Míra závažnosti:  
  (11/100)

Odstranit virus Pokki (Instrukce k odstranení) - aktualizace Led 2021

od Linas Kiguolis - - | Druh: Adware

Pokki – PUP, který vypadá jako velmi pochybná nabídka Start systému Windows

Screenshoty aplikace Pokki

Pokki je legitimní aplikace, která byla vyvinutá firmou SweetLabs, Inc. v roce 2014. Je reprezentována jako nástroj umožňující vyhledávat aplikace, soubory, možnosti napájení, funkce ovládacího panelu a další možnosti v systémech Windows 8 a 10 jedním kliknutím na tlačítko Start. V současné době ji však většina spolehlivých antivirů detekuje jako PUP (potenciálně nežádoucí program) nebo Win32/Pokki. Odborníci na bezpečnost doporučují držet se od této aplikace dál. Zdá se, že se z běžného únosce prohlížeče, který nahrazuje úvodní stránku a vyhledávač, vyvinula do velmi agresivní nabídky Start systému Windows, která propaguje zavádějící aplikace. Proto se nenazývá Pokki Windows 8 Start Menu, ale aktualizační virus Pokki. 

Souhrn:
Název Pokki virus
Název v AV programu Win32/Pokki
Typ Adware
Úroveň nebezpečí Střední. Aplikace podporující reklamy nemohou poškodit systém nebo soubory. Mohou však zobrazit potenciálně nebezpečný obsah a zvýšit šance nakažení závažným počítačovým virem
Symptomy Zobrazování agresivních vyskakovacích oken, reklam nebo bannerů, náhodný text změněný na hypertextové odkazy, stránka s výsledky vyhledávání plná reklam, náhlé přesměrování prohlížeče na podezřelé webové stránky
Metody distribuce Softwarové balíčky, stránky ke stažení freewaru nebo sharewaru
Chcete-li odinstalovat Pokki, nainstalujte ReimageIntego a spusťte úplné skenování systému

Pokki je program vytvořený firmou SweetLabs Inc, který umožňuje změnu nabídky startu v systému Windows 8 nebo 10. Pomocí této aplikace mohou uživatelé simulovat rozhraní mobilních aplikací. Tato aplikace je obecně bezpečná a sama o sobě nezahrnuje žádné škodlivé funkce. Nebo spíš bývala bezpečná. 

I když se jen těžko jedná o škodlivý virus, může být určitě popsán jako PUP, díky jeho choulostivé distribuční strategii („Svazování“), stejně jako vysoce podezřelému chování. 

Program má oficiální stránku, kde je ke stažení zdarma. Nicméně, nejčastěji se dostává do systému bez povšimnutí pomocí freewaru. Z tohoto důvodu jej uživatelé často označují jako virus Pokki. Z technického hlediska to však není správný termín pro jeho popis. Jedná se o potenciálně nežádoucí aplikaci, která může způsobovat problémy pouze při procházení webu. Nicméně to neznamená, že by tyto činnosti měly být tolerovány.

Obrázek zobrazuje oficiální stránky Pokki

Uživatelé se obvykle o aktualizačním viru Pokki dozví, když neočekávaně obdrží oznámení, které je vyzývá k instalaci dostupných aktualizací pro program, který nenainstalovali. Již jsme zmínili, že program se může dostat do systému pomocí strategie „svazování“ softwaru, která umožňuje bezproblémovou infiltraci zařízení.

V roce 2013 se však program rozšířil, protože byl předem nainstalovaný v počítačích Lenovo s operačním systémem Windows 8. Ačkoli aktualizační virus Pokki je známý jako bloatware, a podobné programy potřebují být jednou za čas také aktualizovány. Odborníci v oblasti bezpečnosti doporučují tento program namísto aktualizace, vyhledat a odinstalovat.

Různé antivirové programy detekují tuto aplikaci jako Win32/Pokki Virus BrowserModifier, PUP, PUA a podobně. Na základě nejnovějších zpráv expertů v oblasti bezpečnosti se zdá, že program nemění své reklamní strategie. Namísto zlepšení své pověsti společnost mění aplikaci Pokki na agresivnější. V současné době může nejen nainstalovat aktualizace automaticky, ale také stahovat další PUP nebo způsobit přesměrování prohlížeče na pochybné stránky pro stahování. Jedním z příznaků, které naznačují, že systém je vystaven riziku infekce PUP, jsou následující vyskakovací zprávy: 

Pokki byl aktualizován na nejnovější verzi.

Byla aktualizována nabídka Start

Není pochyb o tom, že byste měli Pokki odstranit hned, jakmile zjistíte, že je nainstalován na vašem počítači. Nezáleží na tom, zda jste si je nainstalovali sami, abyste změnili rozhraní nabídky Start systému Windows, nebo pokud se dostal do počítače prostřednictvím softwarového balíčku, je důležité se ho zbavit, protože by mohl:

 • zobrazovat větší množství reklam, které by vás mohly přesměrovat na zavádějící nebo dokonce infikované weby;
 • zobrazovat bannery, vyskakovací okna a další typ reklamy zakrývající potřebný obsah webových stránek;
 • přesměrovat na podvodné webové stránky, jakmile kliknete na výsledky vyhledávání, odkazy nebo může z ničeho nic otevřít novou kartu prohlížeče;
 • shromažďovat informace o uživatelích.

Příklad aplikace Pokki

Autoři aplikace Pokki nabízejí své propagační služby vývojářům aplikací. Vývojáři tvrdí, že mají partnerství s výrobci počítačů a mohou propagovat programy prostřednictvím nabídky Start systému Windows, App Store a Game Arcade. Proto tento popis dokazuje, že se jedná o program podporující reklamu.

Bezpečnostní specialisté společnosti LosVirus varují, že vývojáři PUP nebo škodlivých aplikací mohou takové služby využívat. Z tohoto důvodu doporučujeme Pokki okamžitě odstranit. Pokud se do systému dostane prostřednictvím softwarového balíčku, měli byste používat anti-malwarový program, jako je ReimageIntego, abyste se zbavili všech s ním souvisejících komponent.

Obrázek viru PokkiVývojáři tvrdí, že Pokki je největší platformou pro propagaci aplikací

Podezřelé sledování dat

Než začnete jakýkoli program používat, je důležité si přečíst zásady ochrany osobních údajů, kde vás vývojáři informují o tom, zda sbírají informace o uživatelích a o tom, jak zacházejí s daty uživatelů. Vývojáři společnosti Pokki jasně uvádějí, že mají zájem o konkrétní informace:

Obecně naše služby automaticky shromažďují informace o používání softwaru, aplikací a služeb, které používáte nebo jste si stáhli nebo nainstalovali, například frekvenci klepnutí nebo otevření aplikace nebo služby a jak dlouho zůstává nějaká aplikace nebo služba otevřená. Shromažďujeme také instalační informace, které mohou obsahovat informace o tom, zda byly některé aplikace nebo služby nainstalovány nebo odinstalovány a jak dlouho byla služba nainstalována nebo použita ve vašem systému.

Ačkoli tvrdí, že takové informace jsou používány čistě pro statistické účely, zmíní se také o tom, že třetí strany, které propagují svůj obsah prostřednictvím aplikace Pokki, mohou také používat nástroje pro sledování. Nemohou tedy nést odpovědnost za to, jaké nástroje používají tyto strany a jakým způsobem shromažďované informace spravují. Stručně řečeno, když používáte tuto aplikaci, můžete si všimnout většího množství reklam.

Negativní vliv na výkon systému

Aktualizační virus Pokki může mít také negativní vliv na výkon zařízení se systémem Windows 8 a 10. Lidé si všimli, že hned po infiltraci tohoto PUP se systém stává pomalejším a nereaguje. Jedním z důvodů může být vysoké využití procesoru soubory pokki.exe nebo HostAppServiceUpdater.exe. 

Vyskakovací okno Pokki

Kromě toho může během aktivní fáze stahování a instalace aktualizace spustit více procesů a způsobit zpomalení. Někdy lze zaznamenat prodloužený proces spuštění systému Windows. To proto, že Pokki adware může během spouštění systému Windows povolit související součásti. To je další důvod, proč byste měli reagovat na „únos“ webového prohlížeče a bez prodlení se této aplikace zbavit. 

Distribuční strategie používané k šíření programu

Kromě zmíněného způsobu distribuce pomocí freewaru můžete program stáhnout také z oficiálních webových stránek. Tato aplikace může být navíc podporována prostřednictvím sponzorovaných domén. Pokki reklamy mohou být skryté. Jinými slovy, můžete kliknout na odkaz, který neoznačuje tento program, ale přesměruje vás na jeho doménu.

Oficiální stránky pro stažení aplikace Pokki

Aby nedošlo k instalaci podobných programů, věnujte pozornost instalačnímu průvodci. I prostřednictvím programu, který se chystáte nainstalovat, je možné šířit volitelné doplňky. Chcete-li je zaznamenat, zvolte „Pokročilý“ režim instalace. Zrušte označení irelevantních programů a pokračujte dále. Stejně tak budete moci zabránit „Pokki únosu“ a podobným pochybným nástrojům.

Zbavte se viru Pokki

Pokki můžete odstranit ručně pomocí ovládacího panelu. Pokud zjistíte, že pokki.exe stále běží ve Správci úloh, můžete systém zkontrolovat pomocí nástroje pro odstranění škodlivého softwaru. Pokud žádný nemáte, nainstalujte si ho, protože se vám bude hodit k tomu, abyste se vypořádali s náročnějšími hrozbami.

Po dokončení odstranění Pokki zkontrolujte seznam systémových aplikací. Mohly být nainstalovány také další programy. Ihned je odinstalujte. Kromě toho byste také měli zkontrolovat rozšíření prohlížeče a odstranit neznámé položky. Doporučuje se také obnovit prohlížeč, aby se smazaly sledovací soubory cookie nebo jiná špionážní technologie. 

Poškození způsobené viry můžete odstranit pomocí programu ReimageIntego. K detekci potenciálně nežádoucích programů a virů se všemi soubory a položkami registru, které s nimi souvisí se doporučují programy SpyHunter 5Combo Cleaner a Malwarebytes.

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Reimage Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Supported versions Kompatibilní s OS X Supported versions
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Reimage Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Reimage Intego má bezplatný omezený skener. Reimage Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Reimage, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.

Návod na ruční odstranění viru Pokki:

Odstranit Pokki ze Windows systémů

Postupujte podle následujících kroků a odinstalujte Pokki a jeho související části:

 1. Klikněte na Start Control Panel Programs and Features (používáte-li prohlížeč Windows XP, klikněte na Add/Remove Programs). Klikněte na 'Start -> Control Panel -> Programs and Features' (používáte-li prohlížeč 'Windows XP', klikněte na 'Add/Remove Programs').
 2. Používáte-li prohlížeč Windows 10 / Windows 8, klikněte pravým tlačítkem myši na levý spodní roh obrazovky. Jakmile se objeví Quick Access Menu, zvolte Control Panel a Uninstall a Program. Používáte-li prohlížeč 'Windows 10 / Windows 8', klikněte pravým tlačítkem myši na levý spodní roh obrazovky. Jakmile se objeví 'Quick Access Menu', zvolte 'Control Panel' a 'Uninstall a Program'.
 3. Odstranění hrozby Pokki a s ní spojených programů
  Zde vyhledejte položku Pokki či jakékoli další nedávno nainstalované podezřelé programy.
 4. Odinstalujte je a klikněte na OK pro uložení těchto změn. Klikněte pravým tlačítkem na každou z podezřelých položek a zvolte 'Uninstall'

Odstranit Pokki ze Mac OS X systému

 1. Používáte-li OS X, klikněte na tlačítko Go v levém horním rohu obrazovky a zvolte Applications Klikněte na 'Go' a zvolte 'Applications'
 2. Vyčkejte, dokud neuvidíte složku Applications. V té pak vyhledejte Pokki a jakékoli další podezřelé programy. Poté klikněte na každou z těchto položek pravým tlačítkem myši a zvolte Move to Trash Klikněte postupně na každou ze škodlivých položek a zvolte 'Move to Trash'

Odstranit Pokki z Internet Explorer (IE)

Tyto pokyny vám pomohou vrátit změny způsobené adwarem:

 1. Odstraňte nebezpečné doplňky
  Otevřete Internet Explorer, klikněte na ikonu s ozubeným kolem (menu IE) v pravém horním rohu prohlížeče a zvolte Manage Add-ons. Klikněte na ikonu menu a zvolte 'Manage add-ons'
 2. Uvidíte okno Manage Add-ons Zde vyhledejte Pokki a další pochybné pluginy. Ukončete jejich činnost kliknutím na Disable: Klikněte pravým tlačítkem myši na každou ze škodlivých položek a zvolte 'Disable'
 3. V případě, že virus změnil vaši domovskou stránku, změňte ji zpátky:
  Klikněte na ikonu s ozubeným kolem (menu) v pravém horním rohu prohlížeče a zvolte Internet Options. Zůstaňte v záložce General.
 4. Zde smažte škodlivou URL adresu a zadejte jméno domény, které dáváte přednost. Klikněte na Apply pro uložení změn. Smažte škodlivé URL adresy, zadejte název domény, které dáváte přednost, a klikněte na 'Apply' pro uložení těchto změn
 5. Obnovit původní nastavení aplikace Internet Explorer
  Klikněte na ikonu s ozubeným kolem (menu) ještě jednou a zvolte Internet options. Přejděte do záložky Advanced.
 6. Zde zvolte Reset.
 7. V dalším okně zaškrtněte Delete personal settings a znovu zvolte Reset pro dokončení úplného odstranění hrozby Pokki Přejděte na záložku 'Advanced' a klikněte na tlačítko 'Reset'. Nyní zvolte 'Delete personal settings' a klikněte na tlačítko 'Reset' ještě jednou

Odstraňte virus Pokki z Microsoft Edge

Obnovte nastavení programu Microsoft Edge (metoda 1):

 1. Spusťte aplikaci Microsoft Edge a klikněte na More (tři tečky v pravém horním rohu obrazovky).
 2. Klepněte na Settings pro další možnosti.
 3. Jakmile se otevře okno Settings, klepněte na tlačítko Choose what to clear pod možností Clear browsing data. Přejděte na Nastavení a zvolte 'Choose what to clear'
 4. Zde zvolte vše, co chcete odstranit a klepněte na Clear. Vyberte tlačítko 'Clear'
 5. Nyní pravým tlačítkem myši klikněte na tlačítko Start (Windows logo). Zde zvolte Task Manager. Otevřete nabídku Start a zvolte 'Task Manager'
 6. Na kartě Processes najděte Microsoft Edge.
 7. Klepněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Go to details. Pokud možnost Go to details nevidíte, klikněte na More details a opakujte předchozí kroky. Klepněte pravým tlačítkem myši na 'Microsoft Edge' a zvolte 'Go to details' Kdyby se volba 'Go to details' nezobrazila, vyberte 'More details'
 8. Když se zobrazí karta Details, najděte všechny položky s názvem Microsoft Edge. Klikněte pravým tlačítkem na každou z nich a vyberte End Task. Najděte položky Microsoft Edge a zvolte 'End Task'

Obnovení prohlížeče Microsoft Edge (metoda 2):

Pokud metoda 1 selhala, budete muset použít pokročilou metodu obnovení aplikace Edge.

 1. Poznámka: před použitím této metody je třeba zálohovat data.
 2. Najděte v počítači tuto složku: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Vyberte každou položku, která je v ní uložena a klikněte pravým tlačítkem myši. Pak zvolte Delete. Přejděte do složky Microsoft Edge, klepněte pravým tlačítkem myši na každou položku a klepněte na 'Delete'
 4. Klikněte na tlačítko Start (logo Windows) a do řádku Search my stuff zadejte window power.
 5. Klepněte pravým tlačítkem myši na položku Windows PowerShell a zvolte Run as administrator. Najděte Windows PowerShell, klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte 'Run as administrator'
 6. Jakmile jste správce: Ukáže se okno Windows PowerShell, vložte tento příkazový řádek za PS C:\WINDOWS\system32> a stiskněte klávesu Enter:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Zkopírujte a vložte požadovaný příkaz a klikněte na 'Enter'

Po dokončení těchto kroků by měl být Pokki z prohlížeče Microsoft Edge odstraněn.

Odstranit Pokki z Mozilla Firefox (FF)

 1. Odstraňte nebezpečná rozšíření
  Otevřete Mozilla Firefox, klikněte na ikonu menu (v pravém horním rohu) a zvolte Add-ons Extensions. Klikněte na ikonu menu a zvolte 'Add-ons'
 2. Zde vyberte Pokki a další pochybné pluginy. Klikněte na Remove pro odstranění těchto položek. Zvolte 'Extensions' a vyhledejte škodlivé položky. Klikněte na 'Remove' pro odstranění každé z nich
 3. Obnovit původní nastavení aplikace Mozilla Firefox
  Klikněte na menu Firefox v levém horním rohu a poté klikněte na otazník. Zde zvolte Troubleshooting Information. Klikněte na ikonu menu a poté na '?'. Zvolte 'Troubleshooting Information'
 4. Nyní uvidíte zprávu Reset Firefox to its default state s tlačítkem Reset Firefox. Na toto tlačítko několikrát klikněte pro definitivní odstranění hrozby Pokki. Několikrát klikněte na tlačítko 'Reset Firefox'

Odstranit Pokki z Google Chrome

K zastavení reklam Pokki se doporučuje obnovit prohlížeč Chrome:

 1. Odstraňte škodlivé pluginy
  Otevřete Google Chrome, klikněte na ikonu menu (v pravém horním rohu) a zvolte Tools Extensions. Klikněte na ikonu menu. Zvolte 'Tools' a 'Extensions'
 2. Zde vyberte Pokki a další škodlivé pluginy a odstraňte tyto položky s pomocí ikony koše. Vyhledejte škodlivé položky a odstraňte každou z nich kliknutím na ikonu koše
 3. Klikněte na ikonu menu ještě jednou a v sekci Search zvolte Settings Manage Search engines. V kroku 'Settings' zvolte 'Manage search engines...'
 4. V části Search Engines... odstraňte škodlivé vyhledávací stránky. Měli byste zde ponechat pouze Google či vaši oblíbenou doménu. Pro odstranění škodlivých URL adres klikněte na 'X'
 5. Obnovit původní nastavení aplikace Google Chrome
  V pravém horním rohu prohlížeče Google Chrome klikněte na ikonu menu a zvolte Settings.
 6. Sjeďte dolů až na konec stránky a klikněte na Reset browser settings. V části 'Settings' pokračujte dolů až k tlačítku 'Reset browser settings' a na něj klikněte
 7. Klikněte na Reset pro potvrzení této akce a definitivní odstranění hrozby Pokki. Pro dokončení úplného odstranění klikněte na tlačítko 'Reset'

Odstranit Pokki z Safari

 1. Odstraňte nebezpečná rozšíření
  Otevřete internetový prohlížeč Safari a v hlavní nabídce v levém horním rohu obrazovky klikněte na možnost Safari. Poté zvolte možnost Preferences. Klikněte na 'Safari' a zvolte 'Preferences'
 2. Zde si zvolte možnost Extensions. Vyhledejte Pokki, případně jiné podezřelé položky a odstraňte je kliknutím na tlačítko Uninstall. Přejděte na 'Extensions' a odinstalujte škodlivé prohlížečové doplňky
 3. Obnovit původní nastavení aplikace Safari
  Otevřete prohlížeč Safari a klikněte na Safari v menu v levém horním rohu obrazovky. Poté zvolte Reset Safari... Klikněte na 'Safari' a zvolte 'Reset Safari...'
 4. Zobrazí se vám podrobné dialogové okno plné různých možností obnovy původních nastavení. Všechny tyto možnosti jsou obvykle zaškrtnuté, avšak vy si můžete sami vybrat jednotlivá nastavení, která si skutečně přejete obnovit. Poté, co bude odstranění aplikace Pokki dokončeno, klikněte na tlačítko Reset. Vyberte všechny možnosti a klikněte na tlačítko 'Reset'

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Linas Kiguolis
O společnosti Esolutions

Zdroj: https://www.2-spyware.com/remove-pokki-virus.html
Návody na odstranění v dalších jazycích

Váš názor na Pokki virus