“Pokračování příště”: začala se šířit nová forma viru Facebook

Není žádnou novinkou, že je tato sociální síť neustále napadena hackery a podvodníky. Přichází s nápady jak překvapit internetovou komunitu stále novými kybernetickými hrozbami. Před časem napadli uživatele s několika verzemi viru Facebook. Jednalo se o počítačové červi, kteří infikovali účet oběti a šíříli odkaz s virem do všech jeho účtů. Tentokrát podvodníci používají podobnou techniku jak nabourat účet. Infikovaný uživatel nechtěně posílá video, které obsahuje jméno příjemce. Malware byl pojmenován jako Facebook video virus. Proto vyvstává otázka – jak proti němu bojovat?

Po celou dobu své existence, Facebook zažil již několik kybernetických útoků. Zdá se, že se uživatelům nedávno podařilo zbavit různých variací Facebook malwaru. Mezi nejznámější případy patří Facebook Invitation a Message viruses. Nejednalo se o nic jiného než počítačové červy. Pokud někdo z nedbalosti surfoval přes infikované webové stránky nebo stáhnul poškozený program, mohl si také nechtěně stáhnout malware. Během několika vteřin, počítačový červ infiltroval účet na Facebooku a začal posílat zajímavé nebo zábavné video kontaktům oběti. Zvědavost ostatním uživatelům nedá a klikají na odkaz bez toho, aby věděli, že budou také infikováni. A tak se kolo infekce začne znovu točit. Naštěstí tato klamavá technika byla rychle odhalena a uživatelé začali být opatrnější. Počítačoví hackeři to však nevzdali a přišli s Facebook Suspension virus. Určití uživatelé obdrželi osobní zprávu, že byl jejich účet pozastaven. Znepokojeni tímto oznámením, klikli na falešný ověřovací odkaz. A tak se nechali znovu napálit.

Kybernetická kampaň proti Facebooku bohužel pokračuje. V současné době podvodníci vypustili virus, který funguje také jako počítačový červ. Po co je infikována oběť neúmyslně posílá video obsahující jméno příjemce. Proto má jen málo uživatelů podezření, že video, které obsahuje jejich jméno, může být podvod. Taková neopatrnost usnadňuje úspěšnou distribuci viru Facebooku video virus. Můžete se ptát: existuje způsob, jak takovým podvodům uniknout? Vzhledem k tomu, že provoz malwaru je těžko kontrolovatelný, existuje jen malá pravděpodobnost, že byste mu mohly uniknout, zvláště když je napaden jeden z účtů vašich přátel. Co můžete udělat, je aktualizovat své bezpečnostní aplikace nebo nainstalovat výkonější, které poskytují ochranu v reálném čase. A nakonec se můžete jednoduše vyhnout klikání a otevírání těchto odkazů.

O autorovi
Julie Splinters
Julie Splinters - Specialistka na odstraňování malwaru

Julie Splinters je editorem zpráv pro odstranitvirus.cz. Vystudovala bakalářské studium anglické filologie.

Kontaktujte Julie Splinters
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce