Adware v operačním systému Apple Mac OS X? Ano, je to možné!

Adware in Apple Mac OS X? Yes, it’s possible!Rok za rokem programy typu adware trápí uživatele systému Windows. Poté, co si takový program, který byl stažen ve svazku s jíným programem naistalujete, začne vás obtěžévat otravnými vyskakovacími reklamami, odkazy v-textu, bannerovými reklamami a dalším komerčním obsah. Stojí za zmíňku, že tyto aplikace nejsou považovány za škodlivé. Nicméně, bezpečnostní odborníci doporučují se jim vyhnout. Zdá se, že i uživatelé systému Mac OS by měli na toto doporučení pamatovat, protože uživatelé systému Windows dnes nejsou jediní, které jeden z těch otravných programů může zasáhnout. Naštěstí, je více než zřejmé, že tento operační systém je velmi odolný a vývojářům adwaru bude trvat několik let, než zvýší počet programů adware v systému Mac.

Jak poznat, zda je váš Mac infikován adwarem? Jedna z nejjasnějších známek toho, že je na vašem počítači spousta programů, které opravdu nepotřebujete, jsou reklamy. V některých případech se jim můžete vyhnout volbou „Zablokovat vyskakovací okna“ v nastavení prohlížeče Safari. To ale nemusí pomoci pokud jde o obzvlášť neodbytný adware. V tomto případě, se otravné reklamy mohou objevit hned jakmile spustíte prohlížeč a zobrazovat se bez ohledu na to, jaký typ webové stránky, obchodní nebo ne, se rozhodnete navštívit. Pokud jste se s těmito reklamami již setkali, víte o co jim jde. Pokud ne, pak byste měli vědět, že každá z těchto reklam slouží k prospěchu vývojáře adwaru, tak se prosím snažte na ně neklikat.

Druhým charakteristickým znakem adwaru je přesměrování. Nemůžete nikdy vědět, jaká webová stránka je tímto způsobem propagována, proto byste se měli snažit se těmto reklam vyhnout. Naši bezpečnostní experti také varují uživatele počítačů se systémem Mac, že adwary mohou změnit domovskou stránku a výchozí vyhledávač bez jakéhokoliv požadavku o povolení. Také mohou začít sledovat návyky prohlížení a shromažďovat informace, které s touto aktivitou souvisí.

Naštěstí, vývojáři začali vyvíjet programy pro odstranění adwaru ze systému Mac. Chceme vám představit dvě různé aplikace, které dosáhli skvělých výsledků, pokud jde o detekci a odstranění těchto nežádoucích programů. Prvním z nich je AdwareMedic. Je to bezplatný nástroj, který byl navržen pouze pro odstraňování adwaru. Druhý program se nazývá Webroot SecureAnywhere AntiVirus, který může být považován za víceúčelový, protože může být použit k boji proti malwaru směřovaného na Widows i Mac.

Pamatujte si, že bezpečnost vašeho Macu je plně ve vašich rukou. Hackeři nikdy nespí, ani vy byste neměli …

O autorovi
Julie Splinters
Julie Splinters - Specialistka na odstraňování malwaru

Julie Splinters je editorem zpráv pro odstranitvirus.cz. Vystudovala bakalářské studium anglické filologie.

Kontaktujte Julie Splinters
O společnosti Esolutions

Přečtěte si v jiném jazyce