Jak odstranit malware

od Jake Doevan - - Aktuální | Druh: Malware

Malware je abstraktní pojem, který popisuje celou řadu škodlivých programů. Zahrnuje trojské koně, červy, rootkity, ransomware, počítačové hrozby a dokonce i potenciálně nežádoucí programy (PUP).

Malware je obvykle nainstalován do systému bez vědomí či souhlasu uživatele využitím bezpečnostních chyb. Pouze aktualizovaný anti-malwarový program je schopen zabránit jeho infiltraci. Bezpečnostní experti doporučují instalaci důvěryhodného programu na ochranu počítače a vyhnout se tak útoku škodlivého softwaru.

Škodlivý software se nejčastěji používá ke spuštění neoprávněné aktivity na počítači a napomáhá jeho vlastníkům vytvářet příjmy. Může být navržen tak, aby kradl osobní informace, jako jsou přihlašovací jména a bankovní údaje, nebo se může pokusit šifrovat důležité soubory v počítači a požadovat po uživateli zaplatit výkupné výměnou za dešifrovací klíč.

Nicméně, některé typy malwaru (adware, „únosci“ prohlížeče a podobné) se používají jen pro zobrazování reklamního obsahu a generování pay-per-click příjmů. Téměř každá z malwarových hrozeb má schopnost blokovat legitimní bezpečnostní software. Kromě toho se také mohou sami aktualizovat, stahovat další malware nebo v postiženém počítačovém systému způsobovat chyby se zabezpečením.

Vývoj malwaru

Prvním příklad malwaru se objevil v roce 1986, kdy dva bratři z Pákistánu vypustili program známý jako Brain (mozek). Je považován za první virus, který byl kompatibilní s IBM. Šířil se prostřednictvím disket a způsoboval na postiženém PC pouze zobrazování obtěžujících zpráv.

Další vážná hrozba se objevila až v roce 1992. Byla pojmenována Michelangelo a zdá se, že byla hodně podobná dnešním virům. Podle různých zpráv téměř 20.000 uživatelů PC informovalo o ztrátě dat kvůli viru Michelangelo. 

Začátkem 21. století si bezpečnostní experti začali všímat vážného nárůstu malwaru. Moderní viry, jako červy a trojské koně se začaly všude šířit. Infikované počítače byly připojeny k botnetům a staly se z nich stroje obrovských příjmů.

V současné době jsou vývojáři malwaru stále nebezpečnější a vydávají stále modernější verze virů. Bylo hlášeno, že od roku 2005 se množství škodlivého softwaru zvýšilo z 1 milionu na 96 milionů různých verzí. Docela působivé, že jo?

Způsoby, jak škodlivé programy infiltrují počítače

Malware se může šířit pomocí různých technik. Zde jsou ty nejběžnější:

  • Nelegální a infikované webové stránky. Nelegální webové stránky byly vždy považovány za hlavní distributory malwaru. Většina těchto stránek je naplněných pornografickým obsahem, ale můžete se také nakazit po návštěvě herních stránek, stránek s torrenty, nebo i legitimních zpravodajských webů, které byly napadeny útočníky, kteří do nich vložili škodlivý skript.
  • Infikované e-maily a přílohy: Obvykle se tento způsob distribuce malwaru opírá o botnety, které se používají pro zaslání zavádějících e-mailů. Tyto falešné e-maily vás mají přesvědčit, abyste klikli na nebezpečný odkaz nebo si stáhli infikovaný spustitelný soubor do systému. V dnešní době, hackeři posílájí více falešných e-mailových zpráv, protože lidé mohou jen těžko kontrolovat jejich důvěryhodnost před jejich stažením do systému.
  • Malvertising. Malware se může také šířit přes škodlivé reklamy a odkazy, a ve skutečnosti se tak v dnešní době děje. Tyto odkazy a reklamy se mohou maskovat jako aktualizace důležitého softwaru, informace o slevách a akčních nabídkách a nebo průzkumy. Jakmile oběť na takový odkaz nebo reklamu klikne, malware pronikne do systému a způsobuje nežádoucí aktivitu.
  • Další malware. Různé typy škodlivého softwaru mohou být použity pro stahování dalších nebezpečných souborů do postiženého počítačového systému. Pokud je počítač napaden ransomwarem nebo falešným anti-spywarem, můžete zjistit, že i jiný malwarový virus, jako je adware nebo „únosce“ prohlížeče byl instalován na vašem počítači bez vašeho svolení. 

Příznaky malwarového útoku

Jedním z nejčastějších příznaků poukazujícím na to, že byl počítač napaden škodlivým softwarem je falešné bezpečnostní oznámení a zavádějící varovné zprávy na ploše počítače. V takovém případě můžete být infikováni jednou z těchto verzí malwaru:

První skupina se snaží uživatele vyděsit, že mají co do činění s důvěryhodným bezpečnostním nástrojem, který se snaží varovat před viry. Ve skutečnosti, všechna tato varování slouží pouze k tomu, aby uživatele přiměly k nákupu falešného anti-spywarového programu. Druhá skupina škodlivého softwaru zobrazuje pouze jediné varování, které tvrdí, že uživatel musí zaplatit pokutu za nezákonné činnosti na internetu. Kromě toho může ransomware také zašifrovat vaše důležité soubory a poté požadovat, abyste zaplatili výkupné.

Pokud vás trápí přesměrování nebo nadměrné množství vyskakovacích reklam, pak máte co do činění s tímto malwarem:

Tyto malwarové programy spoléhají na pay-per-click podvod, takže jejich hlavním cílem je „unést“ webový prohlížeč a zobrazovat různé druhy vyskakovacích reklam. Po kliknutí na ně, je uživatel přesměrován na sponzorské stránky. Většina těchto programů není škodlivých, ale obtěžují oběti nežádoucím a někdy dokonce škodlivým obsahem.

Po infiltraci malwaru můžete také zaznamenat zpomalení systému, problémy se stabilitou, problémy související s výkonem a zablokování bezpečnostních aplikací. Bohužel, tyto příznaky vám jen stěží pomohou identifikovat typ malwaru, protože je způsobuje téměř každý virus:

Každá z těchto malwarových hrozeb je schopná využívat značné množství prostředků počítače. Kromě toho takové programy mohou snadno zablokovat legitimní bezpečnostní software a snažit se tak zabránit jejich odstranění. Uvědomte si, že ignorování těchto příznaků může vést k dalším problémům, jako je krádež identity nebo bankovních údajů a dalších informací. A nakonec, ponechání malwaru v systému může učinit počítač zranitelným k jiným hrozbám v budoucnu.

Příklady malwaru

PC Optimizer Pro. Tento program může být také zařazen do kategorie „falešných nástrojů pro optimalizaci PC“, protože tvrdí, že je schopen zlepšit výkon počítače, přesto že s touto funkcí nemá nic společného. Jeho činnost je založena na zbytečném skenování systému, které hlásí vymyšlené problémy s položkami registru, poškozené soubory a další systémové komponenty, které údajně zpomalují výkon počítače. Jakmile oběť přesvědčí tyto „škodlivé“ položky odstranit z počítače, program uživatele přesměruje na stránku, kde si program může koupit. Samozřejmě, že byste nikdy za licencovanou verzi neměli platit, protože po jeho stažení do počítače nebudete vidět žádné zlepšení. 

COM surrogate virus. Jedná se o zvláště nebezpečný malware, který byl rovněž kategorizován jako „trojský kůň“. Když je uvnitř systému, může snadno změnit nastavení počítače, monitorovat vaši aktivitu a ukrást důležitá data. Může také stáhnout další hrozby do systému bez vašeho vědomí a svolení. Tento virus se aktivně šíří pomocí falešných aktualizací programů Flash a FLV Player, proto se předpokládá, že malwarem COM Surrogate již bylo infikováno tisíce počítačů.

DNS Unblocker. Bez ohledu na to, že většina malwarových programů typu adware může jen stěží v počítači způsobit vážné problémy, je třeba se malwaru DNS Unblocker vyhnout. Za prvé, může způsobit výskyt nadměrného množství vyskakovacích reklam a podobného komerčního obsahu na každé z vašich oblíbených webových stránek. Za druhé, může použít tyto reklamy pro přesměrování na škodlivé webové stránky. A nakonec, může shromažďovat informace o vaši historii procházení internetu a pak data sdílet s příbuznými (a nepříbuznými!) stranami.

Možnosti odstranění malwaru

Nejspolehlivějším způsobem jak škodlivý software odstranit, je použít spolehlivý anti-malwarový nástroj. Pouze volba automatického odstranění vám může pomoci identifikovat všechny typy malwaru a odstranit všechny škodlivé komponenty. Kromě toho můžete mít co do činění s vážně obtížným druhem malwaru, který může blokovat bezpečnostní software. Pokud vám námi doporučený nástroj nepomohl počítač opravit, měli byste provést tyto alternativní kroky:

  • Znovu nainstalujte anti-spywarový program. Přejmenujte spustitelný soubor a spusťte jej;
  • Restartujte počítač do nouzového režimu a opakovat instalaci anti-malwaru;
  • Nainstalujte alternativní anti-malwarový program;
  • Použíjte funkci HelpDesk u programu SpyHunter;
  • Kontaktujte zákaznický servis odstranitvirus.cz přes sekci „PTEJTE SE“.

Poslední malware přidaný do databáze

Odstranění Androidového viru

Co je to Androidový virus? Výraz 'Androidový virus' začal být používán k označení malwaru, který dokáže útočit na přístroje s Androidem.
Malware Viry   17 března, 2020

Informace aktualizovány: 2017-07-20

Přečtěte si v jiném jazyce

Software pro odstranění malwaru
Porovnávání