Odstranit virus Pokki (Instrukce k odstranení) - aktualizace Říj 2018

Návod na odstranění viru Pokki

Co je to Pokki virus?

Pokki – PUP, který vypadá jako velmi pochybná nabídka Start systému Windows

Screenshoty aplikace Pokki

Pokki je legitimní aplikace, která byla vyvinutá firmou SweetLabs, Inc. v roce 2014. Je reprezentována jako nástroj umožňující vyhledávat aplikace, soubory, možnosti napájení, funkce ovládacího panelu a další možnosti v systémech Windows 8 a 10 jedním kliknutím na tlačítko Start. V současné době ji však většina spolehlivých antivirů detekuje jako PUP (potenciálně nežádoucí program) nebo Win32/Pokki. Odborníci na bezpečnost doporučují držet se od této aplikace dál. Zdá se, že se z běžného únosce prohlížeče, který nahrazuje úvodní stránku a vyhledávač, vyvinula do velmi agresivní nabídky Start systému Windows, která propaguje zavádějící aplikace. Proto se nenazývá Pokki Windows 8 Start Menu, ale aktualizační virus Pokki.

Souhrn:
Název Pokki virus
Název v AV programu Win32/Pokki
Typ Adware
Úroveň nebezpečí Střední. Aplikace podporující reklamy nemohou poškodit systém nebo soubory. Mohou však zobrazit potenciálně nebezpečný obsah a zvýšit šance nakažení závažným počítačovým virem
Symptomy Zobrazování agresivních vyskakovacích oken, reklam nebo bannerů, náhodný text změněný na hypertextové odkazy, stránka s výsledky vyhledávání plná reklam, náhlé přesměrování prohlížeče na podezřelé webové stránky
Metody distribuce Softwarové balíčky, stránky ke stažení freewaru nebo sharewaru
Chcete-li odinstalovat Pokki, nainstalujte FortectIntego a spusťte úplné skenování systému

Pokki je program vytvořený firmou SweetLabs Inc, který umožňuje změnu nabídky startu v systému Windows 8 nebo 10. Pomocí této aplikace mohou uživatelé simulovat rozhraní mobilních aplikací. Tato aplikace je obecně bezpečná a sama o sobě nezahrnuje žádné škodlivé funkce. Nebo spíš bývala bezpečná.

I když se jen těžko jedná o škodlivý virus, může být určitě popsán jako PUP, díky jeho choulostivé distribuční strategii („Svazování“), stejně jako vysoce podezřelému chování.

Program má oficiální stránku, kde je ke stažení zdarma. Nicméně, nejčastěji se dostává do systému bez povšimnutí pomocí freewaru. Z tohoto důvodu jej uživatelé často označují jako virus Pokki. Z technického hlediska to však není správný termín pro jeho popis. Jedná se o potenciálně nežádoucí aplikaci, která může způsobovat problémy pouze při procházení webu. Nicméně to neznamená, že by tyto činnosti měly být tolerovány.

Obrázek zobrazuje oficiální stránky Pokki

Uživatelé se obvykle o aktualizačním viru Pokki dozví, když neočekávaně obdrží oznámení, které je vyzývá k instalaci dostupných aktualizací pro program, který nenainstalovali. Již jsme zmínili, že program se může dostat do systému pomocí strategie „svazování“ softwaru, která umožňuje bezproblémovou infiltraci zařízení.

V roce 2013 se však program rozšířil, protože byl předem nainstalovaný v počítačích Lenovo s operačním systémem Windows 8. Ačkoli aktualizační virus Pokki je známý jako bloatware, a podobné programy potřebují být jednou za čas také aktualizovány. Odborníci v oblasti bezpečnosti doporučují tento program namísto aktualizace, vyhledat a odinstalovat.

Různé antivirové programy detekují tuto aplikaci jako Win32/Pokki Virus BrowserModifier, PUP, PUA a podobně. Na základě nejnovějších zpráv expertů v oblasti bezpečnosti se zdá, že program nemění své reklamní strategie. Namísto zlepšení své pověsti společnost mění aplikaci Pokki na agresivnější. V současné době může nejen nainstalovat aktualizace automaticky, ale také stahovat další PUP nebo způsobit přesměrování prohlížeče na pochybné stránky pro stahování. Jedním z příznaků, které naznačují, že systém je vystaven riziku infekce PUP, jsou následující vyskakovací zprávy:

Pokki byl aktualizován na nejnovější verzi.

Byla aktualizována nabídka Start

Není pochyb o tom, že byste měli Pokki odstranit hned, jakmile zjistíte, že je nainstalován na vašem počítači. Nezáleží na tom, zda jste si je nainstalovali sami, abyste změnili rozhraní nabídky Start systému Windows, nebo pokud se dostal do počítače prostřednictvím softwarového balíčku, je důležité se ho zbavit, protože by mohl:

 • zobrazovat větší množství reklam, které by vás mohly přesměrovat na zavádějící nebo dokonce infikované weby;
 • zobrazovat bannery, vyskakovací okna a další typ reklamy zakrývající potřebný obsah webových stránek;
 • přesměrovat na podvodné webové stránky, jakmile kliknete na výsledky vyhledávání, odkazy nebo může z ničeho nic otevřít novou kartu prohlížeče;
 • shromažďovat informace o uživatelích.

Příklad aplikace Pokki

Autoři aplikace Pokki nabízejí své propagační služby vývojářům aplikací. Vývojáři tvrdí, že mají partnerství s výrobci počítačů a mohou propagovat programy prostřednictvím nabídky Start systému Windows, App Store a Game Arcade. Proto tento popis dokazuje, že se jedná o program podporující reklamu.

Bezpečnostní specialisté společnosti LosVirus varují, že vývojáři PUP nebo škodlivých aplikací mohou takové služby využívat. Z tohoto důvodu doporučujeme Pokki okamžitě odstranit. Pokud se do systému dostane prostřednictvím softwarového balíčku, měli byste používat anti-malwarový program, jako je FortectIntego, abyste se zbavili všech s ním souvisejících komponent.

Obrázek viru PokkiVývojáři tvrdí, že Pokki je největší platformou pro propagaci aplikací

Podezřelé sledování dat

Než začnete jakýkoli program používat, je důležité si přečíst zásady ochrany osobních údajů, kde vás vývojáři informují o tom, zda sbírají informace o uživatelích a o tom, jak zacházejí s daty uživatelů. Vývojáři společnosti Pokki jasně uvádějí, že mají zájem o konkrétní informace:

Obecně naše služby automaticky shromažďují informace o používání softwaru, aplikací a služeb, které používáte nebo jste si stáhli nebo nainstalovali, například frekvenci klepnutí nebo otevření aplikace nebo služby a jak dlouho zůstává nějaká aplikace nebo služba otevřená. Shromažďujeme také instalační informace, které mohou obsahovat informace o tom, zda byly některé aplikace nebo služby nainstalovány nebo odinstalovány a jak dlouho byla služba nainstalována nebo použita ve vašem systému.

Ačkoli tvrdí, že takové informace jsou používány čistě pro statistické účely, zmíní se také o tom, že třetí strany, které propagují svůj obsah prostřednictvím aplikace Pokki, mohou také používat nástroje pro sledování. Nemohou tedy nést odpovědnost za to, jaké nástroje používají tyto strany a jakým způsobem shromažďované informace spravují. Stručně řečeno, když používáte tuto aplikaci, můžete si všimnout většího množství reklam.

Negativní vliv na výkon systému

Aktualizační virus Pokki může mít také negativní vliv na výkon zařízení se systémem Windows 8 a 10. Lidé si všimli, že hned po infiltraci tohoto PUP se systém stává pomalejším a nereaguje. Jedním z důvodů může být vysoké využití procesoru soubory pokki.exe nebo HostAppServiceUpdater.exe.

Vyskakovací okno Pokki

Kromě toho může během aktivní fáze stahování a instalace aktualizace spustit více procesů a způsobit zpomalení. Někdy lze zaznamenat prodloužený proces spuštění systému Windows. To proto, že Pokki adware může během spouštění systému Windows povolit související součásti. To je další důvod, proč byste měli reagovat na „únos“ webového prohlížeče a bez prodlení se této aplikace zbavit.

Distribuční strategie používané k šíření programu

Kromě zmíněného způsobu distribuce pomocí freewaru můžete program stáhnout také z oficiálních webových stránek. Tato aplikace může být navíc podporována prostřednictvím sponzorovaných domén. Pokki reklamy mohou být skryté. Jinými slovy, můžete kliknout na odkaz, který neoznačuje tento program, ale přesměruje vás na jeho doménu.

Oficiální stránky pro stažení aplikace Pokki

Aby nedošlo k instalaci podobných programů, věnujte pozornost instalačnímu průvodci. I prostřednictvím programu, který se chystáte nainstalovat, je možné šířit volitelné doplňky. Chcete-li je zaznamenat, zvolte „Pokročilý“ režim instalace. Zrušte označení irelevantních programů a pokračujte dále. Stejně tak budete moci zabránit „Pokki únosu“ a podobným pochybným nástrojům.

Zbavte se viru Pokki

Pokki můžete odstranit ručně pomocí ovládacího panelu. Pokud zjistíte, že pokki.exe stále běží ve Správci úloh, můžete systém zkontrolovat pomocí nástroje pro odstranění škodlivého softwaru. Pokud žádný nemáte, nainstalujte si ho, protože se vám bude hodit k tomu, abyste se vypořádali s náročnějšími hrozbami.

Po dokončení odstranění Pokki zkontrolujte seznam systémových aplikací. Mohly být nainstalovány také další programy. Ihned je odinstalujte. Kromě toho byste také měli zkontrolovat rozšíření prohlížeče a odstranit neznámé položky. Doporučuje se také obnovit prohlížeč, aby se smazaly sledovací soubory cookie nebo jiná špionážní technologie.

Poškození způsobené viry můžete odstranit pomocí programu FortectIntego. K detekci potenciálně nežádoucích programů a virů se všemi soubory a položkami registru, které s nimi souvisí se doporučují programy SpyHunter 5Combo Cleaner a Malwarebytes.

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Fortect Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s macOS
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Fortect Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Fortect Intego má bezplatný omezený skener. Fortect Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Fortect, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.

Návod na ruční odstranění viru Pokki

Odinstalování ze systému Windows

Postupujte podle následujících kroků a odinstalujte Pokki a jeho související části:

Chcete-li Pokki virus odstranit z počítače se systémem Windows 10/8, postupujte následovně:

 1. Zadejte Ovládací panely do vyhledávacího pole Windows a stiskněte klávesu Enter nebo klikněte na výsledek vyhledávání.
 2. V části Programy vyberte Odinstalovat program. Odinstalování ze systému Windows
 3. Vyhledejte programy související s Pokki virus (nebo jakýkoli jiný nedávno nainstalovaný podezřelý program).
 4. Pravým tlačítkem na program klikněte a vyberte Odinstalovat.
 5. Pokud se zobrazí Řízení uživatelských účtů, klikněte na Ano.
 6. Počkejte na dokončení odinstalace a klikněte na OK. Odinstalování ze systému Windows

Pokud používáte systém Windows 7/XP, postupujte následovně:

 1. Klikněte na Windows Start > Ovládací panely v pravé části (pokud používáte Windows XP, klikněte na Přidat nebo odebrat programy).
 2. V okně Ovládací panely vyberte Programy > Odinstalovat program. Odinstalování ze systému Windows
 3. Jednou klikněte na aplikaci, kterou chcete odstranit.
 4. Nahoře klikněte na Změnit/odebrat.
 5. Pro potvrzení vyberte Ano.
 6. Po dokončení klikněte na OK.

Odstranit Pokki ze Mac OS X systému

 1. Používáte-li OS X, klikněte na tlačítko Go v levém horním rohu obrazovky a zvolte Applications Klikněte na 'Go' a zvolte 'Applications'
 2. Vyčkejte, dokud neuvidíte složku Applications. V té pak vyhledejte Pokki a jakékoli další podezřelé programy. Poté klikněte na každou z těchto položek pravým tlačítkem myši a zvolte Move to Trash Klikněte postupně na každou ze škodlivých položek a zvolte 'Move to Trash'

Obnovení prohlížeče MS Edge/Chromium Edge

Odstraňte nežádoucí rozšíření z prohlížeče MS Edge:

 1. Klikněte na Menu (tři tečky v pravém horním rohu v okně prohlížeče) a vyberte Rozšíření.
 2. Ze seznamu vyberte rozšíření a klikněte na Ozubené kolečko.
 3. Dole klikněte na Odinstalovat. Obnovení prohlížeče MS Edge/Chromium Edge

Vymazejte soubory cookies a další data prohlížeče:

 1. Klikněte na Menu (tři tečky v pravém horním rohu v okně prohlížeče) a vyberte Ochrana osobních údajů a zabezpečení.
 2. V části Vymazat údaje o procházení vyberte Zvolit, co chcete vymazat.
 3. Vyberte vše (kromě hesel, i když možná budete chtít zahrnout také licence Médií) a klikněte na Vymazat. Obnovení prohlížeče MS Edge/Chromium Edge

Obnovte nastavení pro novou kartu a domovskou stránku:

 1. Klikněte na ikonku menu a vyberte Nastavení.
 2. Poté vyberte Po spuštění.
 3. Pokud jste našli podezřelou doménu, klikněte na Zakázat.

Pokud výše uvedené kroky nefungují, obnovte prohlížeč MS Edge:

 1. Otevřete Správce úloh stisknutím kláves Ctrl + Shift + Esc.
 2. Klikněte na šipku Více informací ve spodní části okna.
 3. Vyberte záložku Podrobnosti.
 4. Nyní přejděte dolů a vyhledejte každou položku s názvem Microsoft Edge. Klepněte pravým tlačítkem na každou z nich a vyberte možnost Ukončit úlohu, abyste zabránili spuštění aplikace MS Edge. Obnovení prohlížeče MS Edge/Chromium Edge

Pokud ani toto řešení nepomáhá, budete muset použít pokročilou metodu obnovení. Než budete pokračovat, musíte si zálohovat data.

 1. V počítači najděte složku: C:\\Users\\%username%\\AppData\\Local\\Packages\\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 2. Vyberte všechny složky stisknutím kláves Ctrl + A.
 3. Na vybrané složky klikněte pravým tlačítkem a vyberte Odstranit.  Obnovení prohlížeče MS Edge/Chromium Edge
 4. Nyní klikněte pravým tlačítkem na Start a vyberte Windows PowerShell (správce).
 5. Když se otevře nové okno, zkopírujte a vložte následující příkaz a stiskněte klávesu Enter:

  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml” -Verbose Obnovení prohlížeče MS Edge/Chromium Edge

Pokyny pro prohlížeč Edge založený na Chromium

Odstraňte rozšíření z prohlížeče MS Edge (Chromium):

 1. Otevřete aplikaci Edge a přejděte na Nastavení > Rozšíření.
 2. Nežádoucí rozšíření vymažte kliknutím na Odebrat. Obnovení prohlížeče MS Edge/Chromium Edge

Vymažte mezipaměť a data stránek:

 1. Klikněte na Menu a přejděte do Nastavení.
 2. Vyberte Ochrana osobních údajů a služby.
 3. V části Vymazat údaje o procházení vyberte Zvolit, co chcete vymazat.
 4. V části Časový rozsah vyberte Za celou dobu.
 5. Klikněte na Vymazat. Obnovení prohlížeče MS Edge/Chromium Edge

Obnovte prohlížeč MS Edge založený na Chromium:

 1. Klikněte na Menu a vyberte Nastavení.
 2. Na levé straně vyberte Resetovat nastavení.
 3. Vyberte Obnoví výchozí hodnoty nastavení.
 4. Potvrďte kliknutím na Resetovat. Obnovení prohlížeče MS Edge/Chromium Edge

Obnova nastavení prohlížeče Mozilla Firefox

Odstraňte nebezpečné doplňky:

 1. Otevřete prohlížeč Mozilla Firefox a klikněte na Menu (tři vodorovné čáry v pravé horní části okna).
 2. Vyberte Doplňky.
 3. Zde vyberte doplňky, které souvisejí s Pokki virus a klikněte na Odstranit. Obnova nastavení prohlížeče Mozilla Firefox

Obnovte domácí stránku:

 1. Klikněne na tři vodorovné čáry v pravém horním rohu a přejděte do nabídky.
 2. Vyberte Možnosti.
 3. Pod možnost Domovská stránka zadejte preferovanou stránku, která se otevře pokaždé, když prohlížeč Mozilla Firefox spustíte.

Odstraňte soubory cookies a data webových stránek:

 1. Klikněte na Nabídku a vyberte Možnosti.
 2. Přejděte do části Ochrana osobních údajů a zabezpečení.
 3. Přejděte dolů a najděte Soubory cookies a data stránek.
 4. Klikněte na Vymazat data…
 5. Vyberte Soubory cookies a data stránek, Webový obsah v mezipaměti a klikněte na Vymazat. Obnova nastavení prohlížeče Mozilla Firefox

Obnovte prohlížeč Mozilla Firefox

V případě, že se vám i po provedení výše uvedených kroků nepodařilo Pokki virus odstranit, obnovte nastavení prohlížeče Mozilla Firefox:

 1. Otevřete prohlížeč Mozilla Firefox a klikněte na Nabídku.
 2. Přejděte na Pomoc a vyberte Informace o řešení problémů. Obnova nastavení prohlížeče Mozilla Firefox
 3. V části Vyladit Firefox klikněte na Obnovit Firefox…
 4. Jakmile se zobrazí vyskakovací okno, potvrďte výběr kliknutím na Obnovit Firefox – nyní by měl být Pokki virus odstraněn. Obnova nastavení prohlížeče Mozilla Firefox

Obnovení prohlížeče Google Chrome

K zastavení reklam Pokki se doporučuje obnovit prohlížeč Chrome:

Odstraňte škodlivá rozšíření z prohlížeče Google Chrome:

 1. Otevřete prohlížeč Google Chrome, klikněte na Menu (tři svislé tečky v pravém horním rohu) a vyberte Další nástroje > Rozšíření.
 2. V nově otevřeném okně uvidíte všechna nainstalovaná rozšíření. Odinstalujte všechny podezřelé pluginy související s Pokki virus kliknutím na Odebrat. Obnovení prohlížeče Google Chrome

Vymažte mezipaměť a data webů z prohlížeče Chrome:

 1. Klikněte na Menu a vyberte Nastavení.
 2. V části Ochrana soukromí a zabezpečení vyberte Vymazat údaje o prohlížení.
 3. Vyberte Historie prohlížení, Soubory cookie a jiná data webů a Obrázky a soubory v mezipaměti.
 4. Klikněte na Vymazat data. Obnovení prohlížeče Google Chrome

Změňte domovskou stránku:

 1. Klikněte na menu a vyberte Nastavení.
 2. V části Při spuštění vyhledejte podezřelý web, například Pokki virus.
 3. Klikněte na Otevřít konkrétní stránku nebo skupinu stránek, klikněte na tři tečky vedle stránky a vyberte Odebrat.

Obnovte prohlížeč Google Chrome:

Pokud výše uvedený postup nefunguje, obnovte prohlížeč Google Chrome, abyste eliminovali všechny komponenty související s Pokki virus následovně:

 1. Klikněte na Menu a vyberte Nastavení.
 2. V Nastavení přejeďte dolů a klikněte na Rozšířená nastavení.
 3. Přejděte dolů do části Resetovat a vyčistit.
 4. Klikněte na Obnovit nastavení na původní výchozí hodnoty.
 5. A dokončete odstranění Pokki virus kliknutím na Resetovat nastavení. Obnovení prohlížeče Google Chrome

Obnovení prohlížeče Safari

Odstraňte nežádoucí rozšíření z prohlížeče Safari:

 1. Klikněte na Safari > Předvolby…
 2. V novém okně vyberte Rozšíření.
 3. Vyberte nežádoucí rozšíření související s Pokki virus a zvolte Odinstalovat. Obnovení prohlížeče Safari

Vymažte soubory cookies a další data webových stránek z prohlížeče Safari:

 1. Klikněte na Safari > Vymazat historii…
 2. Z rozbalovací nabídky v části Vymazat vyberte veškerou historii.
 3. Potvrďte kliknutím na Vymazat historii. Obnovení prohlížeče Safari

Pokud výše zmíněné kroky nefungují, obnovte prohlížeč Safari následovně:

 1. Klikněte na Safari > Předvolby…
 2. Přejděte na záložku Pokročilé.
 3. Zaškrtněte možnost Zobrazit v řádku nabídek nabídku Vývojář.
 4. V řádku nabídek klikněte na Vývojář a vyberte Vyprázdnit mezipaměti. Obnovení prohlížeče Safari

Po odinstalování tohoto potenciálně nežádoucího programu a dokončení nápravy i v internetových prohlížečích doporučujeme provést úplné skenování počítačového systému spolehlivým anti-spywarem. Ten vám pomůže odstranit pozůstatky programu Pokki rovněž z vašeho registru a odhalit parazity, které mohou s daným programem souviset, případně další malwarové hrozby ukryté ve vašem systému. K tomu můžete využít některý z našich nejlépe hodnocených programů určených k odstraňování malwaru: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner nebo Malwarebytes.

Doporučujeme Vám

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Linas Kiguolis
O společnosti Esolutions

Návody na odstranění v dalších jazycích