Odstranit virus Android (Instrukce k odstranení) - aktualizováno Bře 2020

Návod na odstranění viru Android

Co je to Androidový virus?

Co je to Androidový virus?

Výraz 'Androidový virus' začal být používán k označení malwaru, který dokáže útočit na přístroje s Androidem. Množství takových virů přitom neustále narůstá. V současné době panuje názor, že škodlivá je dokonce každá desátá mobilní aplikace. Odborníci na počítačovou bezpečnost varují, že většina těchto virů nějak operuje s placením přes intenet.

Díky tomu mohou snadno získávat údaje z platebních karet svých obětí, jejich přihlašovací údaje, hesla a další osobně identifikovatelné informace. Kromě hrozeb tohoto typu pak existují stovky dalších, méně závažných mobilních virů. Ty mohou shromažďovat údaje o vašich kontaktech, e-mailové adresy a další podobná data, která pak odesílají různým třetím stranám.

Mobilní viry vás také mohou bez vašeho vědomí přihlásit k odběru určitých nadstandardních služeb, mohou zaznamenávat vaše konvezrace, stáhnout vám do telefonu další malware, zobrazovat vám vyskakovací okna s reklamou nebo vás přesměrovat na nebezpečné internetové stránky. Celkem působivý výčet nepříjemností, že?

U Androidových virů, podobně jako u těch běžných, můžete velmi snadno přehlédnout moment, kdy vám do telefonu proklouznou. Zpozornět vás tak donutí až náhlé zpomalení systému, různá podezřelá upozornění, přesměrování nebo mírně zvýšené účty za telefon. Jestliže vás něco podobného trápí, možná je čas zamyslet se nad zabezpečením telefonu. Nejlepším opatřením je vždy instalace spolehlivého antiviru, který váš zavirovaný přístroj zkontroluje, vyčistí a do budoucna také ochrání.

Android virus

Říjen 2017 Aktualizováno 16. října 2017

Odborníci v oblasti informačních technologií varují české uživatele před nejnovější verzí viru Facebook Youtube video

Nejnovější verze viru Facebook Youtube video se pokouší důvěřivé uživatele přimět k otevření odkazu na video, které obsahuje jejich profilový obrázek s krátkou zprávou „Oh! Jsi to opravdu ty?“

Odkaz směřuje na stránku YouTube. Požádá vás o stažení konkrétního plug-in modulu, aby bylo video možné přehrát. Ačkoli se to může zdát důvěryhodnější, nezapomeňte, že jakmile je v okně chatu na Facebooku připojen správný odkaz videa, zobrazí se ikona videa se snímek video obsahu.

V tomto podvodu odkaz neodhaluje nic kromě loga YouTube. Podobně jako v předchozích verzích je podvod šířen všem kontaktům infikovaného uživatele. Vývojáři tohoto podvodu si mohli vytvořit několik falešných účtů, aby ho mohli dále šířit. Ujistěte se, že tyto zprávy ignorujete. V opačném případě budete muset ze svého počítače odstranit škodlivý plugin.

Metody a strategie šíření mobilních virů:

V době psaní tohoto příspěvku potřebují Androidové viry k instalaci do telefonu stále ještě pomoc daného uživatele, který si musí škodlivou aplikaci vědomě nainstalovat sám. Jsme ale přesvědčeni, že vyvinutí záludnějších metod distribuce mobilních virů je pouze otázkou času. Androidové viry se vám do přístroje nainstalují zpravidla společně s nějakou jinou, často pochybnou aplikací.

Mobilní aplikace se šíří internetem různými způsoby. My doporučujeme stahovat si je vždy pouze z legitimních a k tomu určených zdrojů, na kterých jsou všechny programy před zahrnutím do nabídky vždy náležitě prověřeny. Mezi tato důvěryhodná místa patří například Google Obchod Play, Amazon či Samsung.

I v jejich případě si ale jakoukoli aplikaci, kterou si budete do svého telefonu stahovat, nejdříve prověřte. Informovanější uživatelůé totiž možná vědí, že se hackerům v minulosti podařilo dostat škodlivou aplikaci dokonce i na Google Obchod Play. Před jejím odhalením si ji stihlo stáhnout asi 10 000 lidí.

Objevují se také informace o zavirovaných stránkách, která vám mohou škodlivou aplikaci nainstalovat do telefonu automaticky. Pokud chcete svůj telefon před androidovými viry ochránit, nenavštěvujte žádné podezřelé/ilegální stránky a vyhýbejte se jakémukoli stahování z pochybných odkazů, které se vám na displeji objeví při surfování po internetu. V neposlední řadě je na místě zvážit rovněž instalaci spolehlivého antivirového programu. Ten vás před škodlivými aplikacemi včetně Andoridových virů ochrání nejúčinněji.

Android virus

Verze Androidového viru:

Virus NotCompatible je nebezpečný androidový virus, který se chová jako proxy. Po zavirování mobilního telefonu se připojí ke svému serveru a čeká na konkrétní příkazy. Spekuluje se, že tento malware připojí napadené aparáty k botnetu a udělá z nich zařízení pro rozesílání spamu.

Určitá část odborníků na počítačovou bezpečnost také varuje, že malware NotCompatible lze velice snadno využít k odcizení osobních informací z telefonu či podobných zařízení. K ochraně před těmito hrozbami doporučujeme stáhnout si antivirový program pro mobilní telefony. Takový software váš přístroj před podobnými viry ochrání.

Virus Lastacloud je trojský kůň známý také jako Android.Lastacloud. Jeho vývojáři jej aktivně šíří po internetu v podobě aktualizací pro WhatsApp a Androidový prohlížeč s názvy Updatecom.whatsapp.update a com.androidbrowser.update. V mobilním přístroji se tento virus snaží ukrást osobní informace napadeného uživatele, např. seznam kontaktů, účty, ke kterým se oběť přes telefon přihlašuje, interní a externí úložiště a podobně.

Dále se může pokusit nainstalovat do mobilního přístroje další kybernetické hrozby. S odstraněním tohoto viru z telefonu vám mohou pomoci téměř všechny spolehlivé antivirové programy pro Android. Odstranění viru nicméně NEODKLÁDEJTE. Vyřešte situaci dřív, než vám tento virus stihne způsobit další nepříjemnosti.

Androidový policejní virus je nová verze viru FBI, který tak nyní dokáže napadat i mobilní telefony. Jde v současné době o nejzávažnější hrozbu pro mobilní telefony. Tento virus dokáže zablokovat celý systém a zašifrovat všechny soubory, které jsou v něm uloženy.

Poté vám zobrazí podvodné varování a přesměruje vás na internetové stránky, jejichž cílem je přinutit vás k uhrazení „výkupného“, jež po vás výměnou za odblokování telefonu vyžaduje. Napadení tímto virem si nelze nevšimnout. Pokud k němu dojde, nenavštěvujte žádné stránky, které by po vás vyžadovaly přihlášení vašim uživatelským jménem a heslem. Tuto malwarovou aplikaci neprodleně odstraňte!

Jak odstranit Androidový virus?

Při napadení vašeho mobilního přístroje Androidovým virem vám hrozí následující problémy:

  • Ztráta citlivých dat. Škodlivé aplikace využívané k útokům na přístroje s Androidem mohou často shromažďovat citlivá data svých obětí, např. kontakty, přihlašovací údaje, e-mailové adresy a podobně.
  • Ztráta peněz. Většina androidového malwaru dokáže odesílat zprávy na nadstandartně zpoplatněná čísla či přihlašovat uživatele k různým nadstandartním službám. V takovém případě uživateli hrozí finanční ztráty.
  • Zavlečení malwaru do mobiního přístroje. Androidový virus se může pokusit zavléci vám do přístroje další malware. Kromě toho vám může zobrazovat rušivou inzerci, vyskakovací okna a různé podvodné zprávy.
  • Snížený výkon mobilního zařízení. V důsledku napadení těmito viry může dojít ke zpomalení vašeho systému, případně k jiným potížím s jeho výkoností.

Pokud si myslíte, že se na vašem telefonu či jiném přístroji s Androidem ukrývá Andoridový virus, vřele doporučujeme provést kontrolu přístroje aplikací FortectIntego. Tento účinný antivirus dokáže odhalit i škodlivé soubory a další součásti virů. Některé viry mohou ale bezpečnostní software zablokovat, aby tak svému odstranění předešly. Je-li to i váš případ, pak svůj Androidový přístroj před spuštěním programu android Mobile Security restartujte a spusťte jej v Nouzovém režimu:

  1. Najděte tlačítko pro spuštění přístroje a na několik vteřin, dokud se neobjeví nabídka, jej stiskněte. Vyberte možnost Vypnout.
  2. Poté, co se objeví dialogové okno, které vám nabídne možnost restartovat Android v Nouzovém režimu, si tuto možnost zvolte a potvrďte OK.

Pokud toto řešení selže, přístroj pouze vypněte a zapněte. V momentě, kdy začne být aktivní, zkuste aktivovat Nouzový režim tím, že zároveň stisknete a budete držet možnosti Menu, Zvýšit hlasitost, Snížit Hlasitost či Snížit hlasitost, Zvýšit hlasitost.

Androidové viry můžete zkusit odstranit i sami. Stačí škodlivou aplikaci z mobilu odinstalovat. V takovém případě je ale třeba postupovat velmi opatrně, neboť hrozí, že si ze systému odstraníte i užitečné soubory a aplikace. S ručním odstraněním androidových virů vám pomůže následující návod:

Nabídka
jednejte ihned!
Stáhnout
Fortect Záruka
Spokojenosti
Stáhnout
Intego Záruka
Spokojenosti
Kompatibilní s Microsoft Windows Kompatibilní s macOS
Co dělat, když se virus nepodaří odstranit?
Pokud se vám nepodaří odstranit poškození způsobené viry pomocí Fortect Intego, pošlete dotaz našemu týmu podpory a poskytněte co nejvíce podrobností.
Program Fortect Intego má bezplatný omezený skener. Fortect Intego nabízí důkladnější skenování, když si koupíte jeho plnou verzi. Pokud bezplatný skener zjistí problémy, můžete je opravit pomocí bezplatné ruční opravy nebo se můžete rozhodnout zakoupit plnou verzi, abyste je odstranili automaticky.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Fortect, zkuste spustit SpyHunter 5.
Podobné programy
Různé programy byly vytvořeny pro různé účely. Pokud se vám nepodařilo opravit poškozené soubory pomocí programu Intego, zkuste spustit Combo Cleaner.

Doporučujeme Vám

Nenechte se špehovat vládou

Vláda má spoustu problémů ohledně sledování údajů uživatelů a špehování obyvatel, proto byste to měli vzít v úvahu a dozvědět se více o pochybných postupech shromažďování informací. Vyhněte se sledování nebo špehování vládou tím, že budete na internetu naprosto anonymní. 

Než budete procházet internet, můžete si zvolit jinou polohu a získat tak přístup k jakémukov obsahu bez omezení. S použitím Private Internet Access VPN se můžete v klidu připojit k internetu bez toho, abyste se obávali, že budete napadeni hackery.

Převezměte kontrolu nad informacemi ke kterým může mít přístup vláda nebo jakákoliv nežádoucí třetí strana a serfujte na internetu bez toho, aby vás někdo špehoval. I když se nezapojujete do nelegálních aktivit a vybraným službám a platformám důvěřujete, buďte podezřívaví v zájmu své vlastní bezpečnosti a jako preventivní opatření používejte službu VPN.

Pro případ útoku malwarem, zálohujte své soubory pro pozdější použití

Různé ztráty dat mohou uživatelům počítače způsobit kybernetické infekce nebo jejich vlastní zavinění. Problémy s programy způsobené malwarem nebo přímo ztráta dat díky zašifrování může vést k problémům s vašim zařízením nebo jeho trvalému poškození. Pokud máte vytvořené správné a aktuální zálohy, snadno se z takového útoku vzpamatujete a vrátíte se zpět k práci.

Po provedení jakýchkoli změn je důležité vytvořit aktualizaci záloh, abyste se mohli vrátit k bodu, na kterém jste pracovali, než malware provedl na vašem zařízení změny nebo způsobil poškození dat nebo výkonu. Pokud máte k dispozici předchozí verzi každého důležitého dokumentu nebo projektu, vyhnete se frustraci a nezhroutite se z toho. A pokud se malware objeví z ničeho nic, určitě se to bude hodit. K obnovení systému použijte program Data Recovery Pro.

O autorovi
Jake Doevan
Jake Doevan - Život je příliš krátký na to ztrácet čas s viry

Pokud vám tento návod s odstraněním nežádoucího programu pomohl a vy jste byli s naší službou spokojeni, budeme rádi, zvážíte-li možnost podpořit naše služby finančním příspěvkem, který je pomůže udržet v chodu. I malá částka může mít svůj význam. Děkujeme.

Kontaktujte Jake Doevan
O společnosti Esolutions

Návody na odstranění v dalších jazycích