O společnosti Esolutions

Návody na odstranění v dalších jazycích